Bahçe planlarının vazgeçilmezi: Barbekü

Açık havada lezzetli sofralar kurmanın vakti yaklaşırken barbekü hakkında ne biliyoruz ve işleri daha keyifli hale getirmek için tüyolar nelerdir, sizler için derledik.

İnsanlık tarihinin en güzel öğretilerinden biri de ateşi kullanmak olmalı. ilk çağlardan beri kullandığımız ve geçen süre boyunca bir hayli ustalaştığımız bir yöntem ise barbekü. Gurmeler bilir, en lezzetli etler her zaman barbeküde pişenlerdir. Ancak yakması, toparlaması, temizliği derken hayli zahmetli bir iştir de aynı zamanda. Oysa şimdi, bu yazıyla beraber bilmediklerinizi öğrenmenin, bildiklerinizin üzerine yeni bilgiler eklemenin tam zamanı. Bu yaz emin olun, barbeküde ustalığınıza herkes şapka çıkaracak.

Barbeküm biçim biçim…

Açık havada keyifli vakit geçirmenize ve lezzetli sofralar donatmanıza imkan sağlayan barbeküler en basit haliyle; elektrikli, kömürlü ve gazlı olmak üzere üçe ayrılır.

Elektrikli barbekü

Bilenler bilir, barbekülerin en sıkıntılı yanı koku ve dumandır. Elektrikli barbekü, koku ve duman çıkarmadığı için en çok tercih edilenlerden biridir. Ek olarak, elektrikli barbekülerde sıcaklık derecesini ayarlayabilir, kolayca temizleyip, taşıyabilirsiniz. Elektrikli barbekü kullanırken dikkat etmeniz gereken şeyler ise; çoklu prizler kullanmamak ve bağlantıları neme karşı korumaktır.

Kömürlü barbekü

Lezzet düşkünleri, kömürle yapılan barbekünün her zaman en lezzetlisi olduğunu savunur. Kömürün dumanının ete farklı bir aroma kattığı aşikar. Bu nedenle özellikle lezzet konusunda ısrarcıysanız kömürlü barbekü sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Kömürlü barbeküleri tutuşturmak için çıra veya tutuşturma küplerini kullanabilirsiniz. Yemeğinize lezzet katmak için ise bazı sert ağaç yongalarını kömürlerinize ekleyebilirsiniz. Tutuşturma bacası kullanmak da işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Kömürleriniz tutuştuktan yaklaşık yarım saat sonra (kömürler kor haline geldiğinde ya da gri bir kül katmanıyla kaplandığında) barbekünüz kullanıma hazırdır. Barbekü sonrası havalandırma deliklerini kapatarak korun söndüğünden mutlaka emin olun. Kullandığınız kömürü gece boyunca soğumaya bırakın ve 12 saat sonra atın ya da tekrar kullanmak için bekletin.

Gazlı barbekü

Gazlı barbeküler tek bir hareketle ayarlanabilir bir ısı sağlar ve ayrıca gazlı barbekü ızgarasının temizliği de çok kolaydır. Gazlı barbekünüzü önce biraz ısıtın. Ön kapağı açın. Ardından gaz tüpü valfini açın. Ön ayar düğmesini yüksek konumuna çevirin ve gazın ateşleme bölmesinde toplanması için 2-3 saniye bekleyin. Düğmeyi çevirmeniz ile ateşleme sistemi devreye girer. Burada dikkat etmeniz gereken konu ateşlenme gerçekleştiğinde alevi görmeniz gerekir. Barbekü 300 °C ısıya kadar ısındıktan sonra ızgara edilecek ürünü barbekü ızgarasının üzerine dizebilirsiniz. Barbekünüzü her zaman kapak açıkken ateşlemeyi unutmayın. Damlama kaplarını düzenli kontrol etmeniz ve temizlemeniz çok kritik çünkü beklemiş yağ her an alev alabilir. Gazı önce barbeküde kesin ardından tüpü kapatın. Gaz tüpünü asla kapalı mekânda muhafaza etmemeniz gerektiğini unutmayın.  

Hangi ürünler nasıl pişirilmeli?

barbekü

Eğer barbeküden maksimum lezzeti elde etmek istiyorsanız aldığınız ürünlerin özelliklerine dikkat etmeniz gerekir. Örneğin balık ve sebzeler taze olmalıdır ancak kırmızı etin en az iki hafta dinlendirilmiş ve sosla marine edilmiş olması önerilir. Barbeküde ilk olarak şarküteri ürünleri pişirilir. Sucuk, sosis gibi ürünler başlangıç olarak tercih edilebilir.  Eğer köfte ve tavuğu bir arada pişirecekseniz köftenin çok daha hızlı piştiğini unutmayın. Et ağırlıklı bir barbekü planlıyorsanız tavuk tercihini tadımlık kanatlardan yana yapmak daha iyi olacaktır.

Her tarafının en iyi şekilde pişmesi için ızgara yapacağınız ürünü barbekü sırasında sadece bir kez çevirin. Başka bir önemli nokta da; et barbekü süreci sonrasında asla mangal çatalı ile ızgaradan alınmamalıdır, bu sırada delinirse zedelenir ve lezzetli et suyu kaybolur. Benzer şekilde ete çatalı bastırmak da yine lezzet kaybına neden olacaktır.

Barbekü keyfinizi sebze ve mısır gibi ürünlerle zenginleştirebilirsiniz. Izgara sebze, kolay hazırlanır ve lezzetlidir. Ancak, sebze türlerinin çoğu orta ısıda çabuk pişer, bu nedenle ilk önce sebzeleri pişirmek gerekir ve pişerken daima gözlemlemeyi ihmal etmeyin. Sebzelerden sonra etlere geçiş yapabilirsiniz. Mısır koçanlarını ise pişirmeden önce suda bir saat bekletin ve sonrasında süzdürün Mısırı 25 ila 30 dakika ızgara edin ve bu sırada sürekli çevirin. Eğer koçanı tereyağına buladığınız pişirme kağıdına sararak pişirseniz daha lezzetli olacaktır.  

Bonus: Kapaklı ve tekerlekli modeller

 

Barbekünüzün tekerlekli, kapaklı, sıcak olduğunda bile rahatça yerini değiştirebileceğiniz özelliklerde olması işinizi kolaylaştıracaktır. Barbeküyü istediğiniz yere taşımak kadar rahatlık olamaz. İsterseniz çimlerin üzerinde, dilerseniz de terasınızda size barbekü yapma imkânı tanır.

Kapaklı barbekülerin daima lezzet, zaman ve kolaylık bakımından artıları olur. Kapalı kapak sayesinde ek olarak ısı tüm ızgara ürününe yansıtılır, bu sayede pişme süresi kısalır ve ızgara edilecek ürün lezzetli ve taze kalır. Ayrıca, kapalı kapak istenmeyen alevlerin veya dumanın oluşmasını önler ve böylece geleneksel mangallardan farklı olarak koruyucu ve daha sağlıklı pişmeyi sağlar. Unutmayın, eğer kapaklı barbekü kullanacaksanız ızgara ürünü ve kapak arasında ısı sirkülasyonunu etkilememek için en az 2,5 cm mesafe olmalıdır.

Lezzetli bir etin kokusu burnunuza kadar geldiyse ve hangi barbeküyü alacağınıza karar verdiyseniz ya da daha fazla seçenek görmeye ihtiyacınız varsa sizi buraya alalım. Barbekü yaparken rahatınız kaçmasın istiyorsanız bahçe mobilyası alırken dikkat etmeniz gerekenleri okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun…