ÜST
romanlar

Yazın bir çırpıda okuyacağınız romanlar

Yaz denince insanın aklına, sakinlik, dinginlik, gezip eğlenmek geliyor. Çoğumuz yazın ciddi işlerle ilgilenmek istemiyoruz. Tatile gittiğimizde hatta belki evimizde bile bizi eğlendirecek, belki sakinleştirecek, sürükleyici ya da dingin kitaplar okumak istiyoruz. Biz de tüm bunları gözeterek, sizin için okuması kolay, sürükleyici, sürprizli, heyecanlı ama sizi edebi tadından da mahrum bırakmayacak romanlar seçtik. 

Yaz sıcağı / Defne Suman

Yazın bir çırpıda okuyacağınız romanlar arasından ilki Defne Suman’dan geliyor. Sanat tarihçisi olan Melike’nin sıcak bir yaz akşamında tanıştığı genç bir Yunanlı olan Petro ile tanışmasıyla başlıyor. Bu tanışmanın iş ile ilgili olduğunu düşünen Melike, Petro’nun kendisini hayatındaki hiç bilmediği aile sırları ve yitirdiği aile fertleriyle de buluşturacağından habersizdir.

Defne Suman’ın yalın ve akıcı dili ile zevkle okuyacağınız Yaz Sıcağı, topraklarından ayrılmak zorunda kalan insanların parçalanma ve kavuşma hikâyesini anlatırken, sıcacık bir aşk hikâyesi de sunuyor bizlere.

Katya’nın Yazı / Travenıan

Yarattığı kahramanlar kadar gizemli, kim olduğunu yalnızca yayıncısı, nerede olduğunu ise yalnızca kendisinin bildiği Travenian’ın bir çırpıda okuyacağınız romanı Katya’nın Yazı var sırada.

Genç bir doktorun Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşadığı bir aşk hikâyesini anlatıyor. Bir aşk romanı gibi görünse de insan ruhunun karanlık dehlizlerine davet eden psikolojik bir roman bu. Üstelik sonundaki sürpriz de dudağınızı uçuklatan cinsten.

Sahilde Kafka / Murakamı

romanlar

Romanlar arasından bir diğeri Kafka Tamura’nın, evini terk etmesi ile başlayan oldukça sıra dışı bir macerasını konu alıyor. Kafka’nın evden kaçışı ve yolda başına gelenlere, tanıştığı olağandışı kişilere, yaşadığı doğaüstü olaylara inanamayacaksınız.

Yazar, Kafka’nın maceraları sırasında gittiği ve gördüğü yerleri de öyle büyülü bir şekilde anlatmış ki, insanda Japonya’ya gitme isteği uyandırıyor. Murakami’nin oldukça sürükleyici bir şekilde anlattığı, içine sevdiği filmler, müzikler, kitaplardan bir çok göndermenin bulunduğu Sahilde Kafka’yı okurken edebi bir tat alacağınızdan da emin olabilirsiniz.

Yeşil Peri Gecesi / Ayfer Tunç

romanlar

Güzelliğini zehirli bir sermaye olarak kullanan genç bir kadının hayattan öç almak için soyunmasıyla başlayan bir düşüş hikâyesi olarak tanıtılan Yeşil Peri Gecesi var listemizde.

Türkiye’nin çürüyen yüzüne de ayna tutan, okurken oldukça rahatsız edici olan bu romanı belki de bu sebeple okuyucuda bu kadar güçlü bir etki bırakıyor. Bireyin ruh haritasını en ince ayrıntısına kadar resmeden Ayfer Tunç’un güçlü ve sürükleyici anlatımıyla Yeşil Peri Gecesi, elinizden bırakamayacağınız biraz kasvetli ama çok etkileyici bir roman.

Deli Aşk / Peride Celal

romanlar

Ülkemizde uzun yıllar geri planda kalmış, son zamanlarda adını daha sık duymaya başladığımız 1916 doğumlu yazar Peride Celal ile tanışma vaktiniz gelmiştir belki de. İlk başlarda popüler aşk romanları yazan Peride Celal, sonradan anlattığı hikâyelerde bireyin psikolojisi ve toplumsal sorunlara ağırlık vermeye başlamıştır.

Hikâyelerinde yaşadığı dönemin sosyolojik yapısını ve birey üzerindeki etkilerini de bulabileceğiniz yazarın sizin için seçtiğimiz kitabı, kocasına saplantılı bir şekilde aşık olan Elif’in hikayesini anlattığı Deli Aşk.  Bir solukta okuyacağınız bu roman, sürükleyici ve etkileyici yapısıyla Peride Celal ile tanışmak için iyi bir fırsat.

Acı Çikolata / Laura Esquıvel

Sıradaki romanımız, “Büyülü Gerçekçilik” akımının en önemli temsilcilerinden biri sayılan Latin Amerikalı yazar Laura Esquivel’in 1989 da yazdığı ilk kitabı, Acı Çikolata. Hikâyemiz, Meksika devrimi döneminde, bir sınır kasabasında yaşayan De La Garza ailesinin evinde geçiyor. Kahramanımız ise evin 3 kızından en küçüğü olan ve erken doğum sebebiyle mutfak masasında doğan ve mutfakta, aşçı Nacha’nın yanında, onun hazırladığı yiyeceklerle büyüyen Tita.

Tita için yemek yapmak bir yaşam biçimi, her yaptığı yemek ise duygularını anlatan bir şiir adeta. Romanın her bölümünde Tita’nın hisleriyle yoğrulmuş bir de yemek tarifi var. Yürek burkan bir aşk hikâyesini de anlatan bu büyülü romanı elinizden bırakamayacaksınız. 

Kör Suikastçi / Margaret Atwood 

Sırada Man Booker ödüllü yazar Margaret Atwood’un edebi olduğu kadar, sürükleyici romanı Kör Suikastçi var.  İki dünya savaşı arasında, babaları düğme fabrikası sahibi olan ve büyüme yıllarını annesiz geçiren iki kız kardeşin yürek burkan hikâyesini anlatan kitap, roman içinde roman tekniğiyle yazılmış.

Kız kardeşlerden Laura’nın distopik romanı Kör Suikastçi’yi ardında bırakarak intihar etmesiyle başlayan bu kitabı bitirdiğinizde uzun süre tadı damağınızda ve yüreğinizde kalacak.

Saklı bahçeler Haritası / Nermin Yıldırım 

Bir çırpıda okuyacağınız romanlar arasından sonuncusu, ülkemizin genç ve üretken yazarlarından biri olan Nermin Yıldırım’dan geliyor. Saklı Bahçeler Haritası, aynı dönemde, ayrı coğrafyalarda yaşamış iki kız kardeşin, trajik bir olay sonrası ayrı düşmesini ve sonrasında mektuplaşmalarını anlatıyor.

Yaklaşık 30 yıla yayılan bir hikâyeyi anlatan roman dönemin politik olaylarına ışık tutarken, karakterlere psikolojik derinlik de katıyor. Saklı Bahçeler Haritası gerilim ve merak unsurunun hiç eksilmediği, ustaca kurgulanmış olay örgüsüyle elinizden bırakmak istemeyeceğiniz, sarsıcı ve duygu yüklü bir roman.