ÜST

Ylang Ylang Yağı Faydaları Nelerdir?

Ylang ylang yağı, tropikal ağaç Cananga odorata’nın çiçeklerinden buhar distilasyonu yoluyla elde edilen bir doğal uçucu yağ olarak biliniyor. Hem zengin hem de hoş bir çiçeksi kokuya sahip olan ylang ylang yağı, geleneksel tıpta ve aromaterapi konusunda birçok fayda sağlıyor. Doğanın en zengin hediyesi olan ylang ylang yağı, cilt bakımından psikolojik dengeye, saç sağlığından enerji artışına kadar pek çok alanda fayda sağlıyor. 

Ylang ylang yağının özellikle cilt üzerinde bir dizi faydası bulunuyor. Cilt için doğal bir nemlendirici olarak kullanılabiliyor. Cildin nem dengesini koruyarak kuru ve çatlak cildi iyileştiriyor. Ylang Ylang yağı cildin doğal yağ dengesini düzenleyerek yağlı ciltlerde sebum üretimini dengeliyor. Bu sayede de ciltteki yağlanmayı azaltabilir. Antioksidan özelliklere sahip olan ylang ylang yağı, cildi serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korumanın yanı sıra, yaşlanma belirtilerini de büyük ölçüde azaltıyor. Ylang Ylang yağının faydaları bunlarla da bitmiyor. Rehberimizde Ylang Ylang yağının tüm faydalarına yer veriyoruz. Hadi gelin birlikte okuyalım!

Doğal Cilt Bakımı Sağlar 

Ylang Ylang yağı, cilt bakımı konusunda birçok fayda sunuyor. Cildin doğal nem dengesini korumaya yardımcı olmakla beraber kuru cildi nemlendirmeyi başarıyor. Kuru ciltlerin normal cilt görünümüne kavuşmasına da olanak tanıyor. Düzenli ve doğru kullanım neticesinde cildin ihtiyaç duyduğu nemi veriyor. 

Ylang Ylang yağı cildin görünümünü iyileştirerek cilt tonunu dengelemeyi de başarıyor. Bu sayede cildin hem genç hem de sağlıklı görünmesine yardımcı oluyor. Yaş almaya bağlı olarak gelişen yaşlanma belirtilerini azaltıyor. Ciltte bulunan sivilce, akne ve siyah nokta gibi tüm olumsuz kusurları zamanla yok ediyor. Doğal bir tedavi yöntemi sayılan ylang ylang yağı düzenli kullanımda cilde ihtiyacı olan sağlığı ve pürüzsüzlüğü veriyor. 

Saç Sağlığını Destekler

Ylang Ylang yağı, saç sağlığı konusunda bir numaralı yağ! Saç derisini nemlendirme ve saç köklerini güçlendirme etkisi gösteren yağ, daha sağlıklı saçlara kavuşulmasına olanak tanıyor. Böylece saç dökülmesinin de önüne geçiyor. Ylang ylang yağı, saçın doğal nem dengesini sağlamada da da son derece etkili. Saç tellerine nem sağlayarak kuru saçları derinlemesine nemlendiriyor ve saçın hem yumuşak hem de parlak olmasını sağlıyor. 

Ylang ylang yağının saça faydaları arasında saç dökülmesini azaltma etkisi de bulunuyor. Yağ, saç köklerini güçlendirme ve saç derisini uyarma özelliği göstererek saçın hem daha güçlü hem de sağlıklı büyümesine katkı sağlıyor. Ylang ylang yağı, saç derisini rahatlatıcı etki de gösteriyor.  Kaşıntı, kızarıklık ve tahriş gibi can sıkıcı problemleri azaltıyor. Böylece saç derisini sakinleştirerek sağlıklı ve gür bir saç derisi sunuyor. 

Duygusal Denge Sunar

Ylang Ylang yağı, duygusal dengeyi destekleme konusunda son derece doğal bir çözüm oluyor. Yağ, rahatlamanıza yardımcı oluyor ve stresi  büyük ölçüde azaltıyor. Bununla beraber zihni sakinleştirerek duygusal dengeyi sağlamayı başarıyor. Ylang Ylang yağı, duygusal iyilik hali ve genel zihinsel rahatlama sağlama konusunda da etkili olup, daha sakin ruh haline kavuşulmasını mümkün kılıyor. Depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğu da yapılan bazı araştırmalar ile kanıtlanmış. Ylang ylang yağının beyinde serotonin seviyelerini artırarak ruh halini iyileştiriyor. Bununla beraber, anksiyete ile mücadelede de etkili oluyor. Yağ, rahatlama hissi yaratıyor ve zihni sakinleştirerek duygusal dengeyi sağlıyor. 

Stres Azaltma Konusunda Etkili

Ylang Ylang yağı faydaları arasında stresi azalttığı da yer alıyor. Ylang Ylang yağının rahatlatici özellikleri, stres ve anksiyeteyi son derece azaltıyor. Düzenli ve doğru kullanım sonucunda ise sinir sistemini sakinleştirme özelliği gösteriyor. Ylang Ylang yağı, rahatlama ve zihinsel rahatlama sağlayarak hem daha sakin hem de dengeli bir ruh hali sunuyor. 

Ylang ylang yağı en çok stres ve kaygı ile başa çıkmak için kullanılıyor. Yapılan araştırmalar, ylang ylang yağının sinir sistemini iyice sakinleştirdiğini ve kortizol ismindeki stres hormonunun seviyelerini düşürdüğünü gösteriyor. Yağ, stresin neden olduğu fiziksel ve zihinsel belirtileri hafifletmeye yardımcı olarak duygusal dengeyi büyük oranda destekliyor. 

Kan Basıncını Düzenleme Etkisi Gösterir 

Ylang ylang yağının en önemli faydalarından bir diğeri ise, kan basıncını düzenleyici etkisi oluyor. Yapılan bazı araştırmalar, ylang ylang yağının kan basıncını düşürebileceğini ve kalp sağlığını destekleyebileceğini gösteriyor. Ylang ylang yağını düşük dozlarda kullanmak, kan basıncının normal seviyelerde kalmasına yardımcı oluyor. Bununla birlikte  hipertansiyon riskini azaltıcı etki de gösteriyor. düzenli ve doğru kullanımda kan basıncına büyük katkılar da bulunan bu yağın, mutlaka uzman tavsiyesi üzerine ideal şekilde kullanılması tavsiye ediliyor. 

Doğal Afrodizyak

Faydaları saymakla bitmeyen Ylang ylang yağının libidoyu arttırıcı özellikleri de bulunuyor.  Yağ düzenli kullanımda cinsel dürtüyü uyarıyor. Ylang ylang yağı, hormonları düzenleyerek ve vücuttaki stresi azaltarak libidonun yükselmesine katkıda bulunuyor. Bununla beraber, duygusal dengesizlikleri düzenleyerek romantik ilişkilerde daha derin bir bağ kurulmasını sağlıyor. Ylang ylang yağı etkileri ile birlikte vücuttaki doğal feromonların salınımı artıyor. Feromonlar, cinsel çekiciliği artıran kimyasallar olarak biliniyor. Ylang ylang yağı, feromon benzeri bir etkiye sahip olduğundan romantik ilişkilerde daha cazip olmaya olanak tanıyor. 

Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır?

Ylang ylang yağının kullanımı tercih edildiği bölgeye göre değişiklik gösterir. Yağ banyo yağı, cilt bakımı yağı, aromaterapi ve saç yağı gibi çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Örneğin, ylang ylang yağını, bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak masaj yağı olarak tercih edebilirsiniz. Hindistancevizi yağı, badem yağı, jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlar ylang ylang yağı ile karıştırıldığında da cilt üzerinde masaj etkisi yarattığından böyle de kullanabilirsiniz. Karışımı cildinize uygulayarak masaj yapabilirsiniz. Ylang ylang yağı, ciltteki kan dolaşımını arttırıyor, cildinizi nemlendirir ve rahatlamanıza yardımcı oluyor. 

Ylang ylang yağını banyo suyunuza ekleyerek rahatlamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Birkaç damla ylang ylang yağını sıcak su dolu bir banyo küvetine eklemelisiniz ve yaklaşık 15-20 dakika boyunca banyo keyfi yapabilirsiniz. Ylang ylang yağı, cildinizi iyice rahatlatacak ve zihninizi sakinleştirme etkisi gösterecek!

Ylang ylang yağını cilt bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak cilt bakım yağı olarak kullanabilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına bağlı olarak, ylang ylang yağı cildinizi nemlendirme, cilt tonunu dengeleme, sivilce ve akne görünümünü azaltma gibi etkileri kıza zamanda sağlayacaktır! Ylang ylang yağının kullanıldığı alanlar ve üstün faydaları bunlarla da bitmiyor. Ylang ylang yağını saç bakım ürünlerinize ekleyerek saçlarınıza faydalarını sağlayabilirsiniz. Şampuanınıza birkaç damla ylang ylang yağı ekleyerek saçlarınıza masaj yapabilirsiniz. İsterseniz eğer saç kremi veya saç yağı gibi ürünlerinize birkaç damla ylang ylang yağı ekleyebilirsiniz. 

Ylang ylang yağı, saç derisini rahatlatma, saçların parlaklığını artırma ve saç köklerini güçlendirme etkisi gösteriyor. O nedenle ylang ylang yağını aromaterapi amaçlı kullanabilirsiniz. Bir difüzör veya buhar makinesi kullanarak evinizin veya ofisinizin havasını hoş bir koku ile doldurabilirsiniz. Bu sayede ylang ylang yağı stresinizi azaltma, ruh hali değişikliklerini dengeleme ve rahatlamanızı sağlama konusunda etkili olacaktır!