ÜST

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi: Çocuklar Neden Teknolojiyi Sık Kullanır?

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi yeni bölümde, çocukların teknolojiyi neden sık kullandığına dair bilgileri sizlere aktarıyor.

Bunun altında yer alan sebeplerin 5-6 tane olduğunu söyleyebiliriz. Birinci olarak, bir çocuğun en temel ihtiyacı olan, ilişki kurma ihtiyacı geliyor. Araştırmaların gösterdiğine göre, bir çocuğun anne ve babasıyla olan ilişkisi eğer zayıfsa, o çocuğun teknoloji kullanma ihtimalinin artıyor. Çünkü teknoloji sayesinde diğer insanlarla ilişki kurabiliyor. Çocuğunuzla çok vakit geçirmeniz onunla olan ilişkinizin güçlü olduğu anlamına gelmiyor. İlişkiyi güçlendiren şey çocuğun o ilişkide anlaşıldığını ve koşulsuz sevgi aldığını hissetmesidir. Eğer çocuğunuz teknolojiyi çok fazla kullanıyorsa ilk yapacağınız şey “benim çocuğumla ilişkim nasıl” sorusunu sormak.

İkinci sırada, ailede bir çocuğun özerkliği ne kadar az ise yine o kadar çok teknoloji kullanması yer alıyor. Özerklik karar verme hakkı anlamına geliyor. Teknolojiyi kullanmasının sebebi oyunlarda, sohbette ve sosyal medya gibi mecralarda kararları kendisinin verebilmesi olduğu için evinde ve okulda sağlayamadığı özerkliği dijital dünyada sağlıyor. Yani ikinci olarak dikkat etmeniz gereken şey ise “benim çocuğumun evde özerkliği var mı” sorusunu sormak. Bu konu ile ilgili diğer detaylar ve nedenler, mutlaka izlemenizi tavsiye ettiğimiz yeni bölümde sizleri bekliyor.