ÜST

Her Yaşa Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt bakımı, her yaşta hem kadın hem erkeklerde önemlidir. Her iki cinsin de düzenli olarak uygulaması gereken cilt bakımları vardır. Bu cilt bakımlarını aksatmadan yapmak daha genç ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmayı sağlar. Doğru bir cilt bakımı yapmak için kullanılan ürünler ve kullanım şekli çok önemlidir. Gece ve gündüz bakımında farklı özelliklerde değişik ürünler kullanılmaktadır.

Doğru cilt bakımının temelinde düzenli cilt temizliği vardır. Her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kere cildin temizlenmesi gerekir. Özellikle makyaj yapan kadınların mutlaka geceleri uyumadan önce makyaj temizliğinden sonra özel cilt temizliği yapması gerekir. Her temizlikten sonra cildin mutlaka nemlendirilmesi de önemlidir. Bunun için cildinize en iyi gelen nemlendirici krem yada toniklerden faydalanabilirsiniz. Günlük rutininize bu iki bakımı eklediğinizde kısa sürede cildinizdeki tazelik ve ışıltıyı fark edebilirsiniz.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakımı uygulamalarında kozmetik markalarının hazırladığı ürünleri kullanabilirsiniz. Hazır olarak satılan bakım ürünlerinden seçerken içeriğinde zararlı madde olmamasına dikkat edin. Eğer cildiniz hassas, alerjiye müsait ise ürünlerin arkasında yazan maddeleri mutlaka inceleyin. Önceden kullanıp zarar gördüğünüz ürünler ile benzer içeriği var ise kullanmamanızı öneririz. Hazır cilt bakım ürünlerinden seçim yaparken bir diğer önemli nokta markanın bilinirliğidir. Uzmanlar tarafından da önerilen kozmetik markalarının dışındaki diğer markalarda zaman zaman içeriğe uygun olmayan ürünler bulunmaktadır. Bu ürünleri cilde uyguladıktan sonra farklı etkiler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Cilt temizliği yada bakımında hazır ürünler kadar ev yapımı ürünler de kullanılmaktadır. Evde doğal malzemeler ile hazırlanan bu cilt bakım ürünleri, kozmetik markalarının ürünlerine benzer etki etmektedir. Evde cilt bakımı ürünü hazırlarken mutlaka cilt tipinize uygun tarifleri hazırlamanız gerekir. Aksi halde olumsuz etkiler ile cilt sorunları yaşayabilirsiniz. Cilt tipinize uygun tarifleri bulduktan sonra ikinci olarak içeriğindeki malzemeleri değerlendirin. Cildinize zarar veren alerjik malzemeler var ise tarifi uygulamadan başka tarif hazırlamanızı öneririz.

Derinlemesine bir cilt bakımı için rutin cilt bakımlarına ek olarak kişisel bakımlar da uygulanır. Bu kişisel bakımlarda cilt sorunları ve yaş faktörü önemlidir. Sorunlu ciltlere bakım yaparken sorunun ortadan kaldırılması için özel bakım ürünleri rutinlere eklenmeli. Sorun ortadan kalktıktan sonra ise yeniden ortaya çıkmasını önleyici bakım yapmak gerekir.

Kişisel cilt bakımı uygulamalarının bir diğer önemli faktörü ise kişinin yaşıdır. Nasıl ki her yaşa göre vücudun ihtiyacı değişiyor ise cildin ihtiyacı da değişmektedir. Değişen bu ihtiyaçlara uygun şekilde cilt bakım ürünleri satın alıp uygulamak doğru cilt bakımı için önemlidir.

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaş ilerlemesi, cilt yapısının değişmesine neden olur. Bu nedenle her yaş grubunda değişik bakım rutinleri uygulanır. Yaşa göre cilt bakımı yaparken atlanmaması gereken bir diğer önemli nokta, kişinin cilt türüdür. Cilt tipleri genel olarak, yağlı, kuru, normal, karma ve hassas cilt olarak beş ana gruba ayrılır. Kozmetik markaları ürünlerini hazırlarken bu cilt tiplerine uygun hazırlar. Hazır olan ürünlerin üzerine hangi cilt tipine uygun olduğuna dair bilgi ekleyerek satışa sunar. Sizde cilt tipinizi biliyorsanız bakım ürünü satın alırken bu etiketlere dikkat ederek satın almalısınız. Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız ilk olarak cilt tipi belirleyici testler yada uygulamalar ile cilt tipini belirlemeli daha sonra ürün satın almalısınız. Cilt tipini belirledikten sonra doğru cilt bakımında önemli olan yaşa göre cilt bakımı uygulayabilirsiniz.

20’li Yaşlar için Cilt Bakım Önerileri

20’li yaşlarda cilt henüz yaşlanmaya başlamadığı için çok detaylı cilt bakımı yapmak gerekmez. Genel olarak bu yaşlarda cildi düzenli temizlemek ve nemlendirmek yeterlidir. Temizleyici olarak mutlaka cilt tipinize uygun tonikler tercih etmelisiniz. Nemlendirici olarak da yine tonik kullanabilir yada kremler ile cildinizi nemlendirebilirsiniz. Bunlara ek olarak cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için yaz-kış güneş kremi uygulayabilirsiniz. 

20’li yaşlar ergenlik döneminden sonraki senelere denk geldiğinden ergenlik dönemi cilt sorunları hala devam ediyor olabilir. Ergenlik dönemi cilt sorunlarından olan sivilce ve siyah noktalar bu yaşlarda da sıkça görülür. Cildinizde bu tarz sorunlar var ise onları yok edici bakımlar uygulamanız gerekir. Bunun için hazır olarak satılan siyah nokta ve sivilce yok edici maskeler, peelingler uygulayabilirsiniz. Ciltteki bu sorunları yok ettikten sonra yeniden oluşmalarını engelleyici koruyucu bakım yapabilirsiniz.

30’lu Yaşlar için Cilt Bakım Önerileri

Erken yaşlanma belirtilerinin yavaş yavaş görülmeye başlandığı bu yaşlarda rutin cilt bakımı çok önemlidir. Yavaş yavaş ortaya çıkan ince çizgiler için bu dönemde önlem almak gerekir. Bunun için ince çizgi önleyici bakım kremleri uygulayabilirsiniz ayrıca bu dönemde hormonal değişikliklere bağlı olarak ciltte de değişim meydana gelir. Bu değişimlere de uygun olarak cilt bakımı ürünleri kullanmak gerekir. Genel olarak 30’lu yaşlarda hormonal değişime bağlı olarak ciltte matlaşma ve kuruluk meydana gelir. Bunu önlemek için daha fazla nemlendirici özelliği olan kremler kullanabilirsiniz. Yine cilt kırışıklıkları ve lekelerini önlemek için düzenli olarak güneş kremi kullanmaya devam edebilirsiniz.

40’lı Yaşlar için Cilt Bakım Önerileri

Cildin ilk yaşlanma belirtilerinin ortaya çıktığı yaş grubudur. Bu dönemde elastikiyetini kaybetmeye başlayan ciltte kırışıklıklar meydana gelir. Bu kırışıkları engellemek için hyaluronik asit ve kolajen içeren kremler kullanabilirsiniz. Bu kremleri seçerken uzmanlar tarafından önerilen markalara ve ürünlerine öncelik vermenizi öneririz. Güvenilirliğinden emin olmadığınız ürünleri cildinize uyguladığınızda hiç bir etki görmeyebilir yada zararlı etkiler görebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mutlaka bilinir markaların ürünlerini kullanmalısınız.

40’lı yaşlarda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da cildin matlaşmasıdır. Normalden daha fazla kuruyan cilt parlaklığını ve canlılığını yitirmeye başlar. Bu solgun görüntünün önüne geçmek için nemlendirici ve canlandırıcı özelliği yüksek kremler kullanmak gerekir. 

50’li Yaşlarda Cilt Bakım Önerileri

Bu yaşlarda cilt yer çekimine karşı koyamayıp aşağı doğru sarkar. Bu sarkmaların önüne geçmek için günlük bakım rutininize sıkışlaştırıcı kremler ekleyebilirsiniz. Düzenli olarak cildinize uyguladığınızda hem sarkmaların önüne geçebilir hem de daha sıkı ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz.

40’lı yaşlarda ortaya çıkan küçük çizgiler bu yaş grubunda daha da fazla belirgin hale gelir. Mimik çizgileri olan göz çevresi, alın bölgesi ve kaşların arasındaki çizgilerin belirginliği çoğalır. Çizgilerin derinliğini azaltmak için anti-aging içerikli kremler ile bakım uygulayabilirsiniz. 

60’lı Yaşlar için Cilt Bakım Önerileri

60’lı yaşlarda cilt bariyeri tamamen zayıflar. Bu nedenle yaşlanmayı önlemek için hem gündüz bakımı hem gece bakımına önem vermek gerekir. Gece bakımı için cildi yenileyen tazeleyen bakım kremleri uygulayabilirsiniz. Bu kremler gece boyunca cildi yenileyip daha taze ve genç bir görünüme kavuşmaya yardım eder.

60’lı yaşlar ve sonrasında yaşlanmaya bağlı lekeler ortaya çıkar. Bu lekelerin oluşumunu engellemek için leke önleyici krem kullanabilirsiniz. Eğer cildinizde bu tür lekeler oluşmuşsa koyulaşmasını önlemek için leke açıcı kremler kullanabilirsiniz. Her iki uygulamada da kullanacağınız ürünlerin güvenilir olmasına dikkat edin. Aksi halde etkisiz bir ürün kullanıp lekelerin ilerlemesine neden olabilirsiniz.