ÜST

Her an uçuşa hazır: En hızlı otomobiller

En hızlı otomobiller, adrenalin tutkunları için daime en keyifli araçlardan olmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle “hız” kavramını en üst noktalara taşıyan günümüz araçları ise bu tutkunlar için bile akıl almaz işler yapmaktadır.

Güçlü ve hızlı otomobiller, kadın erkek fark etmeksizin herkes tarafından arzulanmaktadır. Otomotiv sektörü de her geçen yıl gelişmekte, otomobiller her gün daha da hızlanmaktadır. Günümüzde günlük araçların 0-100 km/s hızlanması 10 saniyelerin altına düşmüş durumda. Bundan 20 yıl önceki hot-hatch’lerin 7-8 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını düşündüğümüzde bu veriler oldukça heyecan verici. 

Süper otomobillerin hızı ise bambaşka bir konu. Artık 400-500 km/s hızlara çıkabilen otomobiller görülebiliyor. Göz açıp kapayıncaya kadar 200 km/s hıza ulaşabilen süper otomobiller, uçaklarla yarışıyor. İşte karşınızda en hızlı otomobiller!

 

Ferrari F12 Berlinetta 

Ferrari’nin 21. yüzyılda ürettiği en özel otomobillerden biri olan F12 Berlinetta, görücüye çıktığı yıllarda hız mefhumunu adeta yeniden yarattı. Markanın son atmosferik temsilcilerinden olan araç, 6.3 litre hacimli ve atmosferik emişli V12 motora sahip. Bu motordan 740 bg güç ve 690 Nm tork alan otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 3.1 saniyede tamamlarken 340 km/s hıza çıkabiliyor. 

 

McLaren 720S 

Hızlı otomobillerden bahsedeceksek McLaren’in ilk başlıklardan biri olması hiç de şaşırtıcı değil. Tarihi boyunca hızlı ve tarz modellere sahip olan İngiliz otomobil üreticisi, 720S modelinde elindeki tüm teknolojiyi kullanıyor. 4.0 litre hacmindeki V8 benzinli motorundan 710 bg güç ve 568 Nm tork değerleri alan 720S, 345 km/s hıza çıkıyor. 0-100 km/s hızlanma verisi ise sadece 2.6 saniye. 

 

Pagani Huayra 

Karbonfiberden imal edilmiş bir şasiye sahip Pagani Huayra, sektördeki en hızlı otomobillerden biri. Oldukça özel olan bu aracın kalbinde ise Mercedes-Benz’den alınan 6.0 litrelik V12 motor yer alıyor. Çift turbo şarjla güçlendirilen V12 motor, 5800 d/dak’ta 730 bg güç üretirken 2250 d/dak’ta tam 1000 Nm torku sürücünün hükmüne veriyor. Bu verilerle 383 km/s maksimum hıza ulaşan süper otomobil, birçok insanın hayallerini süslüyor. 

Belki karbonfiber şasili bir Pagani Huayra satın almak cüzdanınız için zorlayıcı olabilir ancak Welly’nin 1:24 ölçeğiyle ürettiği Huayra model aracıyla uygun fiyata otomobilsever bir yakınınız için hediye alabilirsiniz. 

 

Hennessey Venom GT 

Listemiz, buradan itibaren inanılmaz verilere sahip araçlarla devam ediyor. Lotus Exige’nin özel bir versiyonu olan Hennessey Venom GT, adeta bir canavar. 7.0 litrelik günümüzde karşılaşması zor bir silindir hacmine sahip motorla karşımıza çıkan Venom GT, bu motordan 1261 bg güç ve 1566 Nm tork alıyor. İnanması güç ancak 2.4 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan otomobil, 435 km/s’lik son sürate sahip. 

 

 

Bugatti Chiron SuperSport 300+ 

Bugatti’nin ne kadar akıl almaz bir marka olduğunun canlı kanıtı Chiron SupeSport 300+, gerçek hız çılgınları için üretilmiş bir araç. 16 adet silindirin W şeklinde dizildiği 8 litrelik bir motorla “yürüyen” otomobil, tam 1600 bg gücünde. 490 km/s süratine dek çıkabilen aracın tam potansiyeli ise hala bir muamma. 

 

Koenigsegg Agera RS 

Yakın zamana dek “dünyanın en hızlı otomobili” Koenigsegg Agera RS, İsveçli süperspor otomobil üreticisinin en deli aracı. 5.0 litrelik “mütevazı” hacimli motorundan 1360 bg güç ve 1371 Nm tork alan Koenigsegg Agera RS, 5 saniyeden daha kısa bir sürede 0-400 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. 6 saniye civarında 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan otomobillerin “oldukça hızlı” sayıldığı günümüzde, Agera RS hayal gücünün dahi dışına çıkıyor. 

 

SSC Tuatara 

“En hızlılar arasındaki en hızlı otomobil” SSC Tuatara, tam 508 km/s hıza çıkabiliyor. 5.9 litrelik V8 moturuyla bu süratlere çıkabilen araç, uygun yakıt kullanıldığı takdirde 1750 bg’lik bir güce sahip. Her ne kadar çoğu kişi otomobilin potansiyelinin çok daha fazla olduğunu düşünse de SSC Tuatara şimdilik 508 km/s’lik hızla yetiniyor. 

 

Bonus: Otomobilinizin daha hızlı olması için ne yapabilirsiniz? 

Artık 600 km/s lik son süratlerin konuşulduğu günümüzde siz de otomobilinizde yapacağınız değişiklerle aracınızı hızlandırabilirsiniz. Günümüzde turbo araçların performansını artırmak için ilk olarak motor yazılımı değiştirilmektedir. Ancak otomobilinizi hızlandırmak için bundan çok daha farklı seçenekler mevcut. 

Yakıt katkıları, performans artışına büyük katkı sağlamaktadır. Aracınıza uygun yakıt katkısını kullandığınızda otomobilinizin performansının gözle görülür ölçüde artığını görebilirsiniz.

Örneğin Berner’in dizel otomobiller için ürettiği performans artırıcı katkıları kullanarak aracınızın çeşitli parçalarını temizleyebilir, daha temiz parçalarla da performans artışı sağlayabilirsiniz. 

Eğer hız ve rekabet sizi cezbediyorsa, zevkle izleyebileceğiniz yarışların yer aldığı; “Dünyanın En İyi Araba Yarışları” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.