ÜST

Kas Ağrısı Nedir, Nasıl Oluşur?

Vücudun hareket edebilmesi için en temel yapılardan birisi de kaslardır. Kaslar vücudun her bölgesinde bulunur. Kaslar sayesinde bölgesel hareketler sağlanabilir. Önemli işlevleri sahip olan kaslar farklı sebeplerle ağrı yaratabilir. Kas ağrısı özel kas gruplarında ya da vücudun genelinde ortaya çıkabilir. Ağrının şiddeti ve özelliği değişkendir. Bireylerin genel sağlık durumu ve ağrı ortaya çıkaran kas grupları bu durumda temel etkendir.

Kas Ağrısı Ne Demektir?

Kas ağrıları vücudun hareket ettirilmesinde görevli kas gruplarında farklı sebeplerle meydana gelen, sonucunda ise sızılara ya da yanmaya neden olan hislerdir. Kas ağrısı farklı faktörlerden etkilenerek ortaya çıkar. Bireyin ani bir şekilde hareket etmesi ya da bedenini zorlaması kas ağrısı oluşturabilir. Ancak yalnızca hareketler ağrılara yol açmaz. Aynı zamanda farklı hastalıklar da kas ağrılarına neden olabilir. Normal şekilde ortaya çıkan kas ağrısı kısa bir süre içerisinde etkisini kaybeder. Bazı kişilerde kas ağrısı kronik bir duruma dönüşmüş olabilir. Ağrının süresi ve şiddeti, kas ağrısına neden olan faktörlere göre değişebilir. Kas ağrılarının kronik hale gelmesi bireyin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkiye neden olur.

Yaşanan kas ağrıları nedenini ve şiddetine göre bireyleri farklı şekillerde etkiler. Pek çok kişide fiziksel sorunlar oluşsa da insan psikolojisi de olumsuz etkilenir. Özellikle bireyin hareketini sınırlandıran ağrılar oldukça olumsuz duygular yaratır. Bu nedenle kişilerde özgüven problemleri ve mutsuzluk ortaya çıkabilir. Kas ağrıları nedeniyle kişilerde güç kaybı olması ve ağrının farklı noktalarda hissedilmesi ise bu sorunları daha da artırır. Ayrıca kas gruplarında ortaya çıkan ağrılar yalnızca yetişkinlerde değil çocuklarda da görülür. Çocuklarda görülen kas ağrıları fiziksel sorunlara ile birlikte gelişimle de ilgili olabilir.

Kas Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Vücudumuzda tüm hareketleri ortaya çıkartan özel kas grupları bulunur. Kas ağrıları için yumuşak doku romatizması ismi de veriliyor. Bu sorunun ortaya çıkmasında ise farklı faktörler etkilidir. Bu faktörler nedeniyle ortaya çıkan kas ağrıları bazen kişiyi rahatsız etmezken bazı durumlarda ciddi engellemelere neden olabilir. Özellikle kişinin işlevselliğini etkilemeye başladığı zaman tedaviye başvurmak doğru olacaktır. Peki, kas ağrısı nedenleri nelerdir?

Kas ağrısı oluşturan temel sebepler şu şekilde sıralanabilir:

1)Kasların Fazla Kullanımı

Kaslar gereğinden fazla kullanıldığında ağrılar oluşabilir. Özellikle de egzersiz ya da alışık olunmayan durumlarda kasları aniden kullanmak ağrıya neden olabilir. Kasların fazla kullanılması genel olarak alışık olunmayan bir durum ortaya çıkması oldukça doğaldır. Bu durum nedeniyle ortaya çıkan kas ağrıları, genel olarak kısa süreli istirahatle çözülür.

2) Sakatlıklar, Düşmeler ve Tökezlemeler

Kas ağrısının önemli sebeplerinden birisi de fiziksel olarak zarar görmektir. Kişi farklı nedenlerle sakatlıklar yaşayabilir düşebilir ya da tökezleyebilir. Bu nedenle de kas ağrıları ve eklem ağrıları ortaya çıkabilir. Fiziksel sorunlar nedeniyle ortaya çıkan ağrılar dinlenmeyle geçebilir. Ancak daha büyük sorunlar nedeniyle oluşan kas ağrısı için tedavi almanız gerekebilir.

3) Stres

Kas ağrısına neden olan önemli faktörlerden birisi de strestir. Bireyin stres yaşaması vücutta bulunan kasların gerilmesine neden olur. Özellikle stres nedeniyle kişinin ağrı duyarlılığınının artmasına neden olan hormonlar salgılanır. İş ortamında zorlu bir gün geçirdikten sonra kas ağrısı yaşamanız doğaldır. Bu şekilde stresli yaşam olayları yaşadığınızda kaslarınızın ağrıdığını ya da yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. Bu durum yoğun stres yaşayan ve stresi iyi yönetemeyen kişilerde daha çok görülür. Bunun için kas ağrıları yaşamamak adına stres yönetimi becerileri de öne çıkar.

4) Enfeksiyonlar

Kas ağrısı şikayetine neden olan faktörlerden birisi de enfeksiyonlardır. Özellikle de soğuk algınlığı ve grip gibi durumlar enfeksiyona yol açabilir. Birey enfeksiyon yaşadığı zaman bedeninin farklı bölgelerinde ağrı hissedebilir. Özellikle de soğuk kış günlerinde enfeksiyon nedeniyle kas ağrıları daha sık görülebilir. Bu durumda yapılması gereken enfeksiyonu tedavi etmek için doktora başvurmaktır.

5) Fibromiyalji

Fibromiyalji temelde bir hastalık türüdür. Hastalığın temel belirtileri arasında kas ağrıları yer alır. Bu hastalık durumunda kaslarda ve kemiklerde yaygın ağrılar ve yorgunluk görülebilir. Bu hastalığın belirtileri genellikle subjektif özelliktedir. Hastalığı yaşayanlar tarafından vücudunun farklı bölgelerinde ağrı hissedildiği söylenir. Bu nedenle de özellikle psikolojik faktörler hastalığın nedenleri arasında sayılır. Kişinin ağrı hissini farklı algılaması, stres yaşaması ve fiziksel travmalar bu hastalığa neden olabilir. Fibromiyalji hastalığının nedenleri tam olarak ortaya konulamamıştır. Pek çok kişi genel olarak baş, omuz, göğüs, kalça, diz ve dirseklerde ağrı hissettiğini söyler. Ayrıca yorgunluk hissi ile birlikte uyku problemleri de ortaya çıkabilir. Hastalıkta ortaya çıkan kas ağrıları oldukça zor geçirilebilir. Sizin de yaşadığınız kas ağrısı Fibromiyalji kaynaklı olabilir. Özellikle de hayatınızda herhangi bir değişiklik yoksa ve bir zorlanma durumu yaşamadıysanız Fibromiyalji, kas ağrısına neden oluyor olabilir.

Kas Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kas ağrısı herkeste aynı şekilde görülmez. Ağrının hissedildiği bölgeler ve ağrı şiddeti değişebilir. Genel olarak pek çok kişide ilk olarak sızılar ortaya çıkmaya başlar. Küçük şiddetli olan sızılar daha sonra kas gruplarında güçsüzlüğe neden olabilir. Ayrıca kas ağrısı yaşandığı için kişiler kas gruplarını aktif bir şekilde kullanamayabilir. Ayağa kalkarken zorlanma ya da hareket etmede güçlük çekme yaşanabilir. Kas ağrısı farklı şekillerde ortaya çıksa da en önemli olumsuz etkisi günlük hayatı etkilemesidir.

Kas ağrısı yaşayan insanlarda kramplar ya da şişmeler yaşanabilir. Özellikle de incinme kaynaklı ağrılarda şişme görülmesi olağandır. Kramplar ise genellikle hukuk gerginliği ile ortaya çıkar. Kramplar genel olarak belli bir süreye etkili olur ve ağrı hissini artırabilir. Kas ağrısı belirtileri arasında yer alan bu etkiler tedavi gerektirecek nitelikte olabilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca kas ağrıları boyunca dinlenmeye çalışmalısınız.

Kas Ağrısı Tedavisi

Kas ağrısı insanlarda farklı nedenlerle ortaya çıktığı için tedavisi için de farklı yöntemler denenebilir. Özellikle günlük yaşamda karşılaştığınız zorluklarla ortaya çıkan ağrılar için evde uygulanabilen tedavi yöntemleri işinize yarayabilir. Ancak uzun süredir devam eden ağrılar karşısında doktorunuza danışmanız doğru olacaktır. Ayrıca kas ağrısı çektiğiniz dönem boyunca dengeli beslenmeye ve dinlenmeye de dikkat etmenizde yarar var. Özellikle vitamin ve mineral eksikliği nedeniyle ortaya çıkan ağrılar için takviyeler almanız gerekebilir.

Kas ağrısı yaşayan pek çok kişi ise çözümü medikal yöntemlerde bulur. Şiddetli kas ağrısı nedeniyle doktora başvuran kişiler genel olarak kas gevşetici kremler ya da ilaçlar kullanmaya başlar. Bu ilaçlar kas gruplarında rahatlama etkisi yaratır. Hızlı şekilde etki ettiği için de doktorunuz tarafından tavsiye edilen şekilde kullanmanız gerekir. Kas ağrısı psikolojik kaynaklı da ortaya çıkabilir. Özellikle de stres nedeniyle ortaya çıkan kas ağrıları için bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Stres gibi durumlar için uygulayacağınız yöntemler ya da alacağınız ilaçlar sınırlı düzeyde etki eder. Bunun için kas ağrısına neden olan duygusal sebepler için bir uzmandan yararlanmanız doğru olacaktır.