ÜST

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi: Çocukta İç Motivasyon Nasıl Oluşturulur?

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi’nin bir önceki bölümünde dış motivasyonu detaylıca ele almıştık. Bu bölümde ise iç motivasyona ve çocukta iç motivasyonun nasıl oluşturulacağına beraber bakıyoruz.

İç motivasyonun özünde ilgi, merak ve değerler var. Ödev örneğinden ilerlersek, 20 öğrencimiz var ve hepsi ödevini yapıyor. Bizim istediğimiz şey ise hepsinin ödevini yapması değil, hepsinin iç motivasyon ile ödevini yapması. Peki iç motivasyon ile ödev yapan bir çocuk ne tür cevaplar verir? “Neden ödevini yaptın?” sorusuna eğer “ben öğrenmek için ödevimi yaptım”, “kendimi geliştirmek için yaptım”, “bu benim ilgimi çekiyor” gibi cevaplar verirse buradan anlayabiliriz ki bu çocuk ödevini iç motivasyonla yapmıştır. Bunun artısı ise bu çocuğa ödev verilemese bile evine gittiğinde eğer ilgisini çekiyorsa öğrenmeye devam eder.

Ama çocuk eğer dış motivasyon ile ödevini yapıyorsa, çocuk ödevini yaptıktan sonra akşam tekrar ödevin konusuyla ilgilenmez. İşte o zaman dış motivasyonu ortadan kaldırıp, çocukta iç motivasyonu inşa etmemiz gerekiyor. Konu ile ilgili tüm detaylara bu bölümü izleyerek ulaşabilirsiniz.