ÜST

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi: Özgüvenin Temelleri Nelerdir? (Özyeterlilik)

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi yeni bölümde özgüvenin temellerinden üçüncüsü olan özyeterliliği sizlere aktarıyor. Daha önceki bölümlerde özdeğer ve özerklik hakkındaki bilgileri aldıktan sonra, bu bölümde “ben yapabilirim inancı” anlamına gelen özyeterlilik kavramının ne olduğunu inceliyoruz.

Bazen iş yaparken kendimizi kaybediyoruz ve zaman algımız kayboluyor. Kendimizi o kadar çok işe veriyoruz ki zaman durmuş gibi gelebiliyor ya da tam tersi olarak zamanın bir anda geçtiği algısına kapılıyoruz. Chicago Üniversitesindeki bir akademisyen bunun neden olduğunu araştırmış ve şunu bulmuş. Bir iş var ve o işin belirli bir zorluğu var. Bunun yanında bir de bizim becerimiz var. İşte bu zorlukla bu beceri örtüştüğü an insanlar akış alanına girmiş oluyor.

Bir iş bizim becerimizin üstünde olursa endişelenmeye başlıyoruz. Denedikten sonra başaramayınca öğrenilmiş çaresizlik durumu ile karşılaşıyoruz ve o işi tamamen bırakıyoruz. Ama yaptığımız iş ulaşılabilir bir zorlukta olduğunda oraya ulaşmak için çabalamaya başlıyoruz. Akış alanına girdiğimiz an ben bunu yapabilirim inancı oluşuyor. Ve bu inanç oluşunca özyeterlilik hissi ve özgüvenimiz artmaya başlıyor.