İnternet Kullanımında Gizlilik ve Güvenlik Önlemleri

İnsanların bilgi, iletişim ve eğlence gibi ihtiyaçlarını karşılayan İnternet, doğru kullanılmadığı durumlarda çeşitli güvenlik riskleri taşıyabiliyor. Sosyal medya denilen olgunun hızla yayılması ve toplumun neredeyse her kesimini etkiler duruma gelmesi, kişisel veri güvenliği konusunu daha da önemli bir hâle getiriyor. Benzer şekilde, parasal işlemlerin İnternet bankacılığı üzerinden ve bürokratik birçok işlemin de yine kurumlara ait İnternet sayfaları ile yapılabiliyor olması, bilgi güvenliğinin önemini gözler önüne seriyor.

Kişisel Verilerin Korunmasında Ne Tür Tedbirler Alınabilir?

Gerekli önlemlerin alınması durumunda, kişisel verilerin korunması, elbette ki mümkün olabiliyor. Bunun için İnternet bağlantısı kullanılan cihazların, dışarıdan gelebilecek her türden tehdit ve saldırıya karşı korunması gerekiyor.

Alınabilecek tedbirlerin başında, bir antivirüs yazılımı kullanılması geliyor. İnternet üzerinden gelebilecek her türden saldırıya ve virüs tehdidine karşı bilgisayarın önünde kalkan vazifesi görecek antivirüs yazılımları, büyük önem taşıyor. Benzer şekilde çalışan güvenlik duvarı yazılımı da aktive edilmek suretiyle İnternet ile bilgisayar arasında bir filtre oluşturmak; dışardan gelebilecek saldırıları filtrelemek, mümkün hâle geliyor.

Kişisel bilgilerin sosyal mecralarda paylaşılması, önemli güvenlik riskleri doğuruyor; ciddi bir güvenlik zaafı olarak kabul ediliyor.

Kişisel verilerin korunması adına alınabilecek en basit tedbirlerin başında, bu bilgileri gerektiği yer ve zamanlarda ve güvenilir sitelerde kullanmak geliyor. Kişisel bilgileri, güvenli olmayan sitelerde paylaşmak, önemli güvenlik zaafı olarak kabul ediliyor ve bu riskli davranış, kişisel bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ile sonuçlanabiliyor.
Şifreleme konusu, kişisel verilerin korunması adına önemli maddelerin ilk sıralarında yer alıyor. Gerek bilgisayar için kullanılan şifrelerin gerekse İnternet üzerinde verilen şifrelerin mutlak surette doğru şekil ve uzunlukta oluşturulması önem arz ediyor. Çok kısa, bulunması kolay dizilimlerden oluşan şifrelerin kırılmasının son derece kolay olduğunu unutmamak gerekiyor. Hem bu şifrelerin hem de bağlantı cihazları üzerinde kullanılan şifrelerin belirli zaman aralıklarında mutlaka değiştirilmesi öneriliyor.

Eğer kişisel verilerin korunması önemseniyor ise güncel ve lisanslı yazılım kullanmak, dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi oluyor. İşletim sistemi, ofis yazılımları ve özellikle bilgisayarı dış tehditlere karşı koruyan antivirüs ve diğer güvenlik yazılımlarının mutlaka güncel ve lisanslı kullanılması gerekiyor.

Çocukların İnternet kullanımının, belirli bir yaşa kadar mutlaka ebeveynleri kontrolünde yapılması öneriliyor.

İnternet Herkes İçin Güvenli midir?

İnternet, elbette ki doğru kullanılmadığı zaman herkes için tehlikeler içerebiliyor. Bu tehlikeler, büyükler için olduğu kadar ve hatta onlardan daha da önemli fazla çocuklar için geçerli oluyor. İnternet, çocuklar için önemli güvenlik sorunları içerebiliyor. Tedbir alınmaz ise İnternet çocuklar üzerinde hem ruhsal hem de fiziksel birçok olumsuz etki bırakabiliyor. Çocukların zararlı sitelere girişlerini engellemek adına hem bağlantı cihazları üzerinden hem de özel yazılımlar kullanmak suretiyle önlemler alınması, çocukları bu tarz sitelerin olumsuz etkilerinden koruyor.

Kişiye Özel Reklam Sistemleri Hangi Verilere Dayalı Yapılmaktadır?

İnternet üzerinde yapılan gezintilere ait veriler ve üyelik bilgileri, web tarayıcısı tarafından küçük bilgi dosyaları olarak bilgisayarda saklanıyor. Bu dosyalar, genellikle üyelik bilgilerinin gerektiğinde yeniden hatırlatılmasında, site kullanım istatistikleri elde edilmesinde ve reklam amaçlı veri elde edilmesinde kullanılıyor.

İnternet bankacılığı, uzun zamandan beri kullanılıyor. Peki, İnternet bankacılığı ile yapılan işlemler güvenli mi?

İnternet Bankacılığı Kullanmak Ne Kadar Güvenlidir?

Bilgisayar kullanımının artması ve akıllı telefonların yaygınlaşması, pek çok sektörün işlerini bu cihazlar üzerinden yapması sonucunu doğuruyor. Bankacılık sektörü de bu sektörlerin içinde yer alıyor. Bankalar, bu konuda güvenliği sağlamak adına alınması gereken tüm tedbirleri alıyor. Ancak, bu aşamada kullanıcının da güvenlik konusunda yapılması gerekenleri yapması; bankaların güvenlik konusunda yerine getirilmesini istedikleri kurallara mutlaka uyması gerekiyor.

Öncelikle İnternet bankacılığına girdiği cihazın virüslere karşı koruma altında ve güvenlik duvarı aktif hâle getirilmiş bir cihaz olması, önem arz ediyor. Hem cihazın hem de İnternet tarayıcısının güncelliğinin her zaman sağlanması da önemli bir diğer husus olarak dikkat çekiyor. Sisteme girişin bankalar tarafından verilen tek kullanımlık şifreler kullanılarak yapılması, parolanın da bankanın öngördüğü süreler dâhilinde değiştirilmesi gerekiyor. Eğer kullanılabiliyor ise elektronik imza kullanılması da ekstra bir güvenlik katmanı sağlıyor. Şifre ve parola girişlerinin sanal klavye kullanılarak yapılması, basılan tuşlardan şifre tespit yöntemlerini devre dışı bırakıyor.

Bankadan gelmiş süsü verilmiş olan e-postalara karşı da uyanık olmak gerekiyor. Özellikle ekinde dosya veya içeriğinde link bulunan bu tür mail’ler tehlike içeriyor. Şüpheli bir durum var ise doğruluğunun kontrol edilmesi ve banka ile irtibat hâlinde olunması, önem taşıyor.

Sitelerin Güvenilir Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İnternet üzerinde her gün gezilen onlarca siteden hangilerinin güvenli, hangilerinin tehlikeli olduğu bilgisi, kullanıcılar açısından hayati derecede önem taşıyor. Güvenli olmayan bir site yüzünden kişisel bilgilerin çalınması, yanlış bilgi veya ürün alınması ve hatta bilgisayarın zarar görmesi bile mümkün hâle geliyor. Dolayısıyla, girilen sitelerin güvenli siteler olup olmadığını bilmek, çok önemli bir konu hâline geliyor.

İnternet tarayıcılarının çoğu, adres çubuğu yanındaki “Site Bilgilerini Görüntüle” ikonu ile girilen siteler hakkında bilgi veriyor. Güvenli olmadığı düşünülen siteler için bu bölümden bilgi alınabiliyor. Sitenin diğer detaylarına ve sertifika bilgilerine ulaşmak için bu ikon ile açılan sayfa incelenebiliyor. Ayrıca, adres çubuğunun başındaki https:// ifadesi de sitenin güvenli bir site olduğu konusunda bilgi veriyor.