ÜST

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi: Doğanın Mutluluk ve Öğrenmeye Etkisi

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi’nin bu bölümünde doğanın mutluluk ve öğrenmeye etkisini beraber inceliyoruz. Daha önceki iki bölümde doğanın hem öğrenmeye hem de sağlığımıza olan etkisini görmüştük. Bu bölümde doğanın neden kaygılarımızı azalttığına, neden doğada olunca daha mutlu olduğumuza ve neden öğrenmemizi kolaylaştırdığına bakacağız.

Bir araştırmada 4 ile 6 yaş arasındaki çocuklara farklı tablolar gösteriliyor ve sonrasında çocuklara hangi tabloları sevdikleri soruluyor. Çocuklar genellikle mavinin ve yeşilin olduğu tabloları seçiyorlar. Yani çocuklar maviyi ve yeşili diğer tablolara tercih ediyor. Çünkü mavi ve yeşil hayatın ve canlılığın rengidir. Mavi suyu temsil ederken, yeşil bitkileri yani çevreyi temsil ediyor. Suyun ve bitkinin olduğu yerde yaşam var demektir. İnsanlar doğaya çıktığında, yeşil ve maviyi gördükleri zaman, kendilerini güvende hissederler, güven hissettiklerinde ise kaygı azalır. Kaygı azalınca insanlar kendini korumak zorunda hissetmez, enerjisini kendini korumaya harcamaz ve elinde hangi iş varsa ona konsantre olur, yani konsantrasyon artar.

Ama kaygımızın azalmasının tek sebebi bu değil. Doğanın kaygı, mutluluk ve öğrenme üzerine etkilerinin neler olduğuna dair bilgiler bu bölümde sizleri bekliyor.