ÜST

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi: Özgüvenin Temelleri Nelerdir? (Özerklik)

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi bu bölümde özgüvenin temellerinin neler olduğuna dair bilgileri sizlere aktarmaya devam ediyor. Daha önceki bölümlerde özgüvenin 3 tane temeli olduğunu belirten ve birincisi olan öz değeri sizlere anlatan Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi, yeni bölümde bu temellerden bir diğeri olan “özerklikten” bahsediyor.

Oxford’un yaptığı bir araştırmaya göre Batı Afrika filleri ortalama 56 yaşıyor ancak hayvanat bahçesine konulan filler sadece 16 yıl yaşıyor. Doğal ortamında yaşayan filler hayatlarının kontrolünün kendilerinde olduğunu düşünüyor. Yani özerklikleri var. Hayvanat bahçesine konulan filler ise hayattaki hiçbir şeyin onların kontrolünde olmadığını hissediyorlar. Hayatın kontrolünün elimizde olduğunu düşünmek, özgüvenin önemli bir parçasıdır.

Özerklik, “hayata dair kararlarımı ben kendim verebilirim, hayatta ben kontroldeyim” anlamına geliyor. Özerkliği eksik olan bir çocuk kendi kararlarını veremez ve bu kararlardan emin olamaz. Ancak çocuğunuzun yaşına uygun kararları almasına olanak sağlarsanız özgüveni yüksek bir çocuk yetiştirebilirsiniz.