ÜST

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi: Çocuğun Doğa ile İç İçe Olması Neden Önemlidir?

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi bu bölümde çocuklar için doğanın önemini sizlere aktarıyor.

Çocuklar, özellikle pandemi döneminde doğaya çıkamadılar, evde kapalı kaldılar. Dolayısıyla bu süreçte de birçok davranış sorunu ortaya çıktı. Bazıları konsantre olmazken, bazıları uyku sorunu yaşadı ve bazılarının ilişikleri daha da kötüye gitti. Eğer çocuklarımızın duygusal, bilişsel, sosyal ve motor gelişimi önemsiyorsak, doğanın katkısını çok iyi anlamamız gerekiyor.

Michigan’da yapılan bir araştırmada denekler alınıyor ve onlara bazı kelimeler ezberletiliyor. Kelimeleri ezberledikten sonra bir gruba caddede, diğer gruba ise doğanın ve ağaçların içinde yürüyüşe çıkmaları söyleniyor. İki grupta da yürüyüşten döndükten sonra hafıza testi tekrar yapılıyor. Sonuçlar ise doğada yürüyen ekibin kelimeleri %20 daha iyi hatırladığını gösteriyor.

Hem yürüyüş hem doğanın içinde olmak insanların bilişsel kapasitesini daha da arttırır. Çocuklarımızın daha iyi öğrenmesi için doğa ile iç içe olması gerekiyor. Çocuğun doğa ile iç içe olmasının neden önemli olduğu üzerinde yapılan diğer araştırmalarla birlikte tüm detaylar yeni bölümde sizleri bekliyor.