Kaliteli ve Orjinal Yoga Malzemeleri Sadece Burada

Yoga Malzemeleri

Günümüzde beden üzerinde odaklı vücut geliştirmeye yarayan birçok spor dalı bulunuyor. Bu sporları yaparken uygulanan hareketlere göre vücudun geliştirilecek bölgeleri değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda vücut geliştirmeye ek olarak ruhunu ve zihni geliştirmek de büyük önem taşıyor. Bu imkânı veren yoga, öğretileri ve hareketleri ile insanların huzur bulmasını sağlıyor. Bir spor dalı olarak değil bir pratik olarak tanımlanıyor ve tarihi çok eski dönemlere kadar dayanıyor. Bu hayat pratiği ilk olarak 50.000 yıl önce Hindistan’da başlamış ve günümüzde halen popülerliğini sürdürüyor. O dönemlerde günümüzden biraz daha farklı bir pratik olsa da klasik hali ile geçmişi de yine milattan önceye dayanıyor. Bu bilgilere ise o dönemden kalan “Patanjali'nin Yoga Sutraları” isimli metinlerden ulaşılıyor. Bu metinlerde geçtiği üzere sutralar sekiz aşamadan oluşuyor. Bu aşamalar günümüzde halen geçerliliğini korumakla birlikte uygulanmaya devam ediyor.

Sutra, Sanskritçede özdeyiş, özlü söz anlamına gelmektedir. Patanjali tarafından yazılan bu metinleder, toplam 196 sutra bulunmaktadır. Günümüzde de bu sekiz aşamalı daha çok Raja adı verilen pratik uygulanıyor. Yine yoganın Hatha, Cnana, Bhakti ve Karma gibi farklı çeşitleri de bulunuyor. Hatha ise yine en çok bilinen temel stillerden biridir. Aynı zamanda hamile ve çocuk yogası da bulunmaktadır. Hangi çeşit üzerinden çalışma yapılacağına karar verirken beklentinin ve yoğun ya da sakin çalışma isteğinin dikkate alınması önerilir. Aynı zamanda solunum yolu ve kalp tıkanıklığı gibi sağlık sorunları yaşayanlar da seçim yaparken dikkatli olmalıdır. Örneğin; Hot Yoga 40 derece sıcaklıkta yapılır ve bu sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Bu pratiklere genel olarak yoga başlangıç seviyesinden başlanması ve deneyim kazandıkça, vücut kendini hazır hissettikçe bir üst seviyeye geçilmesi önerilir.

Yoga Faydaları ve Felsefesi

Başlangıcı itibariyle hem bedene, hem ruha, hem de zihne rahatlık, dinginlik ve esneklik kazandıran bu pratiğin saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunur. Faydalarını daha iyi anlamak için önce felsefesinden bahsetmek gerekiyor. Felsefesi açısından beden, zihin ve ruh arasında bir bütünlük sağlayan bu pratik, aynı zamanda bu üçlünün evrenle bütünleşmesini de hedefliyor. Bu felsefenin uygulanması ise 8 basamaktan oluşuyor. İlk basamak olan Yama, zarar vermemeyi, çalmamayı ve nefsi kontrol etmeyle birlikte birçok evrensel ahlak ilkelerden oluşuyor. Bireyin kendine yönelmesini sağlayan ikinci aşama Niyama ise okuma ve şükretme gibi ilkelerden meydana geliyor. Günümüzde oldukça popüler olan ve bilinen aşamalardan biri olan Asana ise yoga duruşu ya da pozu olarak biliniyor. Bir sonraki Pranayama aşamasında ise bireyler, nefeslerine odaklanarak onları kontrol etmeyi öğreniyor. Pranayama ile aşamaların yarısı bitirilmiş oluyor. Beşinci aşama olan Pratyahara ilk aşama gibi geri çekme, duyu ve duyguları tecrit etme olarak biliniyor. Sonraki basamak Dharana ise odaklanma ve konsantrasyon üzerine yoğunlaşıyor. Yedinci basamak Dhyana ise yine popüler olarak bilinen meditasyon aşaması. Son basamak Samadhi ise aydınlanma anlamına geliyor ve meditasyonun bilinç ile birleşerek bireyin özgürleşmesi ile ilişkilendiriliyor.

Genel olarak bakıldığında günümüzde Asana, Pranayama ve Dhyana odaklı olarak nefes egzersizleri, yoga pozları ve meditasyonlara daha fazla ağırlık veriliyor. Tüm bu aşamalar beden, ruh ve zihni bütünleştirerek ve bunların uyum içinde çalışmasını sağlayarak evrenle birleşmelerini destekliyor. Tüm bu pratikleri yapanlara ise hangi aşamada oldukları fark etmeksizin yogini ya da yogi adı veriliyor. Bireyde zihin, beden ve ruh olarak üç farklı noktaya odaklanan bu pratik yine üç farklı nokta üzerinden birçok fayda sağlıyor. Tabii ki de yoga malzemeleri doğru seçildiği sürece bu faydaları tam anlamıyla hissetmek mümkün oluyor. Kesinlikle yoga malzemeleri kıyafetleri yapılacak harekete göre seçilmelidir. Beden üzerinden bakıldığında bu pratik kasları güçlendirdiğinden omurga, boyun ve bel gibi noktalardaki rahatsızlıkların giderilmesini sağlıyor. Yine rahatsızlık olmasa da bedene esneme ve kuvvet kazandırdığından dolayı güçlenmeye de yardımcı oluyor. Ruhsal olarak da kişiye bir dinginlik ve rahatlama hissi veriyor. Özellikle pratik esnasında yapılan kişisel gözlemlerde bireyler kendilerini kontrol etmeyi öğreniyor ve yine meditasyon hareketleri ile zihin rahatlıyor ve sakinleşiyor. Yogaya başlamanın yaşı olmadığı gibi bu faydaları da göz önünde bulundurulduğunda spor geçmişinin olmaması ya da çeşitli rahatsızlıkların olması yogaya başlamak için bir engel teşkil etmiyor.

Baştan Sona Popüler Yoga Hareketleri

Hem başlangıç seviyesi için, hem de ileri dereceler için birçok hareket ve duruş bulunuyor. Başlangıç seviyeler daha basit hareketlerden oluşurken seviye arttıkça hareketler de zorlaşıyor. Bu noktada her seviyeyi özümsemek ve yeterince deneyim kazandıktan sonra diğer seviyeye geçmek her zaman daha sağlıklı sonuçlar veriyor. Adho Mukha Svanasana yani aşağı bakan köpek duruşu, Malasana çelenk duruşu ve Uttanasana ayaktayken kollar yukarı doğru vererek öne eğilme duruşları özellikle başlangıç seviyelerde görülen basit hareketler olarak biliniyor. Seviye ilerledikçe aynı hareketler daha zorlayıcı şekillerde yapılıyor. Örneğin; seviye ilerledikçe aşağı bakan köpek duruşundan plank duruşuna geçilmesi önerilir. Plank duruşunun ise yine geliştikçe daha uzun saniyelerde yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu hareketler için yalnızca yoga matı kullanmak yeterlidir. Ekstra bir malzemeye gerek yoktur. Swing Yoga olarak bilinen yoga hamağı ve salıncağı ile yapılan yer çekimine meydan okuyan pratik haricinde diğer çeşitlerde yoga matı malzemesi temel bir malzemedir. Çocuk duruşu olarak bilinen ve bel bölgesi başta olmak üzere tüm vücudu rahatlatarak stresi azaltan hareket de yine yapılması kolay olanlardan biridir ve ekstra malzeme gerektirmez. Fakat farklı hareketler yoga için malzemeler gerektirmektedir. Bunlar arasında yoga halısı ve kemeri gibi malzemeler bulunur.

Başlangıç hareketlerinden biraz daha ileri seviyelerde olan hareketlerden biri Garudasana duruşudur. Garudasana duruşunda tek ayak üzerinde tıpkı bir sarmal gibi durulur ve bu hareket vücutta kan akışı hızlandırarak vücudun sıkılaşmasını ve eklemlerin güçlenmesini sağlar. Kapotasana hareketi ise özellikle bacak ve bel bölgesinde esnekliği artırır.  Bakasana diğer adıyla karga duruşu ise yine ileri seviyelerde yapılması diğerlerine nazaran biraz daha zor hareketlerden biridir. Bu harekette iki el üzerinde bacakların oturur pozisyonda olduğu bir hareket olarak kolları ve bilekleri fazlasıyla güçlendirir. Eka Pada Rajakapotasana yani denizkızı duruşu ileri seviyelerde yapılırken ek malzeme gerektirmeyen fakat özellikle ilk seviyelerde yardımcı malzemeler gerektiren bir harekettir. Bu harekette de yine vücut oldukça esnemektedir. Uttasana duruşunun ileri seviyesi ise ayakta durarak bacakları hiç bükmeden bacaklara sarılma hareketi olarak bilinir. Bu hareket beli rahatlatmasının ve esnetmesinin yanı sıra şişkinliği gidererek sindirim sistemini düzenler. En zor hareketlerden biri olan baş üstü duruşunda ise dirseklerden ve baş üstünden destek alınarak dik bir şekilde havada iki bacak yana doğru açılarak yapılır. Yine bu hareketler dâhil birçok hareket için çeşitli yoga spor malzemeleri kullanmak öneriliyor.

Doğru Harekete Doğru Malzeme Seçimi

Pek çok seviye için farklı farklı hareketlerin bulunduğu bu yaşam pratiğini güçlendiren sporda doğru hareket için doğru malzeme seçimi de büyük önem taşıyor. Öyle ki bazı hareketin malzeme kullanmadan yapılması ya da yanlış malzeme kullanılması çeşitli sıkıntılara sebep olabiliyor. Özellikle yoga matı tavsiye edilen, en elzem olan ve en çok bilinen malzemeler arasında yer alıyor. Mat seçimi ise isteğe göre değişebildiği gibi yapılan pratik çeşidine göre de değişiklik gösteriyor. Örneğin; denge gerektiren Ashtanga gibi pratiklerde 3 ve 5 milimetre kalınlığında matlar önerilir. Yine kalınlık kadar matın ağırlığı da önemlidir. Vücudu hafifletme amacıyla yapılan ya da sağlık sorunlarını giderme amaçlı yapılan yogalarda ağır matlar kullanılması tavsiye edilmez. Yine mat yüzeyi de hareketlerin en iyi şekilde yapılmasında doğrudan etkilidir. Özellikle hafif pürüzlü yüzeyi olan matlar yapılan hareketlerin daha doğru olmasını sağlar ve kaymayı önler. Yine yapılan pratik çeşidine göre de yüzey değişebilir. Yine denge gerektiren pratiklerde kesinlikle kayma yapmayan matlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda mat uzunluğunun da boya göre seçilmesi öneriliyor. Matları evde düzenli bir şekilde tutmak için, açık havada spor yapmayı seviyorsanız ya da spor salonunuza kendi matınızı götürmek istiyorsanız taşıma kolaylığı için mat çantası da gerekli malzemeler arasında sayılıyor.

Özellikle başlangıç seviyesinde ya da seviye atlama aşamalarında kullanılan belli başlı malzemeler de bulunur. Bunlardan biri köpükler ya da bloklardır. Yoga bloğu bir harekette esnekliğe ve alışmak için yardımcı görevi görürken aynı zamanda aşırı gerilmelere engel olarak yaralanmaları önlemeye yarar. Örneğin; karga duruşu hareketi için başlangıç seviyelerinde bloklardan yardım almak önerilir. Bu harekette önce bloklar dizlerin altına koyularak yavaşça denge sağlanır. Bu bağlamda denge kurmaya yardımcı olur. Dikdörtgen şeklinde olan bu blokların farklı çeşitleri bulunur. Renkli renkli halleriyle ve hafifliğiyle köpük şeklinde bloklar vardır. Mantar bloklar ise köpüklere nazaran daha ağırdır, doğal malzemelerden üretilir ve antimikrobiyal bazı özellikler taşır. Özellikle bağdaş kurulan hareketlerde ise yoga minderi kullanılır. Bu minder dik durmaya yardımcı olur. Denge ve dik durmanın yanında esneme hareketleri de ilk seviyelerde zorlayan hareketlerdir. Yoga kemeri sayesinde esneme hareketleri kolaylaştırılabilir ve bir üst seviyeye daha hızlı geçilebilir. Yine bazı esneme hareketleri için çember de kullanılmaktadır. Çemberle,r kemerlere göre daha üst seviyeler ya da deneyimli bireyler için önerilir. Bunların yanında birçok ekipman ve pratiğe özel kıyafetler de vardır.

Yeni Bir Popüler: Yoga Salıncağı ile Swing Yoga

Vücut geliştirme ya da ruhu dinlendirme, hedef ne olursa olsun sporların çoğunluğu bir zemin üzerinde yapılan çeşitli hareketler ile gerçekleştir. Fakat bazı sporlar yerçekimine meydan okur. Yerçekimsiz yoga malzemeleri ile yapılan Swing’de bu sporlardan biridir. Bu pratik yüksekliği fiziksel özelliklere ya da seviyeye göre ayarlanan bir hamak ya da salıncak yardımı ile yapılır. Burada uygulanan duruş ve hareketler, Hatha ile birebir aynı olsa da bu hareketleri zeminde değil havada yapmak pratiği hem daha zorlayıcı, hem de daha eğlenceli hale getirir. Hatha duruş ve hareketleri dışında hamak ile pilates ya da fitness hareketleri de yapılabilir. Swing, başta vücuda denge kazandırması ile bilinen bir çeşittir. Aynı zamanda vücudu hizalama ve vücudun esneklik kazanmasına da yardımcı olur. Bu hamaklar ile ileri seviyelerde çeşitli dans hareketleri de yapıldığından dolayı hem dansı, hem de fitness, pilates ve yogayı birleştirdiğinden melez bir spor türü olarak geçmektedir. Diğer adıyla hamak yoga malzemeleri ile de diğerlerinden ayrılır. Burada hamak devamlı hareket halinde olduğundan salıncak olarak da adlandırılmaktadır. Yoga dekorasyon malzemeleri arasından bu çeşit için en temel olan hamak ya da salıncaktır.

Başlangıç seviyesi için direkt olarak Swing ile başlanabileceği gibi içinde barındırdığı hareketlere özgü sporlarla da başlanabilir. Örneğin; yoga pilates malzemeleri kullanarak pilates alanında geliştikten sonra Swing’de pilates hareketleri kullanarak bu pratik gerçekleştirmek de tercih edilen yollar arasındadır. Yine de yoganın bilinen zorlayıcı hareketlerinin hamak yardımıyla daha kolay yapıldığı da söylenmektedir. Bu pratiğin ağrı kesici etkisi olduğu da söylenen diğer faydaları arasındadır. Aynı zamanda kişiye yerçekimsiz ortamda bu pratiği yapmak cesaret veriyor ve mutluluk hormonunun daha fazla salgılanmasına yol açıyor. Swing pratiği birebir eğitimler ile ya da grup çalışmasında bir eğitmen gözetiminde yapılabildiği gibi evde de kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sebeple hamak ya da salıncak evde yoga malzemeleri kategorisine giren ekipmanlardandır. Spor salonlarında genellikle yatay halde bir çubuğa bağlanır. Bunun dışında da ağaca ya da ev içinde kolayca tavana bağlanarak kullanılabilir. Bu hamaklarda herhangi bir kopma olmaması için oldukça sağlam malzemeler kullanılır ve güvenilirlik açısından bir sorun yaratmaz. Aynı zamanda çoğu modelde iki yanda üçer tane tutma yeri bulunur ve bu sayede hareketleri yapmak daha da kolaylaşır. Genellikle asma aparatı ile birlikte ayarlanabilir hamaklardır ve ileri seviyelerde daha yüksekte pratiği gerçekleştirmenize olanak sağlar.

Şimdi Tam Anlamıyla Hazır: Yoga Seti

Yoga zihin, ruh ve beden uyumunu sağlayan evrenle bütünleşmeyi olanaklı kılan çok boyutlu ve oldukça faydalı bir pratiktir. Genel anlamda bir spor olarak gözükse de felsefesi doğrultusunda oldukça farklı hareket ya da duruşları da içerir. Fakat aynı şekilde farklı spor dallarında olduğu gibi yogada da birçok kıyafet ya da ekipman bulunur. Bu pratikte fiziksel dengeye yoğunlaşmak için vücudun farklı noktalarına ağırlık verilir. Özellikle bu ağırlık esnasında ya da güç sağlayan hareketleri yaparken çok fazla yerle temas vardır. Aynı şekilde esneklik hareketlerinde de vücudun pratiği engellememesi gerekir. Bu sebeple ekipmanın yanı sıra giyilen kıyafetler de önem taşır. Yoga kıyafetleri, genel olarak uzun ya da kısa tayt, tulum, büstiyer, çorap ve eldivenlerden oluşur. Tüm kıyafetler pratiğe ve hareketlere uygun olarak tasarlanmıştır. Büstiyerler, genel olarak crop şeklinde üretilir. Bu hareketlerin daha rahat şekilde yapılmasına yardımcı olur. Farklı renk ve tasarımlarda birçok büstiyer çeşidi bulunmaktadır. Eldivenlerin ise genellikle daha kolay kavrama için parmakları yoktur ve kaydırma yapmamaları için de yüzeyleri pürüzlüdür. Eldivenin özellikle terletme yapmayan kumaştan tercih edilmesi önerilir.

Yoga taytı pratiğin en popüler kıyafetlerinden biridir. Bu taytlar, genellikle yüksek belli ve fazlasıyla esnek olarak üretilir. Esnekliğin önemi pratikte uygulanacak duruş ve hareketler ile doğru orantılıdır. Bu sebeple tayt kullanımı, yalnızca ileri seviyelerde değil yoga başlangıç malzemeleri arasında da yer almaktadır. Taytlar hem uzun, hem de kısa olarak kullanılır. Aynı zamanda popüler yoga taytı modellerinde dikişsiz üretilenler de bulunmaktadır. Çoraplar ise tıpkı eldivenler gibi yine kaydırmaz tabanlı olarak üretilir. Mat, çeşitli ağırlıklar, pilates topu, blok, minder ve kemer gibi malzemelerden oluşan yoga setleri bulunmaktadır. Bu setlerin içeriği hangi pratik çeşidinin veya hareketlerin yapılacağına göre değişmektedir. Yine aynı şekilde tek ekipmandan oluşan setler de bulunur. Örneğin; destek bantlarından oluşan 5’li setler de satılır. Yoga malzemeleri seti gibi kıyafetler de takım halinde satılabilir. Örneğin; tayt ve büstiyerler çoğunlukla bir takım olarak alınır. Fakat farklı kombinasyonlar ile alt ve üstler takım haline getirilebilir. Yine kıyafette de aynı şekilde çoklu setler bulunmaktadır. Hepsiburada ile tüm çeşitleriyle yoga ve meditasyon malzemeleri ve kıyafetlerine uygun fiyatlarla kolayca sahip olabilirsiniz.

Hangi Yoga Matını Almalı?

Kalınlıkları, uzunlukları ve ağırlıkları farklı birçok mat çeşidi vardır. Yoga matı uzunluğu, boya göre seçilmelidir. Kalınlık ve ağırlık ise özellikle yapılacak yoga çeşidine göre değişiklik gösterir.

Yoga Malzemeleri Nelerdir?

Yoga malzemeleri blok, mat, minder, hamak, kemer, çember ve tekerlek gibi ekipmanlardan oluşur. Hangi yoga çeşidi uygulanacaksa ona göre ekipmanlar seçilmelidir.

Yoga Malzemesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Çoğu yoga malzemesi, özel bir bakım gerektirmemektedir. Uzun ömürlü olsa da yoğun kullanımlarda bir süre sonra kemer gibi ürünlerin değiştirilmesi gerekebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yoga Malzemeleri Fiyatları ve Çeşitleri

4365 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 46 / 4365 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?