Dansla Sporun Buluşması: Zumba

 

Hızla popüler hale gelen ve hem zayıflamak hem de eğlenmek için tercih edilen zumbayı denemeniz için birçok neden olduğunu biliyor musunuz? Zumba hakkındaki detayları öğrendiğinizde son zamanların en eğlenceli aktivitesinden siz de kopamayacaksınız. Latin danslarından alınan hareketlerin fitness ile bir araya gelmesinden oluşan zumba, müzik eşliğinde sizi form tutmaya ve dansın coşkusuna kapılmaya davet ediyor.

“Kolombiya’dan tüm dünyaya yayılan bir tutku.”

Zumbanın doğuşu

Kaynak: theshillongtimes

1990’lı yıllarda koreografileriyle ünlü Beto lakaplı Alberto Perez’in Kolombiya’da doğmasını sağladığı zumba, ilk dönemlerinde sadece Latin dans hareketleri ve müzikleriyle yapılırken; 2010’lu yıllarda dünya çapında popüler hale gelmesiyle neredeyse tüm müzik türlerine uyum sağladı. Zumbanın tüm dünyada patlama yapması ise 1999’da gerçekleşti. Kolombiya’yı kasıp kavuran zumbanın ABD’ye taşınması, bu keyifli egzersiz yönetimin önce ABD sonra da dünya çapında tanınır hale getirdi. 2001’de Perez’in Alberto Perlman ve Alberto Aghion ile üçlü olarak kayda aldığı videolar ciddi satış sayılarına ulaştı. 2012’da Raine Group’un el atmasıyla artık zumba dünyanın en bilinen dans egzersizi haline geldi. 2015 yılında 186 ülkedeki kayıtlı zumba öğrencisi sayısı 14 milyonu geçti. Zumbanın kelime anlamı olarak karşılığı bulunmuyor. İlk dönemlerinde İspanyolca parti yapmak anlamında gelen tumba veya jazzercize (jazz egzersizi) olarak anılırken markalaşma sürecinde zumba adı verildi.

“Dünyayı kasıp kavuran birçok dans, zumba sayesinde sporla bir araya geliyor.”

Zumba ve dünya danslarının kucaklaşması

Kaynak: linkedin

Temel olarak Latin danslarının koreografilerinden oluşan zumba, günümüzde birçok dansı bünyesinde barındırıyor. Salsa, samba, bachata, çaça gibi birçok dansı bir araya getiren zumbayı flamenko, reggae, oryantal, tango, hip hop gibi türlerle de harmanlamak mümkün. Belli başlı müzik türleri yerine farklı kesimlere hitap eden türleri de bir araya getirmesi nedeniyle daha fazla ilgi çeken zumbada böylece hareket çeşitliliği de sağlanıyor. Müzik yelpazesini genişleştikçe tekdüzelikten kurtulan zumba, kendi içerisinde farklı kondisyon seviyesine ve yaş gruplarına göre yedi farklı dala ayrılıyor. Ayrıca havuzda yapılan “aqua zumba” gibi alt dalları da bulunuyor. Zumbanın dikkat çeken bir diğer yanı da ayakta durmaya yeni başlamış çocuklardan yaşlılara dek spor yapabilen herkese hitap etmesidir. Çocuklar ile yetişkinler veya yaşlılar aynı dersleri almasa da her yaş grubuna uygun dersler ve danslar olduğu için zumbaya başlamanın yaşı yoktur. Yaş grubunuz ne olursa olsun zumbayı aklınızdan geçiriyorsanız yapmanız gereken tek şey harekete geçip ilk dersleri alıp hareketleri kavramaktır.

“Fitness veya egzersiz için kullanılan kıyafetler zumba için de tercih edilebilir.”

Zumba yaparken giymeniz gerekenler

Kaynak: incimages

Zumbaya başlamadan önce en uygun kıyafetleri seçmeniz, öğrenme aşamasında alacağınız keyfi artırıyor. Eğer düzenli olarak spor yapan biriyseniz zumba yapmak için ne giymeniz gerektiği konusunda zorlanmayacaksınız çünkü zumba yaparken spor salonuna, yürüyüşe veya koşuya gidiyormuş gibi giyinebilirsiniz. Altınıza tayt giymeniz hareket özgürlüğü sağlaması açısından önemlidir. Üstünüzde ise yine sporcu atletleri veya kolları rahat hareket ettiren tişörtler kullanılabilir. Kadınlar, tişörte alternatif olarak sporcu sütyenlerini de tercih edebilirler. Genellikle salonda veya evde yapıldığı için mont, rüzgarlık gibi kıyafetler tercih edilmez ama zumbayı açık alanda yapıyorsanız mutlaka nefes alabilen kumaşlarla yapılan bir ürün tercih etmelisiniz. Alt ve üst giyimde dikkat edilmesi gereken diğer hassas nokta şey kumaş türüdür. Pamuklu veya ter tutan kumaşlar, sporda olduğu gibi zumbada da performansı olumsuz etkileyebiliyor. Ter tutmayan ve olabildiğince hafif malzemelerden yapılmış kıyafetler seçerseniz hem performansınız düşmez hem de yoğun hareketten kaynaklanan terlemeden etkilenmezsiniz. Spor yaparken da kullanılan, nefes alan, hafif ve orta sertlikle ya da yumuşak tabanlı ayakkabılar da mutlaka yanınızda olmalı. Bilek kısmını rahat bırakan ve ayakların hareketine engel olmayan ayakkabılar, zumba yaparken en iyi sonucu verecektir.

“Sporun ve dansın tüm olumlu etkilerinden zumba ile faydalanmak mümkün.”

Zumbanın sağlıklı yaşama katkısı ve vücuda faydası

Kaynak: grownups

Bir egzersiz türü olduğu için zumbanın da temel amacı form tutmak, kalori yakmak ve kilo vermektir. Yoğun performans sergilenen ve standart temposuna ulaşma aşaması biraz yorucu olan zumba, kullanılan dans türüne göre 400’den 700’e kadar kalori yaktırabiliyor. Zumbanın temposuna ilk günden alışmak zor olabiliyor ama birkaç çalışmanın ardından en az bir saat süren egzersizlerin üstesinden rahatlıkla gelebiliyorsunuz. Üstelik henüz alışma sürecindeyken bile vücut direncinin artmasını sağlıyor ve bir yandan da sıkılaşmaya başlıyorsunuz. Bir saatten az sürmeyen egzersizler nedeniyle daha dayanıklı hale gelen vücut, tüm kas gruplarını çalıştırmaya odaklanıyor. Zumba hareketleri sayesinde esnekliğiniz de artıyor ve diğer sporları yaparken zorlama veya ani hareketlenmeye bağlı sakatlıkların riski de azalıyor.

Çoğunlukla bir grupla dans edeceğiniz için zumbanın sosyalleşme ve özgüven kazanma konusunda da olumlu etkilerinden bahsetmek mümkün. Kararlı şekilde katıldığınız grup egzersizleri sayesinde yeni insanlar tanımak, bir grubun parçası olarak bir şeyler başarmak ve sürekli yeni şeyler öğrenmek, zihinsel olarak da sizi geliştirip daha güçlü bir insan yapıyor. Bir üst sınıfa yükseldikçe yeni insanlar tanımak ve yeni şeyler öğrenmek de hırslanmanızı ve odaklanmanızı geliştiriyor. Tüm olumlu etkilerin yanında zumbanın vücut koordinasyonu sağlaması da en önemli etkileri arasındadır. Aynı anda hem gövdenizi hem kollarınızı hem de bacaklarınızı hareket ettireceğiniz için vücutta aynı anda birçok hareketi yapmanızı sağlayan bir koordinasyon sağlanıyor. Zaman ilerledikçe zumbanın faydalarını daha yoğun şekilde hissetmeye başlıyorsunuz ve bir zumba tutkunu haline geliyorsunuz. Zumbaya başlayarak hem sportif hem de sosyal bir hayatın kapılarını aralamak sizin elinizde. Hepsiburada’nın Spor Malzemeleri Kıyafetleri kategorisine buradan ulaşarak ihtiyacınız olan kıyafetleri hemen satın alabilir ve zumbanın eğlenceli, tempolu ve keyifli dünyasına adım atabilirsiniz.