ÜST

En iyi dostunuz olan kedinizi mutlu etmenin yolları

Hayatınızı ve dünyanızı paylaştığınız, adeta bir yol arkadaşı olan kedinizi mutlu etmenin yollarını mı arıyorsunuz?

Sevgi yumağı halleriyle neşemize, kederimize ortak olan bu küçük canlılar, masum ve sevimli halleriyle mutluluğu fazlasıyla hak ediyor. Bazen sevgi arsızı halleriyle, bazen akıl dolu hareketleriyle bazen de oyuncu tavırlarıyla hayatımızın içine yerleşen kediler, dünya üzerinde insanlardan sonra en yüksek popülasyona sahip hayvanlardan biri. Yüzyıllardır insanların yaşam alanında hayatına devam eden bu akıllı hayvanlar, evcil hayvan sıralamasında da ilk sıralarda yer alıyor.

İnsanlarla bu kadar çok şey paylaşan bir hayvan için insana özgü hisleri ve duyguları beslemek de bir o kadar normal. Tıpkı çocuğunuz veya sevgiliniz gibi mutlu etmek için çeşitli yollar aradığınız kediniz, gelişigüzel sevgi hamlelerinden fazlasını hak ediyor. Neşeli ve mutlu bir kedi görmek için saatlerini internette geçirmeye hazır kedi tutkunları için işte “mutluluğun anahtarı” olacak yollar.

İlk kural: Saygı

kedinizi

Kedinizin evcil hayvanınız olması kedinize istediğiniz zaman istediğiniz hamleyi yapma özgürlüğünü vermiyor. Oldukça karakteristik özellikler gösteren kediler, bazen yalnız kalmak veya sevilmek istemeyebilir. Bu durumda onun kararlarına saygı göstermekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

Kedinizin hareketlerine, ortam tercihlerine ve bazen de yalnız kalmak istemesine saygı göstermeye başladığınızda kedinizin daha az agresif olmaya başladığını göreceksiniz. Belki de bu kadar mutsuz görünmesinin sebebi ona sürekli hoşlanmadığı şeyler yapmanızdır.

Temizlik önemli

Hayvan olmaları onların temizlik konusunda hassas davranmalarını engellemiyor. Aksine kediler gibi birçok hayvan; yaşadığı ortamın, mama kabının, tuvalet alanının temiz olmasını istiyor. Bu durum, hayvanların mutlu görünmesine doğrudan katkı sağlıyor.

Kedinizin kumunu daha sık değiştirmek, mama ve su kaplarını daha sık temizlemek, oyuncaklarını temiz tutmak kedinizi mutlu etmek için edinmeniz gereken alışkanlıklardan. Eskiyenlerini ise yenisiyle değiştirmek şart.

kedinizi

Eskiyen mama kabı için ise petshopa gitmenize gerek yok. Aktif karbon filtresi sayesinde devir daim olan suyu kötü koku ve tatlardan arındıran Carno suluk sayesinde kedinizi mutlu etmeniz mümkün.

Uykusunu bölmeyin

kedinizi

İnsanlar için ne kadar önemliyse kediler için de uyku o kadar önemli. Minik bedenlerinin dinlenmesini ve enerji toplamasını sağlayan uyku aktivitesi, kalitesi arttıkça kedinizin mutluluğunu da etkiliyor.

Agresif bir kedi ile karşılaşmamak için onu uykusunda rahat bırakmak en doğru hareket. Uykusunu böldüğünüz kedinin agresif davranışlar sergilemesi de son derece doğal. Bu konuda sorun yaşayan bir kedinin sizinle olan ilişkisi de zamanla negatif yönde değişebilir.

Bu konuda kedinizin gönlünü kazanmak zor değil. Yapıları gereği sıcağa karşı tabiri caizse bağımlı olan kedinize bir Snugglesafe ısıtıcı yastık hediye ederek daha mutlu bir kedi-insan ilişkisinin kapılarını aralayabilirsiniz.

Sevmek, sevmek, sevmek…

Kedilerin tam anlamıyla ‘sevgi arsızı’ hayvanlar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Siz sıkılsanız da yorulsanız da onların kendini sevdirmekten vazgeçmeyeceğini biliyoruz. Bu durumun kedinizi ne kadar mutlu ettiğini bilmelisiniz.

Tabi ki kedinizin de dokunulmasından hoşlanmadığı bazı bölgeleri var. Karın bölgesi bu duruma en büyük örnek olsa da kediniz karakteristik olarak daha bilindik bölgelerden temaslara karşı da tepki gösterebilir. Bu durumda herkesin bildiği; çene altı, kulak çevresi, kuyruk başlangıcı gibi bölümlere yönelmekte fayda var.

Kedinizi hem sevip hem de üzerindeki dökülmek üzere olan tüyleri de toplamak mümkün. Pet Zoom Tüy Toplama Eldiveni gibi ürünler kedinize yapacağınız sevgi dolu bir masajı faydalı bir etkinliğe çevirebilir ve tüy konusunda daha az sorun yaşamanıza yardım edebilir.

Aç ayı oynamaz değil; aç kedi oynamaz

 

Evcil hayvanınız için seçtiğiniz mamalar, kaliteleri ve beslenme rutini, kedilerin mutluluk seviyesine doğrudan etki ediyor. Tıpkı insanlar gibi aç kalma konusunda hassas olan bu sevimli hayvanlar, mama değişikliği veya öğün atlama gibi konulardan da kolayca etkileniyor.

Bu gibi durumların önüne geçmek için kedinize küçük yaşlardan itibaren bir beslenme rutini oluşturmanız şart. Kedinizin günlük alması gereken besin miktarını ikiye bölerek sabah ve akşam maması rutinini oluşturarak kedinizin genellikle tok ve mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Obez olmaya oldukça yatkın kedinizi çok sevdiğiniz için bol mamayla beslemek ne yazık ki onun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Kediniz henüz birkaç aylıksa büyümesine doğru şekilde yardım edecek mamayı tercih etmeniz çok önemli. Pro Plan Kitten Yavru Kedi Maması gibi ürünler, kedinizin büyüme esnasında ihtiyaç duyduğu besinleri doğru şekilde almasını sağlar.

Oyun her sorunu çözer

Tıpkı çocuklar gibi oyun oynamaya bayılan kediler bunu çoğu zaman bir koltuğun püskülüyle veya ayaklarınızla yapabilir. Yaratıcılık konusunda sınır tanımayan minik dostlarımızın mutluluk seviyesi hem kendi oynadığı oyunlarla hem de birlikte oynadığınız oyunlarla zirveye çıkabilir.

Bu konuda üşengeçlik göstermemek oldukça önemli. Eğer kediniz size sırnaşıp biraz oyun istiyorsa ona aradığını vermeniz gerek. Sizin de bolca serotonin salgılamanıza neden olacak bu eğlenceli etkinlik, sadece kedinizin değil sizin de daha mutlu hissetmenize yardımcı olacak.

Tabi bu oyunlar için kedilerin ilgi alanlarına hitap eden ve merak duygularını tetikleyen ürünler de yok değil. Örneğin Buffer Kedi Oyuncağı, kedinizin en ilkel dürtülerinden biri olan fare yakalama isteğini bir oyuna çevirebilir.

Yeni mama kapları, oyuncaklar, kum gibi ürünler için petshopları tek tek dolaşmanıza gerek yok. Hepsiburada’nın ‘petshop’ kategorisi altında listelenen kedi ürünleri kedinizin için gereken tüm ihtiyaçlarını içinde barındırıyor.

Bu yöntemlerin birçoğu köpekler için de geçerli olsa da köpeğiniz havlamalarıyla size farklı şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir. “Ne de olsa ikisi de evcil hayvan” deyip de geçmeyin ve köpeklerin havlamalarını ve anlamlarını incelediğimiz içeriğimize bir göz atın.