Ev temizliğinde zaman kazandıracak püf noktalar

Bir türlü ev temizliğine başlayamadınız mı? Her yerden bir şeyler fırlıyor, ortalık o kadar dağınık ki o dağınıklığın içinde kayboluyorsunuz. Şimdi toparlanma zamanı. Bahar geldi, bu sefer bahaneniz yok. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, püf noktalarımızı okuyup sürekli ertelediğiniz o minik ama hep gözünüzde büyüyen ayrıntıları artık temizleyebilirsiniz. Her şey bittiğinde, mutfağınız, banyonuz, yatak odanız ve evinizdeki diğer tüm köşeler yepyeni görünecek. Tüm deterjan ve temizlik maddeleriyle ilgili ihtiyaçlarınıza buradan ulaşabilirsiniz.

İpuçlarımızı gözden geçirin, eldivenlerinizi takın ve şimdi temizlemeye başlayın!

Bulaşık makinenizi yenileyin

ev

Zamanla, bulaşık makinenizin iç kısmında fazla yiyecek ve kir birikir. Her bulaşık yıkama işleminden sonra kalan yiyecek parçalarını (fasulye, makarna vb.) temizleme alışkanlığına sahip olun. Artık yiyecekleri aramak için alt rafı dışarı çekin ve gelecekteki kokuları önlemek için onları bir kâğıt havluyla çıkarın. Ev temizliğinde unutmayın ki temiz bir bulaşık makinesi çok önemlidir.

Lekeli bardaklarınız canlansın

Bardaklarınızı beş dakika boyunca beyaz sirkede bekleterek, kurumuş ve sertleşmiş lekelerden kurtarın. Sonra durulayın ve mikrofiber bir bezle kurulayın. Artık bardaklarınız pırıl pırıl!

Telefonunuzu dezenfekte edin

ev

Gerçekler acıdır: Cep telefonunuz bir klozetten daha fazla mikrop barındırabilir. Alkollü bir bezle telefonunuzu mikroplardan arındırın. Aynı işlemi televizyonunuza, uzaktan kumandanıza ve mouse’unuza uygulayabilirsiniz.

Şamdanları temizleyin

Kabın veya şamdanın içerisinde yanacak daha fazla mum kalmadığında, mumun bulunduğu kabı sıcak suyun buharına tutun ve yumuşayan mum artıklarını bir kâğıt havlu yardımıyla toplayın. Son olarak suda durulayın ve bir bezle silin. İşte size ev dekorasyonunuz için yepyeni bir kap!

Ev keyfi beklemez! Kahve makinenizi kireçten arındırın

Rezervuarı yarım sirke, yarım su içeren bir karışımla doldurarak kurumuş ve yapışmış maddeleri temizleyin. Bu çözeltinin, tam demlemede beklediğiniz sürenin yarısı kadar demlenmesine izin verin, sonra makineyi durdurun ve tam demleme döngüsünü tamamlamadan önce 30 dakika bekletin. Daha sonra bir tencere temiz suyu makinenizin su haznesine boşaltın ve yine “demleme yaparak” durulayın. Ev keyfi için tertemiz kahve makinenizle artık hazırsınız.

Duş başlığınızın basıncınızı eski haline getirin

ev

Eşit miktarda beyaz sirke ve suyu karıştırın. Daha sonra bu karışımı plastik bir torbaya dökün. Duş başlığınızın deliklerini çözeltinin içine daldırmak için torbayı duş başlığının etrafına bağlayın ve ağzını bağlayın. Bir saat kadar bekletin, sonra duş başlığınızı çözünmüş kireç ve tortulardan temizleyin.

Keyifli bir uyku için: Kuş tüyü yastıklar

Evet, kuş tüyü yastıklar makinede yıkanıp kurutulabilir. Dengeli bir yıkama için bir seferde sadece iki yastık yıkayın ve az miktarda deterjan kullanın. Ekstra bir durulama ile hassas programda yıkayın. Eğer kurutma makinesinde kurutacaksanız düşük ısıda, makinenin içine yastıklarınızla beraber birkaç temiz tenis topu atarak kurutun. Tenis topları yastıklarınızın puf görüntüsüne kavuşmalarına yardımcı olacaktır.

Mis gibi bir ev, mis gibi bir duş perdesi

Küflü lekeleri yok etmek için, çamaşır makinesine biraz deterjanla beraber plastik veya vinil perdelerinizi atın. Sürtünme kuvvetini artırarak ekstra bir temizlik yapmak için yıkamaya iki, üç banyo havlusu eklemenizi tavsiye ediyoruz. Sonra perdeleri kurumaya bırakın veya kurutucuda kurutacaksanız kurutma makinenizi sadece düşük ısıda çalıştırın. Perdelerinizi daha uzun süre temiz tutmak istiyorsanız, nemin dağılmasına yardımcı olmak için her duştan sonra perdeyi aşağı doğru saldığınızdan emin olun.

Ev zemininde oluşan sürtünmeleri kolayca parlatın!

Bir çorap veya temiz bir tenis topu yardımıyla ev zemininizde oluşmuş küçük izlerden kurtulabilirsiniz. Daha büyük sürtünme izleri varsa bunları silmek için nemli bir beze biraz kabartma tozu dökün ve lekeli kısımları hafifçe ovalayın. Daha sonra nemli bir kağıt havluyla yerleri durulayın ve kurulayın.

Çocuklarınızın ev içerisinde bıraktığı boya lekeleri sizi üzmesin

Diş macunu, boya lekelerini ahşaptan rahatlıkla silmenize yardımcı olacaktır. Yaratıcı çocuklarınız varsa aklınızda tutmanız gereken kullanışlı bir numara. Ayrıca duvarlardaki boya lekeleri için de kabartma tozu döktüğünüz nemli bir süngerle duvarlarınızı hafifçe ovabilirsiniz.

Temizlik için verdiğimiz bu ipuçlarından sonra küçük evler için dekorasyon fikirlerimize de buradan göz atmanızı tavsiye ediyoruz.