ÜST
çekik

Bu tarifle bal kabağı tatlısı sizden sorulacak!

Kış aylarının vazgeçilmezi olan bal kabağı tatlısı tarifi ile sofralarınızı renklendirin.

Eskiden her meyve ve sebzenin belli bir ayı olurdu, ne var ki günümüzde, tıpkı her şeyde olduğu gibi, istediğimiz her an istediğimiz her meyve ve sebzeye rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Tabii dondurulmuş ya da genleriyle oynanmış bu ürünlerin sağlığa zararlarını tartışmaya şu an açmıyoruz bile.

Bu arada siz de organik gıdalar tüketmeye özen gösteriyorsanız, baldan hindistan cevizi sütüne aradığınız her şeyi “organik ürünler” kategorimizde bulabilirsiniz. Diğer yandan, hala bazı meyve ve sebzeler var ki zamanını korumaya devam ediyor; bunların başında da kış aylarının olmazsa olmazı bal kabağı geliyor. Türk mutfağında bal kabağı tatlısının ayrı bir yeri olduğu kesin, ancak çorbasının ve özellikle cheesecake’inin de çok lezzetli olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bu tatlının yapımı meşakkatli gibi görünse de aslında çok kolay. Hele bir de bal kabağını doğranmış şekilde alırsanız, hazırlaması sadece 10 dakikanızı alacak. Gelin şimdi adım adım bal kabağı tatlısının yapılışına geçelim.

Bal kabağı tatlısına farklı yorumlar

bal kabağı

Her tarifte olduğu gibi bal kabağı tatlısının da ufak nüans değişiklikleriyle farklı yorumları bulunuyor. Kimi şerbetinin daha kıvamlı olması için içine birkaç damla limon damlatıyor, kimi renginin daha canlı bir turuncu olması için bal kabağı çekirdeğini de tatlıyla birlikte pişirme aşamasında içine koyuyor, kimisi de aroma vermesi için içine birkaç parça karanfil atıyor. Siz de bunları kendi damak tadınıza göre tatlınızı pişirirken deneyebilirsiniz. Bizim size vereceğimiz tarif ise klasik ve çok kolay.

Malzemeler

1,5 kg bal kabağı

400 gr şeker

2 kahve fincanı su

1 su bardağı dövülmüş ceviz

Bal kabağı tatlısının hazırlanışı

Öncelikle bir buçuk kilo bal kabağını iki parmak genişliğinde çok kalın olmayacak şekilde doğrayın. İyice yıkayın ve bir süre suda bekletin. Ardından geniş tabanlı bir tencerenin içine dizin. Üstüne 400 gram şekeri her tarafa eşit şekilde yayarak dökün. Bu noktada küçük bir detaya değinmemizde fayda var. Anneannelerimizden bize kadar gelen tarife göre, kabakların şekeri emmesi ve iyice içine nüfuz etmesi için bir gece öncesinden bu şekilde dinlenmeye bırakmanızda fayda var.

Eğer tatlıyı dinlendirerek yapmayı planlıyorsanız, ertesi gün içine hiç su koymadan önce harlı ateşte kaynayıncaya kadar pişirebilir, kaynadıktan sonra da kısık ateşte kabaklar yumuşayana kadar pişirmeye devam edebilirsiniz. Ancak sabırsızlanıyor ve hemen tatlınızı yapmak istiyorsanız, tencereye yerleştirdiğiniz kabakların üstüne iki kahve fincanı su ekleyerek kısık ateşte pişirmeye bırakabilirsiniz. Yaklaşık 50 dakikanın sonunda tatlınız hazır olacak. Bal kabaklarının parçalanmaması için tencerede soğumaya bırakın, soğuduktan sonra servis tabaklarına alın.

Üstünü süslemek için gerekenler

bu tatlıya en çok yakışan kuruyemiş elbette ceviz. Ceviziçini havanda döverek küçük parçalar haline getirip kabak tatlınızı servis ederken üstüne serpiştirebilirsiniz. Aynı zamanda kaymağın da bu tatlıya çok yakıştığını söylemeyeliyiz. Bir-iki tatlı kaşığı kadar kaymağı kabak tatlısının üstüne koyup dövülmüş cevizle servis edebilirsiniz. Daha şık bir sunum yapmak istiyorsanız da kabak tatlısının üstüne çubuk tarçın koyarak hoş bir esans elde edebilir, tahin ekleyerek kendi yorumunuzu katabilirsiniz. Örneğin Köyceğiz Yöresel Çifte Kavrulmuş Tahin‘i hem bal kabağı tatlısında hem de kahvaltılarınızda size enerji vermesi için kullanabilirsiniz.

Mutfakta geçirdiğiniz zaman kısıtlıysa, “Çalışan Kadınlar için 10 Pratik Yemek Tarifi” size kolaylık sağlayacak.