A’dan Z’ye snowboard ekipmanları

Kışa dair en güzel detaylardan biri hiç şüphesiz kar; kara dair en eğlenceli aktivitelerden biri ise snowboard.  Snowboard ekipmanları bu spora başlamak için ilk öğrenmeniz gerekenlerden! Listeye hazır mısınız?

Her mevsimin sporu kendine özgü; tıpkı snowboard gibi. Doğaya karşı gelinen sporlardan biri olan snowboard, düşmekten korkmayanların öğrenip ustalaştığı en keyifli spor dallarından biri. Zaman zaman kayakla karıştırılsa da tamamen farklı bir dal olan snowboard’un tekniği gibi ekipmanları da çeşitlilik gösteriyor.

Bu adrenalin dolu spor dalı tehlikeli olmasına tehlikeli; ancak doğru ekipman seçimiyle yapıldığında vazgeçilmez olmaya aday. Eğer snowboard yapmaya başlamak istiyorsanız malzeme alırken dikkat etmeniz gerekenleri derledik: İşte A’dan Z’ye snowboard ekipmanları.

Sıkı giyinmek şart

Snowboard yapacaksanız, üşümeyi göze almanız gerekiyor. Ancak karla ziyadesiyle haşır neşir olunan sporda üşümeyi en aza indirmek, doğru ve kaliteli snowboard ekipmanları ile elbette mümkün. Sahip olmanız gereken kıyafetler arasında kar montu, kar pantolonu, kar eldiveni, içlikler, kaşkol ve şapka sayılabilir.

  • Kar montu

Kar montu, kayak ya da snowboard fark etmeksizin karla iç içe olan herkesin mutlaka edinmesi gereken bir kıyafet. Bu montlar kalın yapıları ve su geçirmeme özellikleri sayesinde düşüp kalksanız bile sıcacık kalmanızı sağlıyor. Üstelik kar montunun kalın yapısı sebebiyle içerisine çok kalın olmayan kıyafetler giymeniz yeterli olacağından konforlu bir şekilde snowboard yapmaya devam edebilirsiniz.

  • Kar pantolonu

Kar pantolonu da tıpkı kar montu gibi su geçirmez olduğundan gün boyu keyifle snowboard yapmanıza olanak sağlıyor. İç kata sahip, korumalı cepleri olan bir pantolon tercih etmeniz şart. İçten askılı modellerinin konforu daha da arttırdığını belirtmekte fayda var.

  • Kar eldiveni

Kar eldiveni de önemli snowboard ekipmanları arasında. Su geçirmeyen eldivenler sıcak tutmanın yanı sıra düşmelere karşı da sporcuyu koruyor. Çeşit çeşit modeli olan eldivenlerin fiyat aralığı da oldukça geniş. Ancak başlangıç seviyesi de olsa mutlaka eldiven edinmeli.

  • İçlik, çorap ve diğer aksesuarlar

İş üşümemeye geldiğinde sporcunun mutlaka edinmesi gereken kıyafetler arasında içlikler, kar çorapları, buff, boyunluk ve bere gibi aksesuarlar da var. Hem alt hem de üst giyim için termal içlikleri kullanmak önemli.

Kar çorabı edinilemediği durumlarda mutlaka birkaç kat çorap giymekte fayda var. Konu boyunluk, kaşkol, buff ve bere olduğunda ise oldukça özgürsünüz! Ancak tercihinizi hızlı kuruyan kumaşlardan yana kullanmalısınız.

Her şeyden önce güvenlik

Adrenalin dolu sporlarda altın kural güvenliği her zaman birinci plana koymak! Bu doğrultuda alınacak en önemli önlem ise doğru, yeterli ve kaliteli ekipmanlara sahip olmak. Snowboard ekipmanları arasındaki en önemli koruyucular ise kask, dizlik/dirseklik, yastıklar ve kar gözlüğü.

  • Kask

Snowboard ekipmanları denince akla ilk gelmesi gereken güvenlik; güvenlik dendiğinde ise kask! Kasklar özellikle başlangıç seviyesinde düşmemenin imkansız olduğu sporda kafayı darbelerden koruyarak snowboard’u güvenli hale getiriyor. Kaskın doğru ölçüde olması, yani kafaya tam oturması ve sıkmaması önemli.

  • Dizlik/dirseklik

Düşmelerde yaralanma ihtimali en yüksek bölgeler olan dizler ve dirsekleri korumak tehlikeli sporlar için oldukça gerekli. Farklı sporlarda da kullanılabilen dizlik ve dirseklikler, snowboard ekipmanı olarak kullanılabilir. Önemli olan malzemenin kaliteli olması ve korunması için kullandığınız bölgeyi tamamen kaplaması.

  • Kar gözlüğü

Kar gözlüğü, kask kadar zorunlu olmamakla beraber güvenliği ve snowboard keyfini arttırması açısından satın alınabilir. Yüzün büyük bir kısmını kaplayan kar gözlükleri, özellikle tipi olması durumunda hayat kurtarıyor.

  • Yastıklar

Bel ve kalça yastıkları, düşme durumunda vücudun alacağı darbeleri en aza indirerek kırık/çıkık riskini düşürüyor. Çarpma durumunda da işe yarayan yastıklar, özellikle başlangıç seviyesindeki sporcuların tercih edebileceği snowboard ekipmanları arasında.

Ve elbette board!

Snowboard ekipmanlarının başında elbette sporu yapmayı mümkün kılan boardlar geliyor. Başlangıç seviyesindeyseniz kayak merkezlerinden kolaylıkla kiralayabileceğiniz boardların kendinize uygun olanını almanız hem snowboard keyfini hem de kayma yeteneğinizi arttıracağından mutlaka düşünülmeli. Elbette olay board almakla bitmiyor; bot da sahip olmanız gereken snowboard ekipmanları arasında.

  • Board

Board seçerken kendinize sormanız gereken birkaç soru var. Bunlardan ilki boardu nerede ve nasıl kullanacağınız. Huzur dolu, sakin kayışlar istiyorsanız farklı; taklalar atacağınız adrenalin dolu bir kayış istiyorsanız farklı snowboard almalısınız.

Freestyle ya da All-mountain olarak kategorilendirilen boardlar arasından size uygun olanı seçtiyseniz sırada boyunu belirlemek var. Freestyle boardlar, yani daha tecrübesiz ve yeni başlayanlara tavsiye edilenler, kullanacak kişinin boyundan yirmi santim kısa olmalı. All-mountain snowboard ekipmanının ise kullanan kişinin boyundan 10 santim daha kısa olması uygun.

  • Bot

Boardun bağlamasına uygun olarak satın alınması gereken kar botlarının ayağı vurmaması, kuru ve korunaklı tutması gerekiyor. Keyifli bir snowbord deneyimi için ayağın bot içerisinde rahat hareket etmesi şart. Eğer doğru botu da bulduysanız durmayın, sırada kışın keyfini çıkarmak var!

Snowboard’a yeni başladıysanız ya da kendinizi biraz geliştirip ileri düzey snowboard ekipmanlarına sahip olmak istiyorsanız hepsiburada’nın spor, outdoor kategorisine mutlaka göz atın. A’dan Z’ye tüm snowboard ekipmanlarını bulabileceğiniz kategori, keyifli ve güvenli bir kış geçirmek için tek ihtiyacınız!

Snowboard’a yeni başlayanlar için öneriler!