Aracınızın ömrünü uzatacak bakım ve onarım ürünleri

Aracınızda kullanacağınız bakım ve onarım ürünleri hem aracınızın ömrünü uzatacak hem de konforlu bir sürüşe sahip olmanızı sağlayacak. Sıcak, soğuk, yağmur, çamur, kar dinlemeden kullandığınız aracınızı aynı zamanda güvenle kullanmak istiyorsanız ihmal etmemeniz gereken bir takım önlemler ve kullanmanız gereken ürünler var.

Araç bakımı ve onarımı neden ihmal edilmemeli ve bu konuda dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir sizin için derledik. 

İyi servis, iyi performans

bakım

Kendi yapacağınız bakım ve onarım taktiklerinden elbette bahsedeceğiz fakat yetkili servis veya güvenilir başka bir serviste becerikli bir usta bulmak aracınızdan istediğiniz performansı elde etmek için oldukça önemli. Her bir markanın kendi yetkili servisi başvurulması gereken ilk nokta olsa da sizlere bir diğer ustanın da fikrini almanızı tavsiye ediyoruz. Değişecek parça veya kullanılacak orijinal parçaların montajı ile ilgili bir fiyat araştırması yapabilmek için elinizin altında her zaman alternatif bir servis bulundurmakta fayda var.

Periyodik olarak bakım yaptırmayı unutmayın

Nasıl ki belirli aralıklarla doktora gidip sağlığımızla ilgili rutin kontrollerimizi yaptırıyorsak, aracımız için de periyodik bakımları yaptırmak büyük önem arz ediyor. Periyodu araçtan araca değişkenlik gösteren bu bakımların zamanında yapılması aracınızın ömrünü uzatacak önemli etkenlerden biri. Dolayısıyla aracınız yeni dahi olsa bakım gününü mutlaka takviminize ekleyin ve ilk servisten başlayarak tüm muayenelerin ve bakımlarda yapılanların olduğu bir liste tutun.

Biraz da dış güzellik: Boya koruma

bakım

Araç bakımı dendiğinde aklımıza sürekli motor veya fren, debriyaj gibi kısımlar gelse de, satacağınız zaman değerinin düşmemesi veya kullanmaya devam edecekseniz kozmetik açıdan sizin de gözünüze şık görünmesi için aracınıza mutlaka boya koruması yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Üstelik bunun için hiçbir yere gitmenize gerek yok. Hepsiburada’nın “Oto boya koruma” kategorisine göz atabilir ve size en uygun ürünü satın alabilirsiniz.

Bu kategoride “Prothos Seramik Kaplama Cilası”  kir tutmama ve kendi kendini temizleme özelliği ile aracınızın boyasını korumada bekleneni karşılayan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Far deyip geçmeyin

Bir çoğumuz aracımızın her türlü bakımını yaptırıyoruz fakat göz önünde olmadığı için farlarla ilgili bakım yaptırmayı hep unutuyoruz. Bu da genelde araç muayenesi zamanı geldiğinde olumsuz bir geri dönüş olarak karşımıza çıkıyor. Eskiyen ve yıpranan far yuvaları ve camları görüş mesafesinin azalmasında oldukça önemli bir role sahip.

Eğer far temizliği ile kendim uğraşırım ve bundan keyif de alırım diyenlerdenseniz “Carvonn Yeni Nesil Far Temizleme Sıvısı” tam size göre. Farın çizik ve kirliliğine göre uygun zımpara numarası (800-500 kum) ile zımparalayın ve daha sonra far temizleme sıvısını ısıtarak farın yüzeyine eşit uygulayın.

Hava filtrenizi mutlaka temizletin

Dizel motora veya benzinli motora sahip her aracın silindiri havaya ihtiyaç duyar. Hava filtresi, motor içerisine giren havadaki toz ve pisliklerin dışarıda kalmasını sağlar. Aracınızın periyodik bakımı geldiği zaman ilk yapılan müdahalelerden biri genelde hava filtresini değiştirmektir. Yine de yaşadığınız yere göre, eğer çok tozlu ve kirli yollardan geçiyorsanız daha sık değişim yapmanız gerekebilir. Kirli bir hava filtresinin yakış tüketimini artırabileceğini unutmayın.

Eğer arabanızda performans değişikliği de yapmak isterseniz “Boostzonen Apollo Hava Filtresi“ne göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

En önemli bakım: Kaliteli yakıt

bakım

Aracınızı kullanmaya başladığınız andan itibaren kullandığınız yakıt aracınızın hem performansını yükseltir hem de ömrünü uzatır. Yanlış yakıt kullanmak veya bilmediğiniz istasyonlardan ve markalardan yakıt almak uzun vadede aracınızın motoruna zarar verecektir. Mümkün oldukça hep aynı markadan, yüksek oktanlı ve kaliteli yakıtları tercih edin. Böylelikle motorunuzun çekişini ve ömrünü olumlu etkilemiş olacaksınız.

Dilerseniz alacağınız yakıt ile birlikte motor katkı maddelerinden de kullanabilirsiniz. “Nnt Bor Power Nano” hem yakıt tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak hem de motorunuzun ömrünü uzatacak.

Aracınız ile ilgili gerekli bakım ve onarımları yaptıysanız “Detaylı temizlik ipuçları” ile ilgili yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.