Dağ Tırmanışı İçin Manzarası En Etkileyici Rotalar

Dağcılık, insanın doğal yaşamla tamamen baş başa kaldığı, kendi fiziksel ve psikolojik limitlerini zorlayarak yükseklere doğru yaptığı tırmanışların genel adıdır. Yalnızca bir spor dalı olmaktan ötede; insanın kendini dinleyip doğanın keşfedilmeyi bekleyen tüm güzelliklerine tanıklık ettiği zihinsel bir terapi gibidir. Kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşünü de içeren bu spor dalı, turizm ekonomisinin önemli sektörlerinden birini oluşturuyor. Türkiye, yüksek rakımlı dağları, engebeli arazileri ve yeşilin her tonunu görmenin mümkün olduğu ormanlık alanları ile dağcılık sporu için elverişli bir coğrafyada yer alıyor. Her ne kadar ülkemiz dağcılık turizminde arzulanan noktada olmasa da bu heyecan dolu spor dalına olan ilgi her geçen gün artıyor. Yaklaşık 40.000 lisanslı dağcının bulunduğu Türkiye, her yıl yurt dışından gelen çok sayıda dağcıya da ev sahipliği yapıyor.

Dağcılık her ne kadar yüksek dikkat ve konsantrasyon gerektiren bir spor dalı olsa da; bu profesyonel olmayanların dağcılıktan uzak durması gerektiği anlamına gelmiyor. İsterseniz stres atmak için ve doğayla buluşmak için hobi olarak dağcılığı benimsemiş olun, isterseniz de gözünü Everest’in zirvesine diken bir profesyonel olun; dağcılık dünya üzerinde yaşayabileceğiniz en heyecan dolu deneyimlerden biri.

İşte dünyanın en heyecan dolu tırmanış rotaları…

Elbruz Dağı, Kafkaslar

5.642 metre yüksekliğindeki Elbruz Dağı, Kafkasların ve Rusya’nın en yüksek dağı olarak kabul ediliyor. Gürcistan’ın kuzey sınırına 11 kilometre uzaklıkta bulunan dağ, artık faal olmayan sertleşmiş lav, tüf ve külden oluşuyor. Elbruz Dağı, teknik olarak herhangi bir zorluk içermese de oldukça sert hava koşulları ile dağcılara zor anlar yaşatabiliyor. Dağın klasik tırmanış rotası olan güney yüzünden başlıyor. Bu yöndeki tırmanışlarda Azau kasabasından 3.700 metreye kadar iki teleferik ve bir telesiyej değiştirerek çıkılabiliyor. Bu rakımda bulunan ana kampı konaklama noktası olarak seçmek mümkün. Bu noktada çadır kurabilir veya dev varillerden yapılmış kulübelerde konaklayabilirsiniz.

Erciyes Dağı, Kayseri

Kayseri’nin 25 kilometre güneybatısında yer alan Erciyes Dağı, 3916 metreye uzanan zirvesi ile İç Anadolu’nun en yüksek dağı. Dağın 3.916 metrelik zirvesinin yanı sıra bir de 3.900 metrelik ikinci zirvesi bulunuyor. Küçük zirve nispeten daha kolay parkurları sebebiyle çoğunluk tarafından tercih edilirken; büyük zirve taşıdığı riskler sebebiyle tecrübeli dağcılara hitap ediyor. Erciyes’in ikisi Tekir Yaylası’ndan gidilen Şeytan Boğazı ve sırt rotası, biri de Sütdonduran üzerinden çıkılan buzul rotası olmak üzere toplam üç rotası bulunuyor. Zirveyi gözünüze kestirenlerin en çok tercih ettiği rota ise Şeytan Boğazı. Mayıs ayı itibariyle riskin en az olduğu tırmanış mevsimi de başlamış oluyor.

Aladağlar, Niğde

Aladağlar, Türkiye’nin en eşsiz manzaralara sahip tırmanış rotalarından biri. En yüksek noktası 3756 metre olan bu sıradağlar; Adana, Niğde ve Kayseri’nin tam ortasında bulunuyor. Her üç şehirden de bölgeye kolayca ulaşılabiliyor. Aladağlar’ın zirve noktası olan Demirkazık tırmanışına Çukurbağ köyüne 1,5 saat uzaklıktaki Sokulupınar kamp noktasından başlamak mümkün. Eğer Aladağlar bölgesinde çok sayıda tırmanış yapmaya niyetliyseniz Yedigöller Vadisi’ni kamp yeri olarak seçebilirsiniz. Türkiye’nin Alpleri olarak nitelenen bu dağ sırası, bembeyaz kar örtüsü ile benzersiz manzaralar sunuyor.

Kaçkar Dağı, Rize

Dört bir yanı yeşil ormanlar, yüksek çayırlar ve çağlayan derelerle çevrili sisler içinde bir cennet: Kaçkar Dağı… Zirvesi 3.937 metre yükseklikte olan Kaçkar Dağı, Doğu Karadeniz sahili boyunca üç sıra halinde Kaçkarlar’ın en yüksek noktası. Buzulları, gölleri ve yemyeşil ormanlarıyla dağcıların en çok tercih ettiği noktalardan biri olan Kaçkar Dağı, buzul tırmanışı yapmak isteyen dağcıların uğrak noktası. Yaz aylarında nispeten kolay olan buzul tırmanışı, kış aylarında ise maceraperest dağcıların tercihi oluyor. Klasik güney rotasından tırmanıp göz kamaştırıcı güzellikte yaylalardan geçerek zirveye ulaşmanın tadı bambaşka.

Geyikbayırı, Antalya

Son dönemde dünya çapında tanınmaya başlayan Geyikbayırı, Antalya’nın hemen yanı başında bir tırmanış cenneti. Geyik Sivrisi’nin eteklerinde yer alan Geyikbayırı; farklı yükseklik, zorluk ve eğim dereceleri ile her seviyedeki tırmanışçıların ilgisini çekmeyi başarıyor. Geyikbayırı, 1000’i aşkın tırmanış rotası ile Türkiye’nin en büyük kaya tırmanışı bölgesi olarak öne çıkıyor.

Ballıkayalar Kanyonu, Kocaeli

Gebze’ye yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan 1,5 kilometre uzunluğundaki Ballıkayalar Kanyonu, İstanbul’a yakınlığı sebebiyle en sık tercih edilen tırmanış rotaları arasında. Kireç taşlarının erimesi sonucu gelişen jeomorfolojik şekilleri ile karstik bir boğaz olan Ballıkayalar’da çadır kurmaya elverişli düzlük alanların çokluğu sayesinde kamp kurmak isteyen dağcıların da ilgisini çekiyor. Aktivitenizi bahar aylarına denk getirirseniz yemyeşil doğayla buluşup kayaların arasından süzülen derenin terapi niteliğindeki sesi eşliğinde tırmanışınıza devam edebilirsiniz.

Ve bonus: Kilimanjaro, Tanzanya

Gözünüzü biraz daha yükseklere dikip yurt dışındaki tırmanış rotalarını keşfetmek isterseniz, dünyanın en heybetli dağlarından biri sizi bekliyor: Kilimanjaro… Dağcılıkla yakından uzaktan ilgilenen herkes, bir gün Kilimanjaro’nun zirvesini görme hayaliyle yaşar. 5,895 metre yüksekliği ile Afrika kıtasının en yüksek dağı olan Kilimanjaro, hala aktif olan faaliyetini sürdüren bir yanardağdır. Tanzanya turizm endüstrisinin de en büyük gelir kaynaklarından biri olan Kilimanjaro Dağı; fil, bufalo, zebra gibi pek çok farklı hayvan türüne de ev sahipliği yaptığı için kendinizi tamamen doğal yaşamın içinde bulabileceğiniz heyecanlı ve bir o kadar da tehlikeli tırmanış rotasıdır. Geceleri sıcaklığın -7’ye kadar düştüğü Kilimanjaro, dağcılığın adeta Nirvana’sıdır.

Dağların etkileyici doğası ve eşsiz manzaraları sizi de büyülüyorsa, amatör ya da profesyonel olarak dağcılıkla uğraşıyorsanız ihtiyacınız olan dağcılık ekipmanlarını Hepsiburada‘nın geniş ürün gamı içerisinden bulabilirsiniz.