ÜST

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi: Başarı ile Mutluluk Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi bu bölümde başarı ile mutluluk arasında nasıl bir ilişki olduğunu sizlere aktarıyor. Önceki bölümlerde mutluluk hakkındaki bazı bilgileri aldıktan sonra bu bölümde mutluluğu biraz daha açıp ve mutluluğun 4 boyutuna bakacağız.

Bildiğiniz üzere iç kaynaklı mutluluk “ben, ben olduğum için değerliyim” anlamına geliyordu. Buna “huzur” diyoruz ve huzur en üstte yer alıyor. Huzurun bir altında ise “coşku” yer alıyor. Diğer insanların hayatında anlam yarattıkça, fayda sağladıkça ve onların hayatına olumlu bir katkıda bulundukça coşkuyu hissediyoruz. Bunları hissedenler iç kaynaklı mutluluğa sahip insanlar olarak karşımıza çıkıyor.

Buna ulaşamayan insanlar ise bir alt seviyeye iniyor ve burada “sevinç” yer alıyor. Sevinç ise anlık kazanma ve sahip olmayı ifade ediyor. Buna örnek olarak, bir ödül kazanıp etkisinin hemen geçmesinin ardından yeni bir ödül ve başarı istemeyi gösterebiliriz. Bu dış kaynaklı bir mutluluktur. Bunu da yaşayamayanlar bir alt seviyeye iniyor ve burada “zevk odaklı bir yaşam” tarzı ile karşılaşıyor. Yani bunun özünde bağımlılık vardır. Huzur ve coşku hissedemeyenler insanlar, başarı odaklı olsa bile başarıya ulaşamayan insanlar, çok kaygılı bir hayat yaşadıklarından bununla yüzleşmemek için sürekli kendilerinden kaçar ve zevk odaklı bir yaşam sürerler. Siz de mutluluğu detaylı bir şekilde öğrenmek isterseniz mutlaka bu bölümü izlemelisiniz.