ÜST

Kripto cüzdanı nedir? 

Kripto cüzdanı, yatırımcıların kripto varlıklarını güvenli bir şekilde saklamasını sağlıyor. Peki son zamanlarda herkesin dilinde olan kripto cüzdanlar tam olarak nedir? 

Kripto varlıklar, son bir yılda inanması güç bir şekilde değer kazandı. Bu da birçok insanın ilgisini kripto varlıklara çekti. Ancak bir anda kalabalık kitlelerin bu dijital varlıklara yönelmesiyle de her yerde bilgi kirliliğine ve yanlış ön yargılara rastlamak mümkün. 

Özellikle kripto cüzdanı teriminin tam olarak ne olduğu ve ne işe yaradığı birçok yatırımcı ve al satçı tarafından hala bilinmiyor. Bu hareketli ve tahmin edilmesi güç piyasada kazanmak için ise doğru bilgi ve yerinde strateji olmazsa olmazlardan. 

Dijital hazine: Kripto cüzdan 

kripto cüzdanı

Blockchain ve altcoin terimlerinin ardından kripto varlık borsalarında en çok kullanılan kavramlardan biri de kripto cüzdan. Ancak buna rağmen göz ardı edilemez çoğunluktaki kitleler kripto cüzdanın ne olduğundan emin olmadan bu piyasada kazanmaya çalışmaya devam ediyor. Bilgi çağında yaşıyoruz, dolayısıyla da bu yeni çağın yatırım aracı olan kripto varlık platformlarında bilgi her şey demek. 

Kripto cüzdan en temel tanımıyla; bir blokchain ağıyla etkileşim kurmanıza yardımcı olan araçtır. Yani bir kripto varlık borsasında işlem yapmak için üyelik açtığınızda otomatik olarak kendinize bir kripto cüzdan almış olursunuz. Bu cüzdan üzerinden Bitcoin ve altcoinlerde işlem yapabilir ve sahip olduğunuz kripto varlıkları cüzdanda saklayabilirsiniz. Piyasada; mobil, donanım ve kağıt olmak üzere üç farklı kripto cüzdan türü vardır. Ayrıca bu modeller, çalışma şekillerine bağlı olarak sıcak ya da soğuk cüzdan olarak da adlandırılmaktadır. 

Kripto cüzdanlar alıştığımız konvansiyonel cüzdanlardan farklı bir mantığa sahiptir. Herhangi bir merkez ya da noktada bulunmayan kripto cüzdanlar, konvansiyonel “akrabalarının” aksine para saklamaz. Kripto cüzdanlarda bulunan varlıklar, blockchainde saklanan transfer dökümlerini barındırır. Yani paranın kendisi yerine kaydı yer alır. Bu kayıtları bir bakıma bina ya da arsa tapularına benzetebiliriz.

Ledger Nano S Bitcoin Kripto Para Cüzdanı kripto paralarınız için güzel tercihlerden biri.

Mobil cüzdan

kripto cüzdanı

Mobil cüzdanlar kripto varlıklarla gerçek hayatta alışveriş yapmak için kullanılmaktadır. Yani kripto cüzdan modelleri arasında gerçek bir cüzdana en fazla benzeyen versiyondur. Kullanıcı dostu olan bu cüzdanların kullanımını öğrenmek oldukça basittir. Buna karşın mobil cüzdanların en güvenli kripto para cüzdanı olduğu ise söylenemez. Bunun sebebi ise bu cüzdanların internet bağlantısına sahip olmasıdır. 

İnternet bağlantısı kolay kullanım için güçlü bir koz olsa da kripto varlıkların çalınma ya da kaybolma ihtimalini de beraberinde getirir. Mobil cüzdanlar gibi internet bağlantısı olan çevrimiçi cüzdanlar, “sıcak cüzdan” olarak adlandırılmaktadır. Eğer kripto varlıklarınızın insanlardan uzak olmasını istiyorsanız soğuk cüzdanlara göz atmanızda fayda var. 

Soğuk cüzdan 

Soğuk cüzdanlar herhangi bir internet bağlantısı sunmayan çevrimdışı cüzdandır. USB bellek gibi düşünebileceğiniz bu cüzdanlara çevrimiçi bir şekilde erişim imkansızdır.

Dolayısıyla kripto varlıkların soğuk cüzdandan çalınması gibi bir durum adeta imkansıza yakındır. Varlıklarını uzun süreler boyunca dokunmadan muhafaza etmeyi planlayan kişiler soğuk cüzdanlara yönelmektedir. 

kripto cüzdanı

Eğer siz de geleceğe yatırım yapmak için kripto varlıklarınızı kimsenin erişemeyeceği bir yerde saklamayı planlıyorsanız, Trezor One üçlü soğuk kripto cüzdanı bu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Birçok hırsızlık taktiğine karşı maksimum koruma sağlayan Trezor One, kripto varlıklarınızı çevrimdışı bir şekilde muhafaza ediyor. 

Kağıt cüzdan 

Yine hırsızlık vakalarının önüne geçmek için ortaya çıkarılmış bir cüzdan türü olan kağıt cüzdanlar, kullanıcılarına çevrimdışı saklama imkanı tanımaktadır. Ancak biraz önce anlattığımız soğuk cüzdanların aksine fiziki birer belge olan bu kağıt cüzdanların kullanımı her geçen gün azalmaktadır. Kullanımı azalan bu kağıt cüzdanlar yerini soğuk cüzdanlara bırakmaktadır. 

Kripto dünyasıyla ilgili birçok farklı bilgiye ulaşmak için; “Bitcoin Meraklıları Buraya: Kripto Para Sözlüğü” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.