Güne zinde başlamanın anahtarı yatakta yoga

Günümüzde sınırlı hareket alanına sahip bizlerin gözden kaçırdığı bedeni yeniden hatırlamak için en iyi yöntemlerden biri olan yogasadece gün içinde özel bir etkinlik olarak değil güne başlayıp günü bitirken de ‘yatakta yoga’ formatıyla karşımıza çıkıyor.

Yogayla bedeninizi keşfedin 

Yoga her şeyden önce bir yolculuk ve siz bu yolculukta bir yere varmaya çalışmıyorsunuz. Tek yapmanız gereken yolun tadını çıkarmak. Gerisi zaten kendiliğinden gelecek. Yavaş yavaş bedeninizi tanımaya ve bunun keyfini çıkarmaya bakın. 

Hepimiz biraz kemik ve biraz kastan oluşuyoruz ama bu hepimizin aynı olduğu anlamına gelmiyor. Hepimizin kendine has bir omurgası var. Önemli olanda sahip olduğunuz biricik bedeniniz tanımanız. Yoga ile yaptığınız her esneme bedeninizi adete dile getirecek. Yeter ki siz bedeninize kulak verin.

Yogaya yakından bakmak

Yoga uzaktan bakılınca sadece bedene odaklıymış gibi durabilir ve hatta birkaç esneme hareketinin arka arkaya yapılmasından ibaret bir spormuş gibi gelebilir. Belki bunda bir haklılık payı da olabilir ama kendi bedeniniz üzerinde pratik yapmaya başladığınızda bunun hiçte öyle olmadığını fark edeceksiniz. Yoga yolculuğu birkaç basamaktan oluşur ve bu basamaklar ruhu beslemek içinde bir yol haritası sunar size.

  • Yama: bu basamak sizi evrensel ahlak yasalarına uymaya davet eder.
  • Niyama: ikinci basamak, kişisel bir disiplinin gerekliliğini hatırlatır.
  • Asana: bu basamak yoga pratiğinin kendisidir.
  • Pranayama: bu basamak nefesin yaşam enerjisi olduğunu ve farkında olmanızı hatırlatır.
  • Pratyahara: bu basamak kendi içine bakabilmekle alakalıdır.
  • Dharana: bu basamak konsantrasyon ve odaklanmayla ilgilidir.
  • Samadhi: aydınlanma basamağıdır. 

Bu basamaklar geleneksel yoganın yol haritasıdır; fakat bu sizin için olmazsa olmaz bir yol haritası değil. Siz kendi yolunuzu kendiniz çizeceksiniz. 

 

Yatakta Yoga

Sabah kalkar kalkmaz kendimiz bir koşturmacanın içinde buluyoruz ve gün bittiğinde spor yapmayı bırakın hareket edecek motivasyonumuz bile kalmıyor. O zaman size seveceğiniz bir önerimiz var. Sabah sporunu yataktan çıkmadan halledebilirsiniz.

Yatakta yoga olarak bildiğimiz bu çalışmanın amacı aslında uzun hazırlık sürelerini, kıyafetleri ve ekipmanları az da olsa bir kenara bırakmak. Uyanır uyanmaz üzerinizdeki kıyafetlerle yapabileceğiniz yoga hareketleri, size güne en verimli şekilde başlamanın kapılarını açacak. Diğer yandan uykuya dalmadan hemen önce uygulayabileceğiniz yatakta yoga hareketleri, çok daha verimli uykular almanıza yardımcı

Sabah güne sporla başlamanızın saymakla bitmeyecek faydaları arasında; stres seviyenizi dengelemesi, gün içinde sizi daha enerjik hissettirmesi ve motivasyonunuzu artırması da var. Sabah alışkanlığınıza, yataktan çıkmadan yapabileceğiniz yoga pozlarınızı eklemek hayatınızı hiç olmadığı kadar değiştirebilir. İşte size yatakta yapabileceğiniz birkaç yoga pozu;

Balasana pozu

Kalçalarınızı esnetecek, belinizi rahatlatacak bu poz. Dizlerinizin üzerine gelin ve öne doğru esnemeye başlayın. Esneye bildiğiniz kadar esneyin. Eğer zorlanıyorsanız yastığınızdan destek alın.

Bhujangasana pozu

Omurganızı güçlendirecek, omuz ve akciğerlerinizi esnetecek, iç organlarınızı uyandıracak bu poz. Yüz üstü uzanın ve belinizden kıvrılarak elleriniz üstüne gelin.

Lotus Pozu

Zihninizi sakinleştirecek bu poza, sağa ve sola esnemeler ekleyerek iç organlarınıza masaj yapabilirsiniz. Bu poz için bağdaş kurun ve dik bir biçimde oturun.

Tüm bu hareketlerin ortak amacı sizi güne en iyi şekilde başlatmak veya günün yorgunluğunu bedeninizden uzaklaştırarak kaliteli bir uyku almanızı sağlamak. Yatakta yoga hareketlerine eşlik edecek diğer önemli konu ise nefes egzersizleri. İster günün yorucu temposuna doğru şekilde adapte olmak için ister yoğun bir günün ardından rahatça uykuya dalabilmek için olsun yatakta yoga ve nefes egzersizleri hayatınıza adapte olmalı.

Şimdiye kadar hiç yoga yapmadıysanız yatakta yoga yaparak başlamak hem yogaya olan fikrinizi değiştirecek hem de güne daha zinde başlamanıza neden olacaktır. Eğer kendi yatağınız bu iş için uygun olmadığını düşünüyorsanız kendinize Zunkla katlanır meditasyon yatağı gibi bir yoga ve meditasyon yatağı almak isteyebilirsiniz.

Bir kez içine girdiğinizde yoganın büyüleyicisi dünyasının sizi hızlıca çevrelediğini fark edeceksiniz. Her gün yeni şeyler öğrenebileceğiniz bu derin konuda daha fazla bilgi edinmek için  ‘ruhu ve bedeni besleyen yogayı keşfedin‘ başlıklı Keşfet içeriğimiz size yol gösterebilir. Bütün bir yoga etkinliği için ihtiyaç duyabileceğiniz mat, blok, kemer ve minder gibi malzemelere ise Hepsiburada sayfalarından ulaşabilirsiniz.