Apple kullanıcıları için yepyeni bir macOS deneyimi: Big Sur

Apple kullanıcılarının merakla beklediği yeni macOS sürümü Big Sur nihayet yayınlandı. MacOS 11 olarak resmen kullanıcılarının karşına çıkan yeni sürüm, birçok yeniliği de bünyesinde barındırıyor.

Apple’ın uzun yıllardır “dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sistemi” mottosuyla kullanıcılarına sunduğu macOS, Big Sur olarak isimlendirilen 11. versiyonu ile duyuruldu. Kullanıcı deneyimi konusunda birçok yenilik vaat eden yeni sürüm, kullanım kolaylığı ve verimlilik konularında Mac kullananları yeni bir döneme sokuyor.

Yeni işlemci ile performans artışı

Odak noktasında geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Apple işlemcisi M1 olan Big Sur, yeni modellerde bugüne kadarki en iyi performansı vaat ediyor. Tabi ki daha eski Mac modellerine sahip kullanıcılar için de ciddi performans iyileştirmeleri sunulsa da asıl konu 17 Kasım itibariyle satışa çıkacak yeni Mac modelleri ile alakalı.

Halihazırda yeni işlemci ile ciddi veri hızlarına ulaşmayı başaran Apple, yeni Mac modellerinde kullanıcılarının karşısına doğrudan Big Sur ile çıkacak. Çok daha stabil, çok daha hızlı ve çok daha yetenekli bir işletim sistemi olarak puan toplamaya çalışacak Big Sur, özellikle Safari üzerinde daha önce görülmemiş hızlarda bir kullanım tecrübesi sunacak.

apple

Yeni işlemci ve yeni macOS eşleşmesi kullanıcılar için yeni bir ilke de imza atıyor. Intel işlemci kullanan modellerin sahip olmadığı bu yeni özellik sayesinde artık Mac kullanıcıları telefonlar için üretilen IOS uygulamalarına ve iPad’lerde kullanılabilir olan uygulamalara kendi cihazlarından erişebilecek.

Bu durum iPad veya iPhone kullanmaktan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Bilgisayar konforunu her yerde kolayca yanınızda taşımanızı sağlayan 4. nesil iPad Pro, farklı kullanım ihtiyaçlarınız için Mac cihazınızla görev paylaşımı yapabilir. Kamera ve ekran gibi konularda büyük geliştirmeler sunan iPad Pro, yer yer telefonunuzdan bir rol çalabilir.

Safari’de yeni dönem

apple

Yeni işletim sistemin odaklandığı en önemli noktalardan birisi Apple’ın özgün internet tarayıcısı Safari. MacOS 11, Safari kullananlar için kişiye özel başlangıç sayfası, tek seferde daha fazla sekme görme, daha hızlı sayfa yüklemesi, gizlilik raporu, web sayfaları için önizleme imkanı ve parola kontrolü gibi yenilikler barındırıyor.

Apple’ın iddiasına göre rakip web tarayıcısı Chrome’a kıyasla %50 daha hızlı sayfa yüklemesi yapan Safari, aynı zamanda kullanıcıların aklını çelmek için Chrome’daki ayarların ve parolaların Safari’ye aktarılmasını da izin veriyor. Aynı zamanda WebExtensions API desteğiyle birlikte artık Chrome’daki genişletmeleri Safari üzerinde de kullanmak mümkün olacak.

Apple’ın hız konusundaki testlerini belirli cihazlarda gerçekleştirdiği düşünülürse e daha eski cihazlarda benzer sonuçları almak ne yazık ki mümkün olmayacak. Web sitesindeki açıklamaya bakılırsa eğer i5 işlemciye sahip ve 256 GB SSD bellek sunan bir MacBook Pro’nuz varsa Big Sur’un iddia ettiği sayfa yükleme hızlarına ulaşmanız mümkün.

Dock ve denetim merkezinde yenilikler

Değişimi ilk olarak fark edileceği yer ise Dock. Big Sur ile birlikte yeni Dock tasarımını uygulamaya geçiren Apple, favori uygulamalarını ön planda tutmak isteyenler için kısayol geliştirmeleri barındırıyor. ‘Asılı Dock’ olarak isimlendirilen yeni tasarımda ise daha önce ekranın alt kısmı ile iç içe geçen tasarım yerini bağımsız bir alana ve daha saydam bir görüntüye bırakıyor.

Ekranın üst kısmında bulunan denetim merkezi ise telefonlardan alışık olduğumuz tarzda bir tasarıma geçiş yapıyor. Yeni denetim merkezi tasarımında Bluetooth, AirDrop, Wi-Fi ve daha fazla ayara hızlıca ulaşmak mümkün olacak. Son dönemde ‘kişiselleştirme’ konusunda büyük adımlar atan Apple, denetim merkezinde de tasarıma müdahale etme ve menü çubuğunu istenilen şekilde biçimlendirmeye izin veriyor.

Mesajlaşma ve Memoji yenilikleri 

apple

Cihaz entegrasyonu konusunda rakiplerine tabiri caizse fark atan Apple, masaüstü veya dizüstü bilgisayarını kullanırken cep telefonunun yerini unutanlar için mesajlaşma gibi önemli konularda yeniliklerini Big Sur ile sunuyor. iMessage uygulamasında eski sürümlere göre çok daha fazla araç ve hizmeti yayına alan marka, iPhone 12 ile duyurulan grup mesajlarında doğrudan cevap verme özelliğini bilgisayar kullanıcılarına da açıyor.

Önemli sohbetleri en üstte iğneleme ve grup fotoğrafı atama seçenekleri ile kullanıcıların mesajlaşma etkinliğini tek bir yerden yönetmesini isteyen Apple, aynı zamanda tüm bu mesajları iPhone, iPad ve Mac cihazlarında eşzamanlamaya devam ediyor. iPhone kullanıcılarının birkaç yıldır kullandığı Memoji özelliği de artık Mac cihazlar üzerinden düzenleme ve oluşturma faaliyetlerine açık olacak.

Masaüstü cihazlarında telefon özelliklerini kullanmayı sevenler için en uygun cihazlardan biri de iMac. 27 inçlik ekranıyla bilgisayarlara bakış açınızı değiştirebilecek iMac, Big Sur’un yeni özellikleri ile birlikte sabit istasyon ihtiyacınız için biçilmiş kaftan olabilir.

Daha iyi arama sonuçları, daha iyi harita, daha fazla gizlilik

Apple cihazlarının alametifarikalarından biri olan Finder özelliği de Big Sur’dan nasibini alanlardan. Çok daha iyi arama sonuçları için güncellenen özellik, artık kullanıcılarına sonuçları bağlantılar ve fotoğraflar olarak düzenleyerek sunuyor. Listelenen arama sonuçları içerisinde ise eşleşen terimler öne çıkarılıyor.

Harita uygulamasına eklenen Rehber özelliği sayesinde yemek ve alışveriş gibi konularda kullanıcıların arama motorlarına yönelmesini engelleyen Apple, favori noktalarınızı bir araya getirip arkadaşlarınızla paylaşmanıza da olanak tanıyor. Aynı zamanda havaalanı gibi büyük yapılar için hizmete sunulan iç mekan haritaları da yine kullanıcı deneyimini bir üst noktaya taşıyor.

2013 yılından eski cihazı olanlara kötü haber

Apple’ın hangi cihazlarda Big Sur’un kullanılabilir olduğunu anlattığı liste şöyle;

-MacBook (2015 yılı ve daha yeni modeller)

-MacBook Air (2013 yılı ve daha yeni modeller)

-MacBook Pro (2013 sonu ve daha yeni modeller)

-Mac Mini (2014 yılı ve daha yeni modeller)

-iMac (2014 yılı ve daha yeni modeller)

-iMac Pro (2017 yılı ve daha yeni modeller)

-Mac Pro (2014 yılı ve daha yeni modeller)

Eğer listedeki özellikleri taşımayan bir Apple ürününe sahipseniz ne yazık ki Big Sur güncellemesini edinmeniz mümkün değil. Tabi bunun yanında bazı özelliklerin de daha yeni cihazlarda kullanılabilir olduğunu da ekleyelim.

Bu tarz güncellemeleri alma konusunda artık sorun yaşamaya başladıysanız belki de yeni bir cihaz satın almanın zamanı gelmiş olabilir. Hepsiburada’da farklı özellikteki Apple cihazlarının da listelendiği ‘Bilgisayar’ kategorisi size aradığınızı bulma konusunda yardım edebilir.

Tıpkı bir Big Sur gibi yeniliklere sahne olan ve iPhone tercih edenlerin kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlayan IOS 14 de geçtiğimiz aylarda tanıtılmıştı. Eğer telefonunu güncellemek konusunda tereddüt yaşayanlardan biriyseniz IOS 14’ün yeniliklerini anlattığımız Keşfet içeriğimiz karar vermenize yardım edebilir.