ÜST

Evcil hayvanınız artık çok rahat: Pire ve kene tozu yapımı

Evcil hayvanlar çoğu zaman neşe kaynağımız, yaşam enerjimiz olurlar ama aynı zamanda da pire ve kenelerden korunmak gibi pek çok sorumluluk gerektirirler. Hem kendilerinin hem de bizim sağlığımız için düzenli kontrolleri ve aşıları yapılmalı, parazit, kene ve pireye karşı korunmalıdırlar.

Ancak bazı dönemlerde -tıpkı içinde bulunduğumuz pandemi koşulları gibi- veterinere ulaşım kısıtlanabilir, kontrolleri aksayabilir. Aynı zamanda pire ve kene için hazırlanan kimyasal karışımların yan etkileri üzerine de birçok tartışma yürütülmekte. Bu gibi durumlarda muhtemelen en garantili yol yine doğala dönmek, doğadan destek almaktır. Bu anlamda işinizi kolaylaştıracak, evde kolayca yapabileceğiniz pire ve kene tozu yapımını sizler için araştırdık. Ancak öncelikle pire ve kene tozu yapımında da ihtiyaç duyacağınız önleyici ve tedavi edici doğal ürünlere bir göz atalım.

Kene ve pirenin karşısında tedavi edici doğal ürünler

pire

Okaliptüs yağı: Okaliptüs, doğal bir böcek kovucudur. Aynı zamanda evinizdeki pireden kurtulmak için de etkili bir yoldur. Pire ve diğer böcekler için itici, dayanılmaz derecede güçlü bir koku yayar. Bu esansiyel yağın ek bir yararı da antiseptik olmasıdır; okaliptüs yağı böcek ısırıklarında cildi rahatlatır, ferahlatır.

pire

Okaliptüs yapraklarından su buharı distilasyonu yöntemiyle elde edilen Arifoğlu okaliptüs yağı %100 saf ve doğal içeriğiyle öne çıkıyor.

Civanperçemi tozu: Civanperçemi, anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı yaraları tedavi etmek için kullanılan şifalı bir bitkidir. Ayrıca ağrı giderici ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Pire istilasından muzdarip hayvanlarda civanperçemi tahriş olmuş cildin iyileşmesine yardımcı olur ve kaşıntıyı durdurur.

Civanperçemini bulmak için aktarları gezmenize gerek yok. Evinizin konforunda rahatlıkla ulaşabileceğinizi ürünlerden biz sizin için Doğan markasını seçtik.

Neem tozu/özütü: Neem, yüzyıllardır antiseptik, anti-bakteriyel, anti-fungal, ve anti-viral özelliklerinden dolayı kullanılan bir başka bitkidir. Bitkisel böcek kovucu olarak pireler, keneler, bitler, akarlar, karıncalar ve sivrisinekleri uzak tutmayı sağlar. Pudra şekline getirilmiş haliyle evcil hayvanlarda kullanılabilir. Böceklerin hızlı üremesini önler. Aynı zamanda nemlendiricidir, bu nedenle tahriş olmuş cildin iyileşmesine yardımcı olur.

Neem bitkisi baz alınarak yapılan evcil hayvanlara özgü kozmetik ürünler de mevcut. Trixie köpek şampuanı içerisinde bulunan yüksek orandaki neem ağacı özü sayesinde köpeğinizin derisini beslemek ve aynı zamanda parazit yerleşim ve oluşumunu önlemek konusunda hayli iddialı bir ürün.

Diomatik toprak: Doğal, yumuşak, silisli bir tortul kayadır. Diomatik toprak, insanlar ve evcil hayvanlar için zararsızdır. Etkili olmasının nedeni ise zararlı böceklerin vücutlarını tahrip ederek onları susuz bırakmasıdır. Diomatik toprak sadece pire ve keneler için değil, aynı zamanda yatak böceklerine, hamam böceklerine, örümceklere ve diğer birçok zararlıya karşı etkili bir koruma sağlar.

Pire ve kene tozu yapımı

Malzemeler
Yarım bardak civanperçemi tozu
Yarım bardak neem tozu (veya özütü)
1 bardak diatomik toprak

Evinizde yapabileceğiniz pire tozu için malzemeleri karıştırarak kullanmanız yeterli olacaktır. Elde ettiğiniz karışım size kötü kokabilir ancak tüylü dostlarınız için normal bir koku olduğundan etkilenmeyeceklerdir. Tüylerin arasına yedirerek sürdükten sonra pirelerin ölü olarak düştüğünü görebilirsiniz.

Bonus: Pire tasması yapımı

Pireler için etkili yöntemlerden biri de pire tasması kullanmaktır. Hazırladığınız toz karışımı okaliptüs yağı yardımıyla bir kumaşa yedirerek tasma olacak şekilde kullanabilirsiniz. Evde kendinizin yaptığı pire tasması hazır satılanlara göre daha etkili ve daha uzun ömürlü olacaktır. Ancak okaliptüs yağını kedilerde asla kullanmamalısınız.

Evcil hayvanınızı pirelerden arındırdıysanız şimdi de sizi “kedinizi mutlu etmenin yolları” başlıklı yazımıza alalım.