Bacakları Sıkılaştıran Egzersizler

Hayat boyu vücudunuzu sorunsuzca taşıması için güçlü ve sıkı bacak kaslarına ihtiyacınız var!

Gün boyunca vücudumuzun tüm yükünü taşıyan bacaklarımız, vücudumuzda yaşa bağlı yıpranmaya ve bölgesel yağlanmaya en müsait bölgelerden biridir. Bacak bölgesindeki yağlanma, genetik ve hormonal etkilerin etkisi altında oluştuğu için baş edilmesi en zor sorunlardan biri olarak görülür. Kadınlarda bölgesel yağlanma, erkeklerden farklı olarak sıklıkla bacak ve basenlerin üst kısımlardan oluşur. İlerleyen yaşla birlikte daha fazla belirginleşen yağlanmanın önüne sağlıklı beslenme ile desteklenen bir düzenli egzersiz programı ile geçmek mümkün.

Gün boyu ofiste masa başında geçirilen uzun saatler, bacak ve basen bölgesinde yağlanmaya sebep olarak vücut estetiğinin ve elastikiyetinin kaybolması sonucunu doğuruyor. Beden sağlığının ve estetiğinin kaybolması ise kuşkusuz hepimizin korkulu rüyası… Estetik ve sıkı bacaklar, düzgün bir fiziğin yapı taşını oluşturuyor. Fakat işin bir de atlanmaması gereken bir sağlık boyutu söz konusu. Hayat boyu vücudunuzu sorunsuzca taşıması için güçlü ve sıkı bacak kaslarına ihtiyacınız var! Düzenli egzersiz ile kuvvetlendirilmiş, sıkı ve esnek bacaklar ile vücudunuzun daha estetik görünmesini sağlamakla kalmaz; ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkması muhtemel eklem rahatsızlıklarının da önüne geçmiş olursunuz.

Sıkı Bacaklara Sahip Olmanın Faydaları

Bacaklara iyi bakmak, onları düzenli egzersizle kuvvetlendirmek ve bacak kaslarına elastikiyet kazandırmak yaşla birlikte ortaya çıkabilecek ortopedik rahatsızlıkları büyük ölçüde engelliyor.

Estetik bacaklar, düzgün bir fiziğin olmazsa olmazı!

Güzel bir bacak estetiğine sahip olmak, düzgün bir fiziği de beraberinde getirir. Üstelik güzel bacaklara sahip olabilmeniz için illa ki uzun boylu olmanız da gerekmiyor. Düzenli bir egzersiz programı ile belli oranda kas yaparak bacaklarınızı sıkılaştırabilir, yumuşak geçişleri olan kas kıvrımları ile çok daha estetik bacaklara kavuşabilirsiniz.

Sıkı ve güçlü bacaklar, ilerleyen yaşlarda garantiniz.

Bacaklar, belki de ömür boyu bedenimizi taşımakla yükümlü olduğundan belki de vücudumuzun en cefakar bölgesi. Bacaklara iyi bakmak, onları düzenli egzersizle kuvvetlendirmek ve bacak kaslarına elastikiyet kazandırmak yaşla birlikte ortaya çıkabilecek ortopedik rahatsızlıkları büyük ölçüde engelliyor. Quadriceps denilen üst bacak kas grubunu güçlendirdiğiniz takdirde diz ekleminiz üzerindeki baskıyı azaltarak kıkırdak veya kireçlenme gibi çeşitli eklem rahatsızlıklarına yakalanma riskini minimuma indirebilirsiniz.

Kuvvetli ve fit bacaklar ile duruş bozukluklarının önüne geçmek mümkün.

Dik veya sağlıklı duruş olarak da adlandırılan vücudun ideal pozisyonu, kasların en ekonomik olarak çalıştığı durumdur. İlerleyen yaşta alınan kilolar ve hareketsizlik sebebiyle vücut zaman içerisinde ideal postürünü kaybeder ve kifoz, lordoz veya skolyoz gibi çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. İdeal bir vücut postürüne kavuşmak istiyorsanız işe güçlü ve sıkı bacak kaslarından başlayabilirsiniz. Güçlü alt vücut kasları, vücudun diğer kaslarını da kuvvetlendirmeniz için oldukça önemlidir.

Güçlü bacaklar ile atletik performansınızı yukarıya taşıyın.

Hangi antrenman programını yaparsanız yapın güçlü bacaklar, üst düzey performansın anahtarıdır. Sağlıklı bir bedene ve düzgün bir postüre sahip olmak istiyorsanız bacak egzersizleri sizin için ilk adım olabilir. Üst bacak, alt bacak ve iç bacak bölgelerine odaklanılarak eşit oranda geliştirilmiş güçlü ve fit bacak kasları, antrenman performansınızı bir üst seviyeye çıkarma konusunda en büyük yardımcınız olacak.

Sıkı Bacaklara Sahip Olmak İçin Yapabileceğiniz 5 Etkili Egzersiz

Squat

Son dönemin en etkili egzersizi olarak öne çıkan squat, herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan kendi vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz bir egzersizdir. Vücudun pek çok bölgesini aynı çalıştıran squat, bacak ve kalça kaslarınızı güçlendirerek çok daha sıkı ve estetik bacaklara sahip olmanın yolunu açar. Üst bacak, alt bacak ve kalça kaslarının yanı sıra bel, sırt ve karın kaslarını da çalıştıran squat egzersizi, düzenli olarak yapıldığında sarkma ve gevşemeleri önleyerek vücudunuzu kıra sürede forma sokar. Pek çok ünlü ismin ve sporcunun kalçalarını dikleştirmek ve daha fit bacaklara sahip olabilmek için düzenli olarak squat yaptığı biliniyor. Peki, squat nasıl yapılmalı?

  1. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın.
  2. Nefes alırken oturma pozisyonuna geçiyormuş gibi kalçanızı aşağıya indirin. Eğilirken sırtınızı dik tuttuğunuza ve dizlerinizi ayak hizasını geçmediğine emin olun.
  3. Nefes verirken başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  4. Her set 10 tekrardan oluşacak şekilde 4-5 sette egzersizi tamamlayın.

Squat egzersizini herhangi bir ağırlık kullanmadan yapabildiğiniz gibi tercihinize göre farklı ağırlıklar kullanarak da yapabilirsiniz. Evde, spor salonunda hatta ofiste bile kolaylıkla yapabileceğiniz squat egzersizleri ihmal etmeden düzenli olarak yaptığınızda bacaklarınızdaki değişime siz bile inanamayacaksınız.

Lunge

Sağ ve sol bacağı ayrı ayrı çalıştırarak tek bacak gücünü artırma esasına dayanan lunge egzersizi, bacak kaslarını hızlı ve etkili bir şekilde güçlendirerek antrenmanlarda üst düzey performansa ulaşmanızı sağlar. Bacaklarda güçlenmenin yanı sıra denge unsuruna da ağırlık veren lunge, diz ekleminde oluşabilecek yıpranmalara karşı ekstra dayanıklı olmanızın önünü açar. Lunge egzersizi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın.
  2. Öne doğru uzun bir adım atın.
  3. Gövdenizi dik tutarak dizlerinizi kalçayla aynı hizaya gelene dek bükün.
  4. Öndeki ayağınızla kendinizi geriye doğru iterek başlangıç pozisyonuna dönün.
  5. Her iki bacakla 10 tekrardan oluşacak şekilde 4-5 sette egzersizi tamamlayın.

Squat egzersizinde olduğu gibi lunge egzersizini de zorlaştırmak için dambıl kullanabilirsiniz. Güç ve denge unsurlarını bir arada barındıran bu etkili egzersiz, performansını bir üst seviyeye taşımak isteyen sporcular için ideal. Güçlü, kuvvetli ve dengeli bir vücut gelişimi için ihtiyaç duyacağınız spor fitness ürünlerini Hepsiburada’da bulabilirsiniz.

Spinning

Antrenör gözetiminde, müzik eşliğinde ve grup halinde yapılan bir indoor bisiklet egzersizi olan spinning, vücudun alt bölüm kaslarını oluşturan kalça ve bacak kaslarının şekillendiren en etkili egzersizlerden biridir. Genelde spor salonlarında grup halinde yapılan spinning egzersizi, alt bedeni çalıştırmasının yanı sıra kalp solunum direncini de artırır. Hızlı kalori yakımı sağladığı için kilo vermek isteyenlerin tercihi olan spinning, bir yandan terleme yoluyla toksinlerin vücuttan atılmasını sağlarken diğer yandan eğlenceli ritmiyle günlük hayatın getirdiği stres seviyesini önemli ölçüde azaltır.

Haftada minimum 2 kez yapılması tavsiye edilen spinning egzersizini, bedenin üst bölümünü destekleyen bir kuvvet antrenmanı ile kombinlediğinizde kısa sürede kaslı ve sıkı bacaklara kavuşmanız hiç de zor değil! Ayrıca spor salonuna gidecek vaktiniz yoksa, bir kondisyon bisikleti alarak evde dilediğiniz saatte antrenman yapabilirsiniz.

Spor salonlarının en çok rağbet gören egzersiz aletlerinden biri olan eliptik bisiklet, sıkı kalçaların ve fit bacakların formülü!

Eliptik Bisiklet

Spor salonlarının en çok rağbet gören egzersiz aletlerinden biri olan eliptik bisiklet, sıkı kalçaların ve fit bacakların formülü! Pedal çevirirken kalça ve bacaklarınızı etkili bir şekilde çalıştıran eliptik bisiklet, aynı zamanda tutma kolları ile kol, omuz ve göğüs kaslarınızı da çalıştırarak komple bir vücut antrenmanına olanak sağlar. Vücudun doğal koşma hareketini esas alınarak tasarlanan egzersiz aleti, vücut ağırlığınızın iki bacak arasında eşit dağılmasını sağlayarak eklemlerinizde herhangi bir baskıya sebep olmaz. Haftada minimum 3 kez 30’ar dakika eliptik bisiklet antrenmanı ile çok daha estetik ve fit bacaklara sahip olmanız mümkün.

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan bacaklarımız, sizce de özel bir bakımı hak etmiyor mu? Unutmayın ki içinde yaşamak zorunda olduğunuz tek şey bedeniniz! Bedeninizi ayakta tutan şey ise bacaklarınız… Düzenli bir egzersiz programı ile spor salonuna gitmeden de çok daha fit ve estetik bacaklara sahip olabilirsiniz.