ÜST

Ruhuna Hitap Eden Dansı Seç

Dans etmek hem zihin hem de beden için faydalı, keyifli bir aktivite. Birçok dans türü içerisinde sana uygun olanı belirlemek için dans türlerine de hakim olman gerekir. Danslar kendi içerisinde duygular barındırır. Örneğin hiphop dans türü asi bir yansımaya sahipken latin dansları neşeli ve kıvrak bir işleyişe sahiptir. Bu sebeple dans türünü seçmek için kendi duygu durumunu da iyi bilmen gerekir. 

 

Bir de ne için dans ettiğinin de önemi var. Bazı kişiler sadece ruhlarına iyi gelmesi için dans ederken bazıları da kilo vermek ve spor yerine geçmesi için dansı tercih eder. Böyle durumlarda danstan beklenti söz konusu olur. Bu beklentileri karşılayacak dans türlerine yönelmek gerekir. Senin için uygun olan dans türünü seçmene yardımcı olmak için danslara yakından bakalım.

 

Dans Türleri

Danslar türlerine göre temelde eşli ve tekli danslar olarak ayrılabilir. Bu ayrımdan yola çıkarak yapılacak tercihler de kendi içerisinde birçok alternatifi barındırır. Bu listede dans türlerinden eşli ve tekli olarak karışık bahsedelim. Sen sana uygun olan üzerinden harekete geç

Tango

Eşli dansların duyguları en üst seviyede hareketlere yansıtmanın mümkün olduğu bir türüyle başlayalım. Birçok romantik dizi ve filmlerin de çarpıcı sahnelerine imza atan bu dans türü hem görsel hem de duygusal anlamda insanı içine çeken bir yapıya sahip. Eğer içsel bir yolculuk ve ruhla bütünleşen bir dans arıyorsan tango senin için iyi bir seçenek olabilir.

Salsa

Eğer biraz hareket ve bolca neşe arıyorsan salsa sana hitap eden bir dans türü olabilir. İzlerken bile insanı harekete geçmeye dörtleyen melodileriyle salsa oldukça hareketli bir dans türü. Çift veya tek olarak katılabileceğin kurslarda vücudunu bütünüyle harekete geçirme şansı da bulacaksın. Eğer dans ve sporu bir arada gerçekleştirmek istiyorsan bu dans türü sana göre.

Hip Hop

Yerçekimine meydan okuyanların dansı dersek hip hop için abartmış olmayız. İzlerken hem yürekleri ağza getiren hem de hayranlık uyandıran figürleriyle oldukça enerjik bir dans türü. Dışarıdan bakıldığında zor gibi görünse de yetkin kişilerce verilen kurslarda sıkı bir çalışmayla pekala başarmak mümkün. Asla geç mi diye düşünme ve eğer ilgi duyuyorsan harekete geç.

 

Oryantal

Alsa modası geçmeyen ve tüm vücudu harekete geçiren oryantal hala oldukça tercih ediliyor. Her yerde yapılabilir olması ve insanın vücudunu daha iyi tanımasına da olanak sağladığı için her yaştan bireylerin keyifle katıldığı oryantal kursları var. Sende bu hareketli, kıvrak ve sıcak dans türüyle daha yakından tanışmak istersen zaman kaybetmeden başlayabilirsin.

 

Modern Dans

Modern dans bazı dans türlerinin aksine kuralsızlığa dayalı bir dans biçimi olarak adlandırılabilir. Daha çok duygu ve durum ifadesi üzerine yoğunlaşan bir dans çeşidi olduğu için hareketler ve koreografiler oldukça kişisel olabiliyor. Modern dans bir anlamda içsel yolculuğa çıkılmasına da olanak sağlıyor. İçinde keşfettiğin duyguları dans ile ifade etmek için modern dans üzerine yoğunlaşabilirsin.

 

Halk Oyunları

Bireysel figürlerin sergilendiği grup dansları da oldukça keyifli oluyor. Böylece kalabalık bir grupla sosyalleşerek bir bütün halinde çalışmak mümkün oluyor. Bu durum da koordinasyon açısından oldukça eğitici oluyor. Birçok farklı yörenin figürleriyle kültürleri daha yakından tanıma fırsatı da bu dans türünün bonusu oluyor.

 

Bu dans türleri popüler birkaç tanesi. Sen de kendin için bu danslar arasında uygun olanı seçebilir veya diğer dans türlerini de inceleyerek karar verebilirsin. Dans türünü seçtikten sonra dans kursları içinden sana uygun olan ile ilerleyerek süreci daha profesyonel ve hızlı bir şekilde ilerletebilirsin. Aynı zamanda evde kendin eğitici videolar eşliğinde bazı dans türleri için küçük başlangıçlar da yapabilirsin. Ancak sonuç olarak dansa yazılmak bu süreci daha doğru kontrol etmene olanak sağlayabilir.

Birden Fazla Dans Türüyle İlgilenmek Mümkün mü?

Yukarıdaki dans türlerinin dışında da birçok dans çeşidi mevcut. Eğer iki temel dans türü arasında seçim yapamıyorsan ve her ikisiyle de ilgilenmek istiyorsan bu mümkün. İki dans için de gereken kurslara başlangıç yaparak deneyimlerin üzerinden karar verebilirsin. Kurslara başladıktan sonra ikisinden de keyif alıyorsan ikili şekilde dans serüvenine devam edebilirsin.

 

Dansa Başlayanlar İçin İhtiyaç Listesi

Kendin için en uygun dans türünü seçtikten sonra da bazı ipuçlarına ihtiyacın olabilir. Eğer bir kursa yazıldıysan veya evde kendin dans etmeye başlamaya karar verdiysen bazı ihtiyaçların olacak. Performansına direkt etki edecek bu listeye de mutlaka göz atmalısın.

 

  • Dans Ayakkabısı

Dans ayakkabısı figürleri en iyi şekilde gerçekleştirmeni sağlayacak en iyi yardımcılar. Sonuçta dans boyunca yüklendiğin yer ve figürleri gösterdiğin uzvun ayakların olacak. Hangi dans türünü seçtiysen, o türe özgü olan ayakkabılarla devam etmelisin. Böylece gereken adımlamalar ve kısıtlanmayan hareketlere en iyi şekilde ulaşabilirsin. Örneğin hip hop yaparken spor ayakkabı gibi seçeneklere yönelmen gerekir. Ancak eğer tango yapmaya karar verdiysen uygun topuk boyuna sahip zarif ayakkabılara yönelmelisin.

Dans ederken ne giydiğin çok önemli. Figürleri yaparken seni kısıtlamayacak ve içinde iyi hissettiğin seçimler yapmalısın. Böylece kendinin en iyi versiyonuyla dans ederken tanışman mümkün olur. Dans kursunda ve provalarında kullanacağın kıyafetleri bu sebeple özenle seçmelisin.

  • Dans Kostümü

Seçtiğin dans türü için bir gösteri yapacağın zaman buna uygun kostümlere ihtiyacın olacak. Aynı zamanda provalarının bazılarında bir bütün halinde çalışmak için de kostüme ihtiyacın olabilir. Bu sebeple dans için uygun kostümleri de edinmen senin adına faydalı olacaktır.

  • Diğer Ekipmanlar

Dans ederken kıyafet, ayakkabı ve kostüm dışında da birçok ihtiyaç mevcut. Vücudun çalıştığı ve uzun süreli antrenmanların yapıldığı dans derslerinde yanında bulunduracağın ekipmanlar önemlidir. Küçük bir liste yapmak gerekirse:

 

  • Havlu
  • Saç Bandı ve Saç Tokası
  • Suluk / Matara
  • Kaydırmaz Çoraplar
  • Çanta

 

Sıkı çalışmalar sonucunda terlemek oldukça normal. Böyle durumlarda havlu kullanmak vücut yüzeyinin kuru kalmasını sağlayarak istenmeyen kas tutulmalarının önüne geçebilir. Saç bandı ve saç tokası ise hareketleri yaparken çok daha rahat olmanı sağlar. Aynı zamanda saç bantları baş bölgesinde yaşanan terlemeleri de kontrol altına alır. Bu kadar terlemeye su ihtiyacı elbette olacak. Bu sebeple suluk veya matara mutlaka bulundurmalısın. Kaydırmaz çoraplar ise ayakkabısız provalarda en büyük kurtarıcı. diğer çorapların aksine yere tutunması birçok kazanın da önüne geçmesini sağlıyor. Son olarak elbette tüm bu ekipmanları sağlıklı bir şekilde taşımak için çanta. Sadece dans kursu için oluşturacağın bir çantayla çok pratik bir şekilde hazırlanabilirsin. Bu listeyi ve bunun dışında var olan ihtiyaçlarını HepsiBurada üzerinden kolaylıkla edinebilirsin. Böylece kısa sürede yorulmadan ihtiyaçların sana gelir.