Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sahilde Kafka - Haruki Murakami

Doğan Kitap
268,95 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (29)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

268,17 TL
268,95 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501767
Sahilde Kafka - Haruki Murakami

Sahilde Kafka - Haruki Murakami tarafından kaleme alınmış ve 2005 yılında New York Times tarafından hazırlanan Yılın En İyi 10 Romanı listesine girmeyi başarmış bir eserdir. İlk olarak 2002 yılında okurlar ile buluşmuş olan Sahilde Kafka, aynı zamanda Murakami'nin dünya çapında tanınmasını sağlayan romanlarından biridir. Henüz on beş yaşında bir çocuğun kendini bulma ve gerçekleştirme serüveninin masalsı bir dille anlatıldığı eser, 2009 yılında Doğan Kitap etiketiyle Türkiye'de raflarda yerini almıştır. Toplam 656 sayfadan oluşan eserin çevirisi, Hüseyin Can Erkin'e aittir. 

İki Karakterin Hayatını Bir Arada İşleyen Çok Katmanlı Bir Roman

Haruki Murakami, Sahilde Kafka'da iki ana karakterin hayatını bir arada işler. Kitapta yer alan tek sayılı bölümlerde on beş yaşındaki Kafka Tamura'nın öyküsü anlatılır. Ünlü bir heykeltıraş olan babası ile birlikte Tokyo'da yaşamakta olan Kafka Tamura, çok küçük yaşlarından beri babasını terk edip gitmeyi planlamaktadır. Bunun sebebi, babasının ona yıllar önce söylediği korkunç bir kehanettir. Kehanet, Kafka'nın büyüdüğünde hem babasını öldüreceğini hem de yıllardır görmediği annesi ve ablası ile ilişkiye gireceğini söyler. Er ya da geç gerçekleşmesinden çok korktuğu bu kehanet ile mücadele etmek için Kafka'nın tek çaresi evi ve babasını terk etmektir.

Kitabın çift sayılı bölümlerinde hikâyesi anlatılan karakter ise Nakata'dır. Nakata'nın öyküsü İkinci Dünya Savaşı sırasında geçer. Savaş sırasında henüz dokuz yaşında olan Nakata ve okul arkadaşları, bir gün hep birlikte mantar toplamaya gittikleri bir tepede bir saldırıya uğrarlar. Bu saldırının kim tarafından ve neden yapıldığı bilinmemektedir. Tüm çocuklar bu saldırı sebebi ile birkaç saatliğine bilinçlerini yitirirler. Ancak Nakata'nın bilinç kaybı haftalarca sürer. Kendine geldiğinde ise eskiden çok iyi bildiği okuma yazmayı ve ailesini hatırlamamaktadır. Ancak zihninde yok olan birçok bilginin yerini, birtakım doğaüstü güçler almıştır. 

Kafka ve Nakata'nın Paralel İlerleyen Masalsı Yolculuğu

Kafka ve Nakata'nın hikâyesi ve yolculukları gerçek hayatta hiç kesişmese de roman boyunca sürekli olarak paralel ilerler. İkisinin de başına gelenler, onları birbirinden bağımsız olarak Japonya'nın Şikoku Adası'na yönlendirir. İki karakterin de yolculuğu, büyülü gerçekçilik anlatımları ile süslenen olaylar ile doludur. Haruki Murakami'nin edebi başarısı ve ününün bir sebebi de hayal ve gerçeği bu denli başarılı bir şekilde harmanlayarak sunabilmesidir. Kafka ve Nakata kimi zaman başka zaman boyutlarında, kimi zaman ise bilinçdışı dünyalarda yolculuğa çıkar. Murakami'nin bir diğer özelliği ise her kitabında birçok farklı yazara, şaire ve şarkıya göndermelerde bulunmasıdır. Nitekim romanın baş karakterlerinden olan Kafka'nın adının ünlü yazar Franz Kafka'dan esinlenildiği de aşikârdır. 

Hayatın Sıradanlığına Karşı Çıkan Büyülü Bir Dünya

Murakami, Sahilde Kafka'da büyülü bir dünya yaratmıştır. Bu dünya yalnızca Kafka'nın ve Nakata'nın yolculuklarında değil, onların zihinlerinde de okurları yalnız bırakmaz. Kafka sözcüğü, Çek dilinde karga anlamına da gelir. Kitabın kapak tasarımında da Kafka'nın baş harfini gagalayan bir karga silüeti vardır. Karganın romanda yansıması da Kafka'nın bilinçaltında gerçekleşir. Karga, Kafka'nın peşinden sürekli gelen ve o uğursuz kehaneti ona asla unutturmayan bir sembol gibidir. Ek olarak, Kafka'nın kaçmaya çalıştığı kehanet, Yunan Mitolojisi'nde geçen Oedipus'un kehaneti ile birebir özelliklere sahiptir. 

Gerçek Dünyayı Unutturan, Sürükleyici Bir Roman

Sahilde Kafka, yayınlandığı günden beri birçok farklı ülkeden okur ve eleştirmenlerden sayısız ödül ve övgü almıştır. Siz de Kafka ve Nakata'nın peşinde gerçeküstü olaylara şahit olmak, değişen zaman ve algıların içinde kaybolmak ve her biri başka bir kapıyı açan birçok göndermenin peşine düşmek için Sahilde Kafka'yı en kısa sürede kitaplığınıza ekleyebilirsiniz.

 

Boyut Normal Boy
Yazar Haruki Murakami
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 616
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KDOGAN223170117
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön