ÜST

Toplu Ramazan Alışverişi Yaparken Dikkat etmeniz Gerekenler

11 ayın sultanı Ramazan yaklaştıkça insanlar daha da heyecanlanıyor. Özellikle insanlar Ramazan alışverişi ile ilgili şimdiden düşünmeye başladı. Çünkü Ramazan’da hem iftar sofraları hem de sahur sofraları kurulacak. Ayrıca insanlar pek çok farklı davet düzenleyeceği için pek çok ürüne ihtiyacı olacak. Bu nedenle insanların pek çoğu Toplu Ramazan Alışverişi yapmaktadır. Özellikle Ramazan ayı başlamadan yapılan bu alışverişler nedeniyle insanlar neler alacağına ya da anneleri alması gerektiğine karar verirler. Ramazan alışverişleri bu ayın heyecanı nedeniyle daha da önemli hale gelir. Özellikle Ramazan’a özgü yiyecekler ve tatlıların alınması nedeniyle insanlar daha da heyecanlanır.

Ramazan ayı bereket ve sabır ayı olmakla birlikte yapılan pek çok yanlış nedeniyle bereketini kaybeder. Özellikle insanların yoğun şekilde alışveriş yapması ve iftarda yoğun bir şekilde yemek pişirilmesi nedeniyle gıda israfı meydana gelebilir. Ramazan ayı boyunca insanlar genellikle 15 saat ve üzerinde aç kalırlar. İnsanlar uzun bir süre boyunca aç kaldıkları için daha çok yemek yiyeceklerini ya da yemeleri gerek ettiklerini düşünür ancak genellikle insanlar uzun süreli orucun ardından küçük porsiyonlarla koyabilir. Bu nedenle alışveriş yapmadan önce pek çok farklı noktaya dikkat ederek gerekli ve yeterli miktarlarda ürün alınması gerekir.Ayrıca insanlar Ramazan ayında daha düzenli bir şekilde öğünlerini yaptıkları için çok fazla yemek yiyemezler ancak insanlar alışverişlerini genellikle ihtiyaçları üzerinde yapmaktadır.

İftar ve Sahur Alışverişleri Nasıl Olmalı?

Ramazan ayı içerisindeki en önemli vakitlerden birisi iftar  vaktidir. İftar vakti akşam ezanının okunmasıyla birlikte başlar. İftar vakti insanların oruçlarını açmaya başlamasını sağlar.İftar vakitleri genellikle sofranın hazırlanması ve ezanın beslenmesini içerir. İnsanlar ezanın okunmasıyla birlikte hemen yemek yemeye başlarlar ancak uzun süreli açlık nedeniyle orucun genellikle hafif gıdalarla açılması doğru olacaktır. Bu nedenle hurma, zeytin, su ya da  çorba gibi gıdalarla başlanabilir. Bu nedenle iftar alışveriş listenizin ilk başında hurma yer alabilir. Özellikle hurmanın ramazanla özdeşleşmiş yapısı nedeniyle tercih edilmesi doğru olabilir. Ayrıca pek çok davette de hurmaya yer verilir. Bu nedenle Ramazan başlamadan önce toplu bir şekilde hurma, zeytin, çorba ürünleri alınabilir ancak iftar yemeklerinde yer alan sebzeler ya da et ürünlerinin Taze alınması daha doğru olacaktır. İftar vakti için Toplu Ramazan Alışverişi yapılacaksa genellikle uzun süre korunabilen ve bozulmayan gıdalara yer verilebilir. İftar vaktinde kullanılacak pidelerin, sebzelerin, meyvelerin ve etlerin taze alınması sağlığınız açısından önemlidir.

Sahur alışverişleri için ise özellikle kahvaltılık alışverişi yapılabilir. Ülkemizde pek çok kişiye sahurda kahvaltılık ürünler tüketmektedir. Bu nedenle kahvaltı için kullanılabilecek zeytin, peynir, yumurta, domates ya da diğer sebzeleri toplu şekilde alabilirsiniz ancak ürünler bozulabilecek nitelikte ya da kolay şekilde çürüyebilir besinlere dikkat etmekte yarar vardır. Sahur vaktinde iftardan kalan yemekleri pek çok kişi tükettiği için kahvaltılık ürünler için çok fazla biriktirmeye gerek olmayabilir. Bu nedenle alınacak olan ürünler kısa zaman aralıklarıyla satın alınabilir. Hemen Al Sonra Öde” seçeneğini işaretleyerek, 12 aya kadar taksit avantajını kullanabilir ve alışverişini 3 ay sonra ödemeye başlayabilirsiniz.

Toplu Ramazan Alışverişlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ramazan ayı evler içerisinde bereketin katlanarak arttığı bir zaman dilimidir. Ramazan içerisinde iftar yemekleri oldukça çeşitli ve farklı olabilir. Bütün gün oruç tutulduğu için iftar menüsü içerisinde sağlıklı yiyeceklere, atıştırmalıklara ve meyvelere büyük önem verilir. Adeta bir şölen havası içerisinde yapılan iftar ve sahur için alışverişler oldukça önemlidir. Bu vakitler için alışverişi iyi ve dikkatli bir şekilde yapmak gerekiyor. Çünkü Ramazan başladıktan sonra market alışverişleri oldukça zorlayıcı olabiliyor. Oruçlu olduğunda insanlar aç bir şekilde marketlere gittiğinde tüketmeyeceği Ya da çok daha fazla ürün alma eğilimindedir. Ayrıca alışveriş sırasında pek çok farklı şeyi canımız isteyebilir. Bu nedenle de alışverişleri Ramazan girmeden önce yapmak daha mantıklı olabilir. Peki, toplu Ramazan alışverişi yapılırken başka nelere dikkat etmek gerekir?

1)Güvenilir Gıdalar Tercih Edilmeli

Ramazan ayında öğün sayısı yalnızca sahur ve iftar olmak üzere ikidir. Öğün sayısının azalması nedeniyle özellikle de sebze ve meyve tüketiminde büyük bir eksiklik yaşanabiliyor. Özellikle Ramazan ayı içerisinde beslenme düzeni değiştiğinde bağırsaklarda ve sindirim sisteminde bazı problemler yaşanabilir. Uzun süreli açlık yaşandığı için iftarda yoğun şekilde besin tüketmek, su tüketimini azaltmak, lif yönünden yetersiz beslenme ve sebzelerin az tüketilmesi sindirim sistemini doğrudan etkiler. Bu nedenle ürünleri hem sağlığınız için daha doğru olacak şekilde hem de güvenilir olanlardan seçmekte fayda var. Özellikle toplu alışverişlerinizde yerel ürünlere yer vermek ve coğrafi işarete sahip olan seçimler yapmak oldukça önemli. Örnek olarak kış ayına denk gelen bir Ramazan ayında yaza özgü olan besinler yerine kış ayının sebze meyvelerini almak daha doğru olacaktır.

2) İhtiyaçları Belirlemek ve Liste Yapmak

Ramazan ayı uzun süreli oruç tutulacağı için yemeklerin önemsendiği bir aydır. Özellikle iftar ve sahur oldukça besleyici olmalı ve kişilerin sağlığını destekleyecek nitelikte olmalıdır.İnsanlar Ramazan ayı içerisinde hem sorun yaşamamak hem de sağlıklarını korumak için beslenmeye daha çok dikkat ederler ancak Ramazan ayında oruç tutulacağı için çok daha fazla ürün alma eğiliminde olabilirler. Ya da oruçluyken alışveriş yapmaları gerekebilir. Bu nedenle daha fazla ürün almamak adına ihtiyaçları belirleyerek belirli listelerle alışverişe çıkmak daha doğru olacaktır. Listenizde yer alan ürünleri aldıktan sonra Ramazan’da herhangi bir problem yaşamazsınız.

3) Raf Ömrü Kontrolü

İnsanların Ramazan ayı boyunca tüketeceği bazı besinler vardır.İnsanlar bu besinleri tüm ay boyunca tüketmek için önceden satın alabilir ancak alınan toplu ürünlerin raf ömrünün uzun olması gerekir. Ayrıca toplu alışverişlerde aldığınız ürünün raf ömrü uzun olmalıdır. Özellikle de bir aydan daha az kalan raf ömrüne sahip olan ürünler tüketilemeyebilir. Bu nedenle de satın aldığınız ürünler israf olabilir ve atmanız gerekebilir.

4) Sağlıklı Yağ ve Protein İçeren Gıdalara Yönelmek

Ramazan ayı içerisinde insanlar oruç tuttukları için sağlıklı olduklarını düşünürler. Bu düşünce belirli ölçüde doğru olsa da sağlıklı beslenilmediği zaman sağlıklı olma koşulu sağlamayabilir. Bu nedenle alışverişlerin sağlıklı gıdalara dayanması oldukça önemlidir. Özellikle iftarda ve sahurda sağlıklı proteine ve yağa yer vermeye gerek vardır. Sağlıklı protein ve yağ kaynakları sayesinde hem uzun süre açlığa dayanıklı hale gelirsiniz hem de genel sağlığınızı korumuş olursunuz. Bu nedenle sağlıklı yağlar olan tereyağı ya da zeytinyağını toplu bir şekilde alabilirsiniz. Ramazan ayı başında alacağınız bu yağlar size uzun süre gidecektir. Bunun yanında yumurta, beyaz et ya da kırmızı et gibi protein kaynaklarına orantılı bir şekilde yer verebilirsiniz. Bu besinleri ise raf ömrüne dikkat ederek almakta yarar var. Özellikle yumurta sahurda tüketilen ve önemli protein kaynağı oluşturan bir besindir. Yumurta raf ömrü genellikle 15 gün ile sınırlı olabilir. Bu nedenle yumurta almadan önce raf ömrüne dikkat etmekte yarar var. Toplu Ramazan Alışverişi için 10’lu ya da 15’li yumurta almak sizin için yeterli olabilir.