ÜST

YEKTA KOPAN’LA YAZAR SÖYLEŞİLERİ: DENİZ YÜCE BAŞARIR

Yekta Kopan, HepsiTV Yazar Söyleşileri’nin yeni bölümünde Deniz Yüce Başarır’ı ağırlıyor. Deniz Yüce Başarır, Perde Kapanmasa Görecektiniz – Kamran Yüce’nin Arşivinden Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikayesi (1959-1986) eserinin yolculuğunu, bu hoş sohbette sizlere anlatıyor.

Deniz Yüce Başarır, 2019 senesinde Yıldız Kenter hayatını kaybedince “Kenter Tiyatrosu ne olacak” sorusunun ortaya çıkmasından sonra, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Tiyatro’ya sahip çıkacağını söylediğini belirtiyor. İki yıl sonra bunun gerçekleştiğini ve Belediye’nin tiyatroyu satın aldığını da sözlerine ekliyor. O bina için yeni bir dönem başladığını söyleyen Başarır, eğer ilgilenen olursa eski dönemde neler olduğunu, nasıl bir ekip olduklarını, nasıl bir yoldan geçtiklerini ve ne yapmaya çalıştıklarını anlatmak istediğini belirtiyor.

Babasının çok güçlü bir arşivi olduğunu ve sadece Kent Oyuncuları’nda bir oyuncu olarak yer almadığını söyleyen Deniz Yüce Başarır, babasının aynı zaman Kent Oyuncuları dergisini yaptığını, basınla ilişkilerini sürdürdüğünü, afişlerinin yapılması için çalıştığını ve dolayısıyla elinde birçok malzeme olduğunu belirtiyor. Bunları çıkarmanın, tiyatro ve Kent Oyuncuları ile ilgilenenlere böyle bir hazineyi açmanın zamanın geldiğini söylüyor. Bu çok özel ve hoş sohbetin devamı için yeni bölümü mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz. Perde Kapanmasa Görecektiniz – Kamran Yüce’nin Arşivinden Kent Oyuncuları’nın Kuruluş Hikayesi (1959-1986) kitabına ise Hepsiburada’dan hemen ulaşabilirsiniz.