Drone ile Yapılabilecek Farklı Aktiviteler

Kısa bir süre önce, teknoloji dünyasında adından söz ettirmeye başlayan drone’lar, gösterdikleri hızlı gelişim sayesinde gelecekte de önemli bir konumda olmayı sürdüreceğe benziyor. Şimdilik belirli alanlarda kullanılan bu cihazlar, geleceğin iş ve eğlence dünyasının en önemli aktörleri arasında gösteriliyor. Aşağıda hâlihazırda drone kullanılan ve gelecekte yoğun olarak kullanılacak alanların bazıları sıralanıyor.

Haber Sektörü

Kaynak: KCTV5.com

Habercilik alanı, drone’ların uzun zamandır aktif olarak kullanıldığı alanların başında geliyor. Özellikle havadan çekim yapılması gereken durumlarda kullanılan helikopterlerin yerini almaya başlayan drone’lar, hem televizyon haberciliği hem de gazetecilik alanlarının vazgeçilmezleri arasındaki yerini koruyor. Drone’lar, normal kamera ile ulaşılamayacak yerlerde çekim yapmak gerektiğinde, büyük yangın veya kaza gibi olayların detaylı olarak görüntülenmesi konusunda son derece başarılı bir şekilde kullanılıyor. Ucuz ve kolay kullanım imkânı sunan drone’lar, haber sektörüne önemli katkılar yapıyor.

Drone kullanılarak büyük binalar ve tarihi eserler, daha önce görülmemiş açılardan kolayca görüntülenebiliyor; etkileyicilikleri daha iyi anlaşılıyor.

Fotoğrafçılık, Film ve Reklamcılık Sektörleri

Droneların en yoğun olarak kullanıldığı diğer önemli alanlar ise fotoğrafçılık, film ve reklamcılık sektörleri olarak sıralanıyor. Özellikle dış mekânlarda yapılan film ve reklam çekimlerinde kullanılan drone’lar sayesinde görsel açıdan son derece zengin sonuçlar elde etmek mümkün hâle geliyor. Büyük binaların veya tarihi mekânların yüksek iç ortamları da drone sayesinde kolayca fotoğraflanabiliyor. Benzer şekilde, ulaşılması ve fotoğraf çekilmesi bir hayli zor olan dağ, orman, şelale, kanyon gibi doğal yapıların da tüm ayrıntıları ile fotoğraflanması veya videoya çekilmesi konusunda sayısız imkânlar elde ediliyor. Drone’lar, vahşi doğa belgeseli çekimi konusunda da son derece etkili sonuçlar ortaya koyuyor.

İlk Yardım Ve Arama Kurtarma Hizmetleri

Kaynak: India Reporter

Sel, deprem, toprak kayması, çığ gibi bazı doğal felaketler, yolların zarar görmesine neden oluyor ve felaket bölgesine ulaşılmasına engel teşkil ediyor. Zamanın son derece kıymetli olduğu felaket bölgesine bir an önce ulaşılması gereken bu gibi zorlu durumlar, drone’lar sayesinde kolayca aşılıyor. Drone kullanılarak bu bölgelere ilk yardım malzemesi, haberleşme araçları, yaşam destek üniteleri, gıda ve su ulaştırmak mümkün hâle geliyor. Ayrıca, felaket bölgelerinde yukarıdan yapılan tespitler neticesinde, kurtarma ekiplerinin doğru bölgelere yönlendirilmesi yapılarak, zamanın doğru kullanılması sağlanıyor.

Su Altı Araştırmaları

Kaynak: cinema5D

Bugüne kadar sadece havada görülen drone’lar yakın bir zamanda su altında da faaliyetlerini hızlandıracak şekilde gelişme gösteriyor. Hem havada hem de su altında belirli bir derinliğe kadar hareket edebilme kabiliyetine sahip drone’lar üzerindeki çalışmalar, hızla devam ediyor. Su altı drone’ları, su altı arama ve tarama faaliyetleri yürütebileceği gibi, su altı haritalama işlemlerinde de kullanılabiliyor. Ayrıca, su altı boru hatlarının ve su altı yapılarının denetiminde de yeni kullanım alanları kazanacağa benziyor. Drone’lar kullanılarak, bölgesel bazda su kirliliği konusunda yapılan denetimler, çevre temizliği hususunda önemli yararlar elde edilmesini sağlıyor.

Dronların etkili olarak kullanıldıkları alanlardan birisi de tarım ve ormancılık sektörü olarak dikkat çekiyor.

Tarım Alanlarının ve Ormanların Denetlenmesi

Drone ile denetlenen ormanlar, kaçak ağaç kesimine karşı korunuyor. Drone’ların etkili olarak kullanıldıkları alanlardan birisi de tarım ve ormancılık sektörü olarak dikkat çekiyor. Klasik yöntemler kullanılarak sürekli kontrol altında tutulmaları son derece zor ve maliyetli olan tarım ve orman alanları, drone kullanılarak rahatça gözlemlenebiliyor. Ormanlar üzerinde drone ile yapılan gözlemler sayesinde orman yangınları, kaçak ağaç kesimi, kaçak avcılık gibi pek çok olumsuz durum, kolayca tespit edilebiliyor. Benzer şekilde tarım alanları üzerinde yapılan kontroller ile de ürün genel kontrolü, sulama kontrolü, ürün sağlık kontrolü gibi konularda kolaylık sağlanıyor. Su havzalarının kaçak kullanım ve kirlenmeye karşı korunması maksadıyla kullanılması da, drone’ların tarım sektöründe yararlı olduğu iş kalemlerinin başında yer alıyor.

Haritalama Çalışmaları

Kaynak: Geographic Mapping Technologies, Corp.

Drone’lar haritacılık sektöründe de oldukça rağbet gören cihazlar olarak yerlerini koruyor. İnşaat sektöründe ve belediyelerin kent planlama çalışmalarında kullanılıyor. Ayrıca, maden arama kuruluşları, petrol ve doğal gaz arama firmaları bünyesinde arama ve tarama faaliyetlerinde başarı gösteriyorlar. Arazi araştırması çalışmaları, arkeolojik kazı alanlarının yukarıdan gözlemlenmesi ve haritalanması da yapılan diğer çalışmalar olarak dikkat çekiyor. Drone’lar, bölgesel haritalama işlemlerinde, kolay kullanımı ve düşük maliyeti sayesinde tercih ediliyor.

Sınır güvenliği konusunda, geniş ölçekte insansız hava araçları kullanılırken, bölgesel bazda drone kullanım oranı gün geçtikçe artıyor.

Sınır Güvenliği ve Gözetleme

Kritik sınır bölgelerinin, yüksek güvenlikli askeri alanların, cephane depolarının, askeri tesis ve arazilerin denetimlerinin, istenilen zamanda havadan kontrol edilmesi, drone kullanılarak mümkün hâle geliyor. Gece görüş imkânı, termal kamera gibi cihazlar ile de donatılabilen drone’lar, bu tür hassas askeri bölgelere gelebilecek tehditleri önlemede mükemmel sonuçlar veriyor.

Dağıtım ve Ulaştırma Sektörü

Kaynak: The Conversation

Günümüzde klasik yöntemlerle ve çoğunlukla insan gücü kullanılarak yapılan ticari ürün dağıtımı işlemleri, çok yakın bir zaman içerisinde drone kullanılmak suretiyle yapılacak işler arasına girmeye aday görünüyor. Drone ile yapılacak dağıtım işlemi, zaman olarak tasarruf sağlarken ekonomik olarak da daha ucuz bir dağıtım maliyeti oluşturuyor.

Drone Yarışları

Kaynak: MultiGP

Drone’lar gelecekte sadece iş alanında değil; eğlence alanında da hayatın ayrılmaz parçası olacak şekilde gelişiyor. Bölgesel veya küresel bazda düzenlenecek drone yarışlarının, gelecek yılların büyük kitleleri peşinden sürükleyen, heyecan dolu spor müsabakaları olması mümkün görünüyor.