ÜST

İş Görüşmeleri İçin Şık ve Profesyonel Giyim Önerileri 

İlk izlenim çok önemlidir, o anda gerçekleşir ve bir yabancının sadece görünüşünüze bağlı olarak sizler için olumlu veya olumsuz bir fikre sahip olması yalnızca birkaç saniyede gerçekleşir. Herkesin bildiği gibi ilk izlenimler kişinin üzerine yapışır. Sevdiğiniz ve üzerinize yakıştırdığınız ve mülakat şirketinin tarzına uyan kıyafetler tercih etmek, o işe kabul edilmeniz söz konusu olduğunda önemli seviyede fark yaratabilir. İş görüşmesi için doğru kıyafetler seçmek, mülakatın kendisi kadar stress yaratabilir. Sizler de bir iş görüşmesinde hangi kıyafetleri tercih etmeniz gerektiğini, en iyi şekilde görünmeyi, rahat hissetmenizi, işe alım sürecinde ideal uyumu yakalamak istiyorum derseniz bu rehber tam size göre. Yapılan araştırmalar, ilk izlenimlerin %55’inin bir iş görüşmesinde giyinme ve kapıdan içeri girme şekline göre belli olduğunu söylerken, işe alım uzmanlarının %65’i seçilen kıyafetlerin birbirine yakın iki aday arasında fark yaratan bir unsur olabileceğini gösteriyor. Yeni işiniz için ilk görüşmeleri yaparken birbirinden profesyonel ve şık kıyafetleri efsane indirimler kapsamında avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.

İş Görüşmesinde Kıyafetin Önemi

Mülakat kıyafeti seçimi bir iş görüşmesinin önemli bir parçası. Giyinme alışkanlıklarının eski zamanlara göre çok hızlı şekilde değişkenlik gösteriyor. Modern dünyamızda iş görüşmelerinde kıyafet seçimi de önceki zamanlara göre daha karmaşık bir halde. Kıyafet seçimleri iş yeri alışkanlıklarına göre farklılık gösterir. Örneğin, hiçbir çalışanın, ceo dahil, takım elbise giymediği bir şirkette iş mülakatına gittiğinizi var sayalım. Takım elbise giyersek gereksiz olabilir. Rahat bir kıyafet tercih ederseniz, profesyonel ve saygın görünmeniz zorlaşabilir. Sorunun cevabı, işinizin türüne ve şirketin yapısına göre farklılık gösterir. Şirketin ilkelerini önceden araştırmak ve fark etmek mülakatı yapan kişinin dikkatini hemen çeker bu sebeple rolünüze göre giyinmek fark yaratır. Görüşmeye gitmeden önce şirketin web sitesine veya sosyal medya hesaplarına bakarak konuyla alakalı bilgiler edinebilirsiniz. Dilerseniz telefon görüşmesi yoluyla da bilgi edinebilirsiniz. Resmi bir iş ortamı pozisyonu için veya daha rahat bir pozisyon için mülakat yapın, hazırladığımız bu kılavuz en ideal iş görüşmesi kıyafet seçiminize yardımcı olacaktır. İş görüşmesine gitmeden önce ne giymek istediğinize karar verirken bunu güzelce düşünün ve bir – iki gün önce seçeneklerinizi deneyin ve ideal kıyafetinizi bulun. O çok istediğiniz iş için görüşmeye giderken yeni kıyafetler almak istiyorsanız black friday fırsatları alışveriş yapmak için en doğru zaman olacak.  

İş Görüşmeniz Kıyafetiniz İçin Düşünülmesi Gerekenler

Görüşmeye gitmeden önce kıyafetinizi seçerken söz konusu şirketin değerlerini dikkate alın. Şirketlerin ve ofislerin çoğu geleneksel iş kıyafetleri ile çalışır, bu nedenle profesyonel bir kıyafet tercih etmelisiniz. Takım elbise, gömlek, kravat, blazer ceket veya bir ayakkabı giymek olumlu bir hava katabilir. Görüşme yapacağınız şirket daha yeni, daha genç, yaratıcı işler yapan bir ajans veya pazarlama şirketi ise gündelik tarzda kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Kadınlar İçin İş Görüşmesi Kıyafet Önerileri

Etek veya pantolonlu bir takım elbise tercih edebilirsiniz. Tercih edeceğiniz bu kıyafetler profesyonel bir görünüm kazanmanıza yardım eder. Kıyafetlerinizin sizi rahatsız etmeyecek şekilde rahat ve vücudunuza uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Klasik ceket – etek veya ceket – pantolon tercihi dışında seçenekler de bulunmaktadır. Klasik veya casual elbise tercihi fark yaratmanıza yardımcı olabilir. Etek boyuna dikkat etmeyi es geçmeyin. Kot pantolon gibi gündelik kıyafetler profesyonel görünümünüzü engelleyeceğinden tercih etmemek daha mantıklı olabilir. Kot pantolon yerine keten bir pantolon, üzerine güzelce ütülenmiş şifon bir gömlek ya da bluz tercih edilebilir. Gideceğiniz şirket genç ve yaratıcı ruhlu bir yer ise gündelik bir hava yakalamak isteyebilirsiniz. Yırtık olmayan bir kot pantolon veya etek tercih edilebilir. Üstüne de rahat bir bluz veya gömlek tercihinde bulunabilirsiniz. Efsane cuma indirimleri ile çok beğendiğiniz bluzu uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Erkekler İçin İş Görüşmesi Kıyafet Önerileri

Başvurduğunuz pozisyona profesyonel anlamda uygun bir şekilde giyinmek önemli. Hemen her durumda bir takım elbise tercih etmek olumlu bir ilk izlenim bırakır. Sade bir ceket ve pantolon, gömlek, kravat, koyu renklerde çorap ve ayakkabı kombini genellikle tercih edilir. Açık renkte tercih edeceğiniz gömleğe koyu renkli bir takım elbise kombini yapmak en ideal tercih olacaktır. Seçeceğiniz elbise sizi rahatsız etmemeli, rahat olmalı ve en iyi şekilde görünmenize yardım etmeli, kısaca vücudunuzla uyumlu olmalı. Blazer ceket giyerek de profesyonelliği yakalamanızda pusula olabilir. Blazer cekete uygun keten pantolon, açık renklerde bir gömlek ve kıyafetinize uyum sağlayan spor – klasik ayakkabı da takım elbise dışında seçenekler arasında. Saydığımız bu seçeneklerin dışında hiç ceket giymeyerek de şık bir kombine sahip olabilirsiniz. Kumaş veya keten pantolon üzerine renklere göre uyum sağlayacağınız gömlek kombini tercihinde bulunabilirsiniz. Dilerseniz gömleğinizin üzerine kravat takarak iz bırakacak bir kombin olabilir. Görüşme yapacağınız şirket gündelik kıyafetleri tercih ediyor olabilir ve bu durumda takım elbise tercihi biraz uygun olmayabilir. Yenilikçi, genç ruhlu bir şirket ile iş görüşmesi mülakatına gidiyorsanız gündelik kıyafetler giyinmeniz daha yerinde olur. Spor bir gömlek ve keten bir pantolon veya şık bir kazağın altına kot pantolon gibi kombinleri de değerlendirmek isteyebilirsiniz. Kabul edilmek istediğiniz şirket yaratıcılığa önem veren dinamik ilkeleri olan bir kurumsa, kıyafetlerinizle tarzınıza kendinizden ufak parçalar katmak olumlu olabilir. Kombininizin en şık parçasını efsane kasım indirimleri kapsamında ekonomik fiyata satın alabilirsiniz. 

İş Görüşmeleri İçin Hangi Ayakkabıları Tercih Etmeliyiz

Ayakkabı konusunda en hayati olan konu ayakkabınızın rahat oluşudur. İş görüşmeleri yeni ayakkabılar denemek için uygun yerler değildir. Aldığınız ayakkabı çok yeni ise o ayakkabıyı tercih etmeyin. Gündelik modellerden, aşırı renkli ayakkabılardan, spor ayakkabılardan, ve sandaletler uygun bir tercih olmayabilir. Tercih edeceğiniz ayakkabının renginin kıyafetlerinizle uyumlu olması önemli. Erkek adaylar için koyu renk, bağcıklı klasik ayakkabılar yerinde bir karar olur. İş yerinin duruşuna göre spor – klasik bir ayakkabı da kullanılabilir. Genel uyumunuzun yerinde parçalarla desteklenerek yakalandığından emin olun. Uzun zamandır satın almak istediğiniz şık ayakkabıyı efsane kasım indirimlerinden satın alabilirsiniz. 

İş Görüşmeniz İçin Parlak ve Gösterişli Renklerden Kaçının

Kıyafet seçimi iş görüşmeniz için hayatı bir öneme sahip. İddiali bir renk tercih etmek istiyorsanız kombininizin genel hatlarıyla dengeli olmalı. Parlak kırmızı bir gömlek giymek istiyorum derseniz seçeceğiniz takım elbisenin renkleriyle uyumlu hale getirmeye çalışın.
Düz renkler tercih etmek giysileriniz yüzünden odağın dağılmamasını sağlar ve profesyonel görünmek konusunda öne çıkmanıza yardım edebilir. Koyu siyah, koyu gri, koyu lacivert takım elbiseler tercih etmek profesyonel bir dış görünüm yakalamanızda önemlidir ve odağın kıyafetleriniz yüzünden dağılmaması konusunda yardımcı olur. Bluz veya düğmeli gömlek tercih etmek istiyorsanız beyaz renk olması iyi bir tercih olur. Siyah, beyaz, gri, kahverengi, mavi ve kırmızı renkleri genel anlamda tercih etmeniz iş görüşmenizde ilk izlenim açısından sizlere daha çok fayda sağlar.

Mülakatlar İçin Aksesuar

İş görüşmelerinde tercih ettiğimiz kıyafetler kadar kullanmak isteyebileceğimiz aksesuarlar da önem taşır. Profesyonel görünümüze katkı sağlayacak bir evrak çantası kullanmak size artı sağlayabilir. Mülakatlarda aksesuar kullanımını minimuda tutmak önemli bir konu, çok takmamak daha faydalı olur. Kombinizine uyacak şık ve sade bir saat kullanmak isteyebilirsiniz. Şapka kullanmak çok mantıklı bir tercih olmayabilir.