ÜST

Ders Çalışmak İçin Doğru Ortam Nasıl Hazırlanır?

Başarı için ders çalışma ortamı ve motive olmak oldukça önemlidir ve bunun için organize olma zamanı. Doğru bir ders çalışma ortamı adına em alanınızı hem de zamanınızı düzenlemeniz gerekiyor. Bu, iyi çalışma becerilerinin önemli bir parçasıdır. İyi bir ders çalışma ortamı, dikkat dağıtıcılardan uzaklaşarak başlar. Ders çalışmak için doğru ortam nasıl hazırlanır? Ders çalışma önerileri başlıklı yazımızda; doğru çalışma ortamına dair tüm detayları bulabilirsiniz.

Etkili, Bireysel Çalışma Alanları İçin İpuçları

Kağıtla kaplı dağınık bir masanız olduğunu düşünün. Dağınık bir masa, ders çalışmak için en iyisi olmayabilir. Çoğu öğrenci, çalışma alanları söz konusu olduğunda az ya da çok ders çalışma için gerekli malzemelerden alabileceklerini alır. Bunların hepsinin çalışma masasında olması en büyük hatadır. Düzenli ve az eşyaya sahip bir ortam, odaklanma için şarttır. Okullar genellikle öğrencilerin kendilerini toparlamaları ve ödevlerini yapmaları için çeşitli köşeler sunar. Okul kütüphanesi iyi (ve sessiz) bir yerdir. Kampüsün başka yerlerinde bulunan birçok ortak alanda öğrencilerin konaklaması için masalar, sandalyeler, kanepeler ve dinlenme salonları bulunur ancak çoğu öğrenci, sınıf dışı çalışmalarının çoğunu evde yapıyor.

Ev ortamları, iyi bir çalışma alanının önerilen tüm yönlerini sağlama açısından sınırlı olabilir ancak önerilerin çoğu, bir öğrencinin elindekilerden uyarlanabilir veya hangi ortamda yaşıyor olursa olsunlar doğaçlama yapılabilir. Daha etkili bir çalışma deneyimine yardımcı olan unsurlar arasında; iyi aydınlatma, sadece gerekli malzemeler, rahat oturma, yeterli alan, organizasyon, ilham ve motivasyon dokunuşu eklemek için çalışma alanını kişiselleştirme gibi şeyler yer alır.

Evdeki mevcut çalışma alanınızı iyi, kötü ve çirkin olarak tanımlayın. Kapsamlı olun. Bu, size alanınızı çok daha iyi hale getirme fırsatı sunacaktır. Çalışma alanınızı gerçekçi bir şekilde iyileştirebileceğinizi, değiştirebileceğinizi veya sıfırdan başlayabileceğinizi düşündüğünüz birçok yolu listeleyin. Unutmayın, bir odanın tamamı, hatta bir odanın bir köşesi avantajına sahip olmayabilirsiniz, ancak daha etkili bir çalışma ortamı oluşturmak için yapılabilecek şeyler var. Bunun için öncelikle nasıl bir ortamı ders çalışmak için iyi olarak nitelendirdiğinizi keşfetmeniz gerekiyor. Sonrasında bir masa ve sandalye, balkonun ya da bahçenin bir köşesi hatta eve yakın çocuk parkındaki bir bank bile en iyi çalışma alanı olabilir.

Kendine Bir Alan Oluşturmanın Önemi Nedir?

Boşluk oluşturmak, boş alan odaklanma için mükemmeldir. Bunun yanı sıra, kendinize ait bir alan oluşturmak da olmazsa olmazdır. İnsanların ruh halleri, tutumları ve iş üretkenliği düzeyleri farklı alanlarda değişir. Alanı kendi yararınıza kullanmayı öğrenmek, çalışmalarınıza iyi bir başlangıç ​​yapmanıza yardımcı olur. Alanın neden önemli olduğuna dair şunlar öne çıkar:

  • Herkesin kendi alanına ihtiyacı vardır. Bu basit görünebilir, ancak herkesin, boyutu ne olursa olsun, tamamen kendilerine ait bir fiziksel alana ihtiyacı vardır. Bu, paylaşılan bir alanın yalnızca küçük bir parçası olsa bile. Kendi alanınızda, genellikle daha güvenli ve kontrol altında hissedersiniz.
  • Fiziksel alan, tüm alışkanlıkları pekiştirir. Örneğin; yatağınızı öncelikli olarak uyumak için kullanmak, orada uykuya dalmayı başka yerlere göre daha kolay hale getirir. Rahatlamak ve orada uyumak gibi bir alışkanlığınız olduğu için ders çalışmak için kötü bir seçimdir. Bu yüzden tetikte kalmak ve odaklanmak daha zordur.
  • Farklı yerler farklı ruh halleri oluşturur. Bu açık gibi görünse de öğrenciler yerleri her zaman en iyi şekilde kullanmazlar. Mutlu öğrencilerin geçtiği ve eğlendiği bir yer parlak ve enerji dolu olabilir. Bu, sizi iyi bir ruh haline sokan bir yer olarak akılda kalır ancak bu aslında çalışmanıza konsantre olmanızı zorlaştırabilir. Yine de renkten, sesten ve hoş dekorasyonlardan yoksun, tamamen sessiz, sade bir ortam çalışmayı tatsız bir şeyle ilişkilendirmenize neden oluyorsa, aynı derecede verimsiz olabilir. Hangi alanın sizin için en iyi olduğunu keşfetmeniz ve ardından bu alanın iyi çalışma alışkanlıklarını güçlendirmesine izin vermelisiniz.
  • Alanı avantajınız için kullanın ve dikkatinizin dağınıklığını önleyin. İhtiyaçlarınızı, tercihlerinizi ve çalışma yerleriyle ilgili geçmiş sorunlarınızı analiz ederek başlayın. Genellikle nerede okuyorsun? Bu yerle ilgili ders çalışmak için en iyi şeyler nelerdir? Orada en çok hangi dikkat dağıtıcı şeyler ortaya çıkıyor? Amaç, çalışmak için en iyi yeri bulmak ve sonra orayı düzenli olarak kullanmaktır. Böylece orada çalışmak iyi bir alışkanlık haline gelir.
  • Eğitimle ilişkilendirebileceğiniz bir yer seçin. Diğer etkinliklerle (yemek yemek, televizyon izlemek, uyumak vb.) ilişkili bir yer olmadığından emin olun. Zamanla, bu alanda ne kadar sık ​​çalışırsanız, çalışmakla olan ilişkisi o kadar güçlü olacaktır. Böylece o yere ulaşıp başladığınızda eninde sonunda tamamen odaklanmış olacaksınız.

Ders Çalışma Alanına Dair Diğer Önemli Noktalar

Çalışma alanınız ihtiyaç duyduğunuz her an kullanılabilir olmalıdır. Evinizi, dairenizi ya da yurt odanızı kullanmak istiyorsanız, ancak orada başka birinin olup olmadığını ve muhtemelen dikkatinizi dağıtabileceğini asla bilmiyorsanız, çalışma salonu veya kütüphanede bir alan gibi başka bir yer aramak muhtemelen daha iyidir. Çalışıyor olabileceğiniz saatlerde açık olan yerleri arayın. Ayrıca, biri yaşadığınız yerin içinde veya yakınında, diğeri kampüste olmak üzere iki çalışma alanına ihtiyacınız olabilir. Örneğin, iki ders arasında bir saat boş vaktiniz var ve normal çalışma alanlarınız sadece bir saat kullanmak için çok uzakta. Yakınlarda kafeterya veya öğrenci salonu gibi uygun bir çalışma yeri arayın.

Çalışma alanınız çalışma ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Açık bir masa veya masa yüzeyi genellikle yazmak için en iyi sonucu verir ve buna karşılık rahat bir sandalye ya da koltuğa oturarak not yazmaya çalışırsanız çabuk yorulursunuz (bu da uykunuzu getirebilir). Göz yorgunluğundan kaçınmak adına okumak için iyi bir ışığa ihtiyacınız var. Not yazmak veya okumak ve araştırmak için bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, şarjınız bittiğinde durmak zorunda kalmamak için bir elektrik prizine ihtiyacınız vardır.

Çalışma alanınız psikolojik ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Bazı öğrenciler kesinlikle hiçbir görsel dikkat dağıtıcı olmadan tam bir sessizliğe ihtiyaç duyabilirler. Sizin için en uygun ortamı bulmak için deney yapın ve aynı alanı ne kadar sık ​​kullanırsanız, çalışmanızın o kadar rahat ve etkili olacağını unutmayın.

Alanınızı düzenli ve dikkat dağıtıcı şeylerden uzak tutun. Yakındaki bir telefonun fişini çekin, cep telefonunuzu kapatın ve bilgisayarınızı yalnızca ders çalışmak için gerektiği kadar kullanın.

Molalar için plan yapın. Herkesin ders çalışırken ara sıra mola vermesi gerekir. İçinde bulunduğunuz alanı ve bir molaya ihtiyacınız olduğunda onu nasıl kullanacağınızı düşünün. Bu, kalkıp birkaç adım yürümek ya da sert bir kahve hazırlamak gibi eylemleri içerebilir.

Çalıştığınız yer, çalışma çabalarınızın etkinliği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Alanınızı avantajınıza göre seçin ve düzenleyin.

Çalışma alanınızı nasıl kontrol ettiğiniz, özellikle diğer insanların veya kişisel teknolojinizin neden olduğu dikkat dağınıklıklarını önlemenize yardımcı olabilir.

Çalışırken çoklu görev yapmaya çalışmak, çalışma sürenizin kalitesini düşürür ve zaman kaybına neden olur.

Aile üyelerinden veya oda arkadaşlarından gelebilecek olası kesintileri önlemek veya yönetmek için çalışma alanınızı kontrol edin.