Daha hızlı daha ekonomik: Chip Tuning

Bazılarının olmazsa olmazı, bazılarının ise yanına yaklaşmaya korktuğu Chip Tuning (yazılım) hakkında birçok şey yazılıp çiziliyor. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu ise bu içeriğimizi okuduktan sonra ayırabilirsiniz.

Otomobiller birçok insan için; sadece A noktasından B noktasına gitmesine yardımcı olan dört tekerlekli taşıtlardan çok daha fazlası. Bazıları için sahip olduğu hayat tarzının göstergesi bazıları için adrenalin ve eğlence için en gerekli materyal. Bu şekilde düşünen insanlar da otomobillerinin kendine has özelliklerine sahip olmasını istiyor, dolayısıyla araçlarına çeşitli modifikasyonlar yapıyor.

Chip Tuning ya da herkesin bildiği adıyla; yazılım, turboşarjlı otomobillerin performansını artıran modifikasyonlardan. Ancak bu işlemin performansa ne kadar katkıda bulunduğu ve uygulanan araçlara zarar verip vermediği çoğu kullanıcı tarafından tam olarak bilinmiyor.

Chip Tuning nedir?

Chip Tuning

Modern araç motorlarının hepsi bir kontrol ünitesine (ECU) sahip. Bu kontrol ünitesini, motorun durumunu her an denetleyen ve motor içinde çalışan parçaların “ayarlarını programlayan” bir beyin olarak düşünebiliriz. Bu beyin ortam sıcaklığını, motora giren hava akışını ve silindir odalarına gönderilen yakıt miktarını ayarlamaktadır. Bu uygulamayla kontrol ünitesinin yazılımında değişiklik yapabilir dolayısıyla yukarıda saydığımız tüm parametreleri değiştirebilirsiniz. Böylelikle aracınızda performans artışı sağlarken yakıt tüketimini de belli bir ölçüde azaltabilirsiniz.

Ancak bu uygulama sadece turboşarjlı motora sahip otomobillerde verim sağlamaktadır. Atmosferik emişli modellerde motora ekstra hava sağlayan herhangi bir aşırı besleme bulunmadığından Chip Tuning’in gözle görülür bir fayda sağlamasını beklemek aşırı iyimserlik olacaktır.

Chip Tuning’in faydaları nelerdir?

Motorlar hava ve yakıtın tepkimeye girmesiyle güç üretir. Dolayısıyla motorunuza giren hava ve yakıtın miktarı ne kadar artarsa o kadar fazla güç elde edersiniz. Chip Tuning uygulamasıyla motor kontrol ünitenizin yazılımını değiştirebilir, böylelikle hava ve yakıt etkenlerinin miktarını değiştirebilirsiniz. Değiştirilen hava ve yakıt miktarıyla aracınızın performansını artırabilir, artan performansın yardımıyla da yakıt tüketiminizi düşürebilirsiniz.

Ancak yakıt tüketiminin düşüp düşmeyeceği biraz size bağlı. Artan performansa rağmen gaz pedalındaki ayağınıza hakim olduğunuz takdirde gerçekten daha ekonomik bir şekilde yol alabilirsiniz. Ancak daha yüksek performansın cazibesine dayanamayarak agresif bir sürüş tarzı benimserseniz yakıt tüketiminizin daha da üst seviyelere çıkacağını tahmin etmelisiniz.

Chip Tuning nasıl yapılır?

Chip Tuning

Günümüzde araçlara Chip Tuning işlemi yapan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalara başvurarak aracınızın yazılımını değiştirebilirsiniz. Eğer Chip Tuning ile ilgili herhangi bir tecrübeniz yoksa bu işlemi kendi başınıza yapmanız aracınızın “sıhhatini” olumsuz etkileyebilir. Ancak “Chip Tuning benim işim” diyenlerdenseniz arabanızın yazılımını değiştirmek için tuning kitlerine ihtiyaç duyacaksınız. Piyasadaki birçok farklı araç için uygun kit modellerine cazip fiyatlarıyla “Tuning Kitler” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Chip Tuning işlemini üreticiler neden yapmıyor?

Bu soru, Chip Tuning’e karşı çıkan ya da mesafeli yaklaşan sürücülerin en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Markaların bu işlemi fabrikalarda yapmamasının sebebi araçlarının soğuk ya da sıcak, her koşulda maksimumu verimlilikle çalışmasını istemesidir. Bu sebeple ürettikleri otomobillerdeki motorlar, potansiyel performansların tümünü sunmamaktadır. Chip Tuning işlemiyle güvenlik limitleri dahilinde aracınızın performansını en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Farklı bir yöntemle aracınızın performansını artırmak isterseniz açık hava filtrelerini tercih edebilirsiniz. Carub krom açık hava filtresi, daha fazla havanın motorunuza girmesini sağlayarak aracınızın performansını hatırı sayılır ölçüde artırabilir.

Daha ekonomik sürüşler için aracınıza bu uygulamayı yaptırmayı düşünüyorsanız az yakıt tüketmenizi sağlayacak farklı tüyolara; “Otomobilinizde Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?” başlıklı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.