ÜST

Ciltteki Kahverengi Lekeler Ne Anlama Gelir?

Güneş kremi sürmeden güneşe çıkıldığı zaman, insanlar arasında güneş lekesi ve karaciğer lekeleri olarak da bilinen bu kahverengi lekeler yaş ile ilerleyen zamanlarda artış gösterir. Yaş geçtikçe cilde doğal rengini veren melanin pigmenti, cilt üzerinde birikmeye başlar ve cilt yüzeyinde kahverengi alanlar meydana gelir. Cilt, uzun bir süre güneşe maruz kaldığından dolayı ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden kendini korumak için yüksek bir miktarda, cilde rengini veren renk pigmenti olan, melanin pigmenti salgılamaya başlar. Melanin pigmenti, cildin bazı yerlerinde aşırı derecede birikme yapar ve cilt üzerinde koyu renkli lekeler oluşturur. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı, cilt yüzeyini koruyan güneş kremlerini kullanmadan güneşlenmek, kahverengi leke oluşumuna neden olur. 

Hamilelik döneminde vücutta artış gösteren östrojen ve progesteron hormonları, cilt renginin daha fazla koyulaşmasına sebep olan melanotropin isimli bir maddenin artış göstermesine neden olur. Hamilelik döneminde olan kadınların yüz, boyun ve bazı özel bölgelerinde kahverengi lekeler meydana gelir. Bu durum ise doğumdan sonraki yaklaşık 1 yıl içinde zamanla kendiliğinden geçer. Bazı ilaçların yan etkileri olduğu gibi, doğum kontrol haplarının da yan etkileri cilt üzerinde kahverengi leke oluşumuna neden olur. Ciltte oluşan kahverengi lekeler, genetik yatkınlığı olan bireylerde de sıkça görülmektedir. Hormonal bozukluklar, stres, karaciğer hastalıkları gibi etkenler cilt üzerinde kahverengi lekelerin oluşumuna neden olabilir. 

Ciltte Oluşan Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Cilt üzerinde oluşan kahverengi lekeler için azelaic asit, retinol, hidrokinon C vitamini, E vitamini gibi yüksek antioksidan içeren bazı kremler kullanılabilir. Kahverengi lekeler için en doğal yöntemlerin bir tanesi de evde doğal yollarla uygulanan, limon suyu uygulamasıdır. Yüksek miktarda sitrik asit içeren limon, vücutta oluşan bazı kahverengi lekelerin azalmasına yardımcı olabilir. Kahverengi lekelerin oluştuğu özel bölgeye, doğrudan limon suyu sürdükten sonra ve bu limonun kuruduktan sonra nemli bir havluyla silmesi gerekir. Kullanılan bu yöntem, genellikle küçük lekeler üzerinde oldukça etki gösterir. 

Karaciğer hastalıklarından dolayı oluşan kahverengi lekeler için, mutlaka uzman bir cildiye doktoruna giderek tedaviye başlanmalıdır. Karaciğer hastaları sebebiyle oluşan kahverengi lekeler, vücutta toksin madde içeren ve serbest radikaller biriktirir. Yüksek seviyede antioksidan içeren gıdaların, yeterli ve dengeli bir beslenme sonucunda, kahverengi lekelerin oluşumunun azalmasına yardımcı olur. Estetik açıdan kişiyi rahatsız eden kahverengi lekelere uygulanan tedavi yöntemleri arasında karbon peeling, kimyasal peeling, PRP, dermapen, mezoterapi, ve lazer tedavisi gibi seçenekler bulunur. Kahverengi lekelerin oluşum sebeplerine bağlı olarak dermatologlar tarafından hastanın cildi incelir ve hangi tedavi yöntemi uygulanması gerektiğine karar verilir. Genellikle bir sağlık sorunu olmasa bile görüntüsü ile kişileri rahatsız eder ve bu lekelerden kurtulma yolları aranmaya başlanır. Genel olarak daha çok yüz bölgesinde yanak, alın ve dudak çevresi gibi alanlarda görülen bu lekeler, güneşin zararlı ışığına maruz kalarak oluşur. Kahverengi lekelerin geçmesini sağlayacak bazı yöntemler şunlardır;

  • Krem: Kahverengi lekelerin olduğu bölgenin üzerine cilt yüzeyini tahriş etmeden leke açıcı kremler kullanabilirsiniz. Bol vitamin içeren ve antioksidan özellikte olan kremleri, düzenli bir şekilde uygulayarak kahverengi lekelerin yok edilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Peeling: Kahverengi leke olan bölgenin renginin açılması ve cildin daha canlı görünmesi için, cilt üzerindeki kahverengi leke üzerine sürerek, lekenin soyulma yapması için cildi yenileyen peelinglerden kullanabilirsiniz.
  • Limon Suyu: Kozmetik ürünlerde kullanılan limon, cildin daha önemli ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Cilt üzerinde oluşan kahverengi lekelerin üstüne direk olarak limon suyunu sürdükten sonra 30 dakika bekletilir ve soğuk suyla durulanmalıdır. Bu uygulama iki ay boyunca her gün düzenli olarak haftada iki kez uygulandığı zaman istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.
  • Süt: Sağlık açısından da çok faydalı olan süt, bu defa cildiniz için kullanılmalıdır. Cilt üzerinde oluşan Güneş lekelerinden süt uygulaması yaparak kurtulmanız mümkündür. Kahverengi leke olan cilt üzerine bir miktar süt sürüp yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekletilmelidir. Bu şekilde sütün içerdiği laktik asitten faydalanılarak cilt üzerindeki kahverengi lekelerin yok edilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Yeşil Çay: Vücutta oluşan yağın yakımı ve metabolizmanın da hızlandırılması için oldukça önemli bir yere sahip olan yeşil çay, bu sefer ciltteki güneş lekelerinden kurtulmanız için size yardımcı olacaktır. İçmek için kullandığınız yeşil çay poşetini, çöpe atmak yerine bir pamuğun üzerine sıkarak ve pamuk yardımıyla güneş lekelerini silebilirsiniz. Bu uygulamayı ise günde iki defa yaparak güneş lekelerinde kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.
  • Elma Sirkesi: Bir tatlı kaşığı su ve bir tatlı kaşığı elma sirkesini karıştırarak, kahverengi lekelerden şikayet ettiğiniz bölge üstüne uygulayabilirsiniz. Cilt üzerinde 5 dakika kadar bekledikten sonra kahverengi leke olan bölgeyi soğuk su ile yıkayın. İstediğiniz sonuca ulaşmak için günde bir defa uygulamaya devam edin.
  • Soğan Suyu: Bir çok yemeklere lezzet katan soğanı, bu defa da cilde sağlık katması için kullanıyoruz. Soğan suyu, asidik ve renk açıcı özelliğine sahip olduğu için, cilt üzerinde oluşan kahverengi lekelerden kurtulmanız için size yardımcı olur. Dilimlenen soğanı şikayet ettiğiniz kahverengi leke üzerine günde iki veya üç defa uygulayarak güneşin oluşturduğu kahverengi lekelerin yok edilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Aloe Vera: Cilt sağlığınız konusunda bitkiler arasında en yararlı olan bitki çeşididir. Cilt hücrelerinin yenilenmesi açısından ve iyileşmesi için katkıda bulunan aloe veranın, yapraklarından çıkan jeli kahverengi leke olan bölge üzerine sürerek 30 dakika kadar bekledikten sonra soğuk suyla yıkamalısınız. Bu bahsettiğimiz yöntemi her gün iki defa uygulayarak kısa zaman içinde kahverengi lekelerden kurtulabilirsiniz.

Kahverengi Leke Oluşturabilecek Risk Faktörleri

Cilt üzerinde oluşan kahverengi lekeler, hemen hemen bütün herkesin cildinde oluşabilir. İstenmeyen bu lekelerin oluşmasında başlıca sebepler vardır. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalındığı zaman cilt üzerinde kahve renginde güneş lekeleri oluşur. Gebelik döneminde ise bazı hormon değişiklikleri sonucunda görülür. Yağlı bir cilde sahipseniz eğer akne, egzama ve sedef rahatsızlığı gibi problemlerinde istenmeyen kahverengi lekeler oluşur. Yaralanma veya ilaçların ciltte oluşturduğu bazı durumlara karşı da cilt üzerinde bazı bölgelerde lekeleri oluşur. Vücuda alınan bazı ilaçların ve genellikle karaciğer rahatsızlığı olan hastaların vücudunda oluşan bazı bölgelerde kahverengi lekeler meydana gelir. Şeker hastalığı sebebiyle vücutta oluşan yara ve lekeler de meydana gelebilir. En önemlisi ise leke oluşumlarının kalıtımsal olmasıdır. 

Teşhis Nasıl Yapılır? 

Cildiniz üzerinde oluşan kahverengi lekelerden rahatsız olduysanız eğer öncelikle bir uzmana danışabilirsiniz. Dermatologlar cilt üzerindeki oluşan kahverengi lekelerin oluşma nedenlerini inceleyerek ve hastadan tıbbi öykü alarak teşhis koyabilir. Fiziksel bir muayene yapıldığı sırada sağlık uzmanı, siyah ışık yardımı veya mor ötesi ışık yayan özel bir makine aracılığıyla hastaya özel bir şekilde muayene yapar. Cilt kanserinin leke oluşumuna neden olmadığından emin olmak için, herhangi bir kahverengi lekenin, belirli özellikleri için daha fazla test edilmelidir. Bunlar dışında kişiye normal bir cilt muayenesi de yapılabilir.