En Popüler Tropik Dalış Noktaları

 

Havaların soğumasıyla Türkiye’deki dalış cennetleri bir süreliğine dinlenmeye çekilse de dünyanın dört bir yanında dalış tutkunuzu tüm hızıyla sürdürebilirsiniz. Yazın ve kışın bir arada yaşandığı ülkelerde yılın her anında dalış yapabileceğiniz birbirinden farklı merkezler bulunuyor. Kalıntılar, resifler, su altı bitki örtüsü, heyecan verici tropik yaşam ve daha fazlası yıl boyunca farklı aylarda sizi bekliyor. Türkiye’de kış yaşanırken kaçıp gidebileceğiniz ve yaz tatilini dalışla bir araya getirebileceğiniz 10 farklı nokta sizlerle.

“Dünyada dalışın kalbinin attığı nokta.”

1- Tayland


En ünlü noktası Phuket Adası olan Tayland, dalış meraklıları için dünyanın en ilgi çekici noktalarından biri. Her bölgesinde farklı deniz canlılarına ve ekosisteme ulaşılabilen Tayland, dalış eğitimi almak için en ekonomik yerlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Deneyimlerinizi geliştirmek için uzun dalış mevsimiyle tercih edebileceğiniz Tayland’da Phuket’in yanı sıra Ko Tao, Surin ve Similan gibi noktalar dalış tutkunlarıyla dolup taşıyor. Adalar arasında teknelerle ulaşım sağlanması ise farklı bir keyif yaşatıyor ve dalışla harika bir uyum sağlıyor. Tayland’ın dalışa uygun aylarının bir kısmı Türkiye ile paralellik gösterse de sunduğu avantajlar sayesinde ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

“Darwin’in en büyük araştırmasını yaptığı sularda nefes kesici bir tropik yolculuk.”

2- Galapagos, Ekvador

Kaynak: planetdiveholidays

Ekvador’a bağlı olan ada topluluğu Galapagos, kendi adına sahip kaplumbağaları ve bilim tarihine tuttuğu ışıkla tanınıyor. Evrim Teorisi üzerine ilk kitabı “Origin of Species”i Galapagos’ta yazan Darwin, bölgedeki canlı çeşitliliğinden etkileniyor. Etrafında modern bir yerleşim olmaması ve insanların doğayı bozmaması sayesinde sadece dalış için değil; doğal yaşam konusunda da dünyanın en önemli noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Galapagos’ta eğlence amaçlı dalışların yanı sıra bilimsel araştırma odaklı dalışlar da yapılıyor. Eğer dalış sizin hayatınızın önemli bir parçasıysa Galapagos’a mutlaka uğramalısınız.

“Dalış yapmayanlar tarafından da ziyaretçi akınına uğrayan sıra dışı bölge.

3- Büyük Bariyer Resifi, Avustralya

Kaynak: azamaraclubcruises

Dünyanın en büyük bariyer resifinin bulunduğu bölgede aynı zamanda bir de batık bulunuyor. Artık doğal yaşamın parçası haline gelen SS Yongala batığı, birçok deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Türkiye’ye en uzak noktalardan biri olsa da bir dalış tutkununun yaşayacağı deneyim düşünüldüğünde uzun uçak yolculuğu önemsiz hale geliyor. Amacınız dalış olmasa bile görmeniz gereken Büyük Bariyer Resifi, uydu görüntülerinde bile fark edilen eşsiz bir doğa harikası. 100 kiloyu aşan devasa balıkları ve görür görmez hayranı olunan mercanlarıyla burayı dalış deneyiminizin zirvesine koyacaksınız.

“Köpek balıklarının da insanlarla dost olabildiklerinin kanıtı.”

4- Bahamalar

Kaynak: sportdiver

İnsanlarla bir arada yüzmeye alışmış ve adeta evcilleşmiş köpek balıklarının arasında yaşayacağınız deneyim, başta korkutucu gibi gözükse de sizi bambaşka bir dünyaya sürüklüyor. Walkers Cay’de köpek balıklarıyla yüzdükten sonra daha güvende hissedeceğiniz yunuslar da sizi Grand Bahama’da sizi bekliyor. İki farklı yunus türüyle sizi tanıştıracak olan Bahamalar’da gece dalışları da yapılıyor. Sahip olduğu batıklar ve doğal zenginlikleriyle Bahamalar, yılın büyük bölümünde ziyaretçi toplamayı başarıyor.

“Dünyanın en büyük su altı milli parkında eğlencenin ve renklerin arasında bir yolculuk.”

5- Kızıldeniz, Mısır

Kaynak: amazing-places

Dalış ve tropik hayat denince akla gelen ilk noktalardan olan Kızıldeniz, muhteşem bir yaz tatili fırsatı da sunuyor. Yılın neredeyse tamamında dalış yapılabilen Kızıldeniz’e yine de bölgenin daha sıcak olduğu dönemlerde gidilmesi tavsiye ediliyor. Kızıldeniz’de Sina Yarımadası’nda yer alan tropikal mercan resifleri ve Aida 2 batığı, en ilgi çekici noktaları oluşturuyor. Çekiç burunlu köpek balıkları, kaplumbağalar, tropik balıklarla süslü bölge, Mısır’ın ilk milli parkı unvanını elinde bulunduruyor. Ros Mohammed Milli Parkı, aynı zamanda dünyanın en büyük su altı milli parkı unvanına da sahip.

“Profesyonellerin vazgeçemedikleri noktalardan biri.”

6- Belize

Kaynak: travelandleisure

Galapagos’la yarışmak mümkün olmasa da Belize de dünyanın en zengin canlı çeşitliliğine sahip yerlerinden biri olarak biliniyor. Resiflerden oluşan sahilin uzunluğu 185 kilometreyi buluyor ve böylece birkaç tane değil onlarca dalış yapacak noktayı bir arada sunuyor. Sert mercanların ve deniz fanlarının sıklıkla görüldüğü Belize’de yer alan Büyük Mavi Delik, 300 metrelik çapı ve 124 metre derinliğiyle korkutucu gözükse de mavinin her tonunu gözler önüne seriyor ve dalış deneyiminin en özel parçalarından olmayı başarıyor. Ancak profesyonel bir dalgıç değilseniz Büyük Mavi Delik dalışına izin verilmiyor ve sadece yakından izleyebiliyorsunuz.

“Dünyanın oluşum sürecine yerinde tanıklık etmeye ne dersiniz?”

7- Yucatan, Meksika


Eşine kolay kolay rastlayamacağınız bir dalış noktası da Meksika’nın Yucatan bölgesinde yer alıyor. Bazı dalış tutkunları bölgenin genelinden ziyade sadece Grand Cenote isimli mağarayı görmeye gidiyor. Buzul Çağı’nda oluşan mağara, kayalardan akan tatlı suyun mineralleri akıtmasıyla okuşan sarkıtlarıyla büyüleyici bir deneyim vadediyor. Birçok noktada tropik canlılar ve mercanlarla dolu bir dalış keyfi yaşarken burada dünya tarihine ışık tutan oluşumları başka bir noktada görme şansınız bulunmuyor.

“Adını bir balıktan alan nokta, tehlikeli canlıları görme şansı veriyor.”

Kaynak:diving-info

“Tatil cennetine bir de dalış yaparak göz atın.”

9- Maldivler

Kaynak: wildthentic

Dünya üzerinde dalış var oldukça popülaritesini asla yitirmeyecek bir yer olan Maldivler, 26 mercan resifi ve 1200 adacığı ile okyanusun ortasında unutulmaz deneyimler yaşatıyor. Hint Okyanusu’nun ortasında olsa da sığ kıyıları nedeniyle hırçın dalgaları kendisine yaklaştırmayan Maldivler, birçok vatoz türü, balinalar ve köpekbalıkları ile çevrili resifleriyle neredeyse her noktasında farklı bir dünya vadediyor. Bölgenin en popüler dalış noktaları olarak ise Kuzey Male Atolü, Old Shark Point, Kuda Haa ve Manta Point öne çıkıyor.

“Dünyanın en zengin tropik noktasına dalış yapmanın keyfi.”

10- Visayas, Filipinler

Kaynak: xray-mag

Filipinler, salyangozlar ve yumuşakçalar bakımından dünyanın en zengin dalış noktasına sahip. 5000’den farklı tür barındırdığı kanıtlanan bölge, bu alanda dünyanın en zengin bölgesi. Mercan Üçgeni olarak adlandırılan bölgenin tam kalbinde yer alan Visayas, yılın her anında dalış yapılabilen bir yer olduğu için her zaman fırsat bulabilmenize imkan tanıyor.

Buradan Hepsiburada’nın Dalış Malzemeleri kategorisine giderek kendi dalış hikayenizi başlatmak için gereken her şeye sahip olabilirsiniz.