ÜST

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi: Üretim ve Tüketim Odaklı Teknoloji Kullanımı

Hepsiburada Mutlu Aile Akademisi yeni bölümde üretim ve tüketim odaklı teknolojinin ne anlama geldiğini sizler için açıklıyor.

Daha önceki bölümlerde çocukların teknolojiye neden bağımlı sorusunun yanıtını bulmaya çalışmıştık. Teknolojiye değil, teknolojinin sağlıksız kullanımına karşı olduğumuzun altını çizmekte fayda var. Bu bölümde de teknolojinin sağlıklı kullanımı nedir, sağlıksız kullanımı nedir sorularının yanıtlarını ele alıyoruz. Teknoloji kullanımını ikiye arıyoruz. Birincisi tüketim odaklı teknoloji iken, ikincisi üretim odaklı teknoloji. Aradaki fark ise şu: Tüketim odaklı teknoloji kullanımında çocuklar pasif durumda ve onlar için birilerinin hazırladığı içerikler mevcut. Bu oyun, video veya herhangi bir şey olabilir. Pasif bir şekilde bu bilgilere maruz kalan çocuklar herhangi bir şey üretmiyor, sadece kendisine sunulan içeriği tüketiyor.

Üretim odaklı teknoloji kullanımında ise çocukların kendisi oldukça aktif ve teknolojiyi kullanarak bir şeyler üretiyor. Bu bir ürün veya içerik olabilir. Yaratıcılığını ve düşünme gücünü kullanan çocuk, bir öğrenme sürecine girerek bir şey üretmeye çalışıyor. Konu ile ilgili tüm detaylar yeni bölümde sizleri bekliyor.