Kolay Oje Sürme Taktikleri

Düzgün, pürüzsüz, taşırmadan oje sürmek o kadar da zor değil! Oje sürmeye dair ipuçları ve kolay oje sürme metotları ile siz de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Her kadının hayalindeki bakımlı ellere sahip olmak için biraz sabır, dikkat, biraz da tüyo yeterli. İşte sizi oje konusunda guru haline getirecek kolay oje sürme taktikleri: 

Kusursuz Tırnaklar İçin Özenli Hazırlık Şart 

Ojenin mükemmel görünmesinin ilk şartı, tırnakların ve ellerin sağlıklı olması. Tırnaklarınızın daha sağlıklı görünmesi için düzenli bakımı ihmal etmemelisiniz. Elleri düzenli nemlendirmek, tırnakları ölü deriden arındırmak, oje için yapılması gerekli hazırlıklar arasında sayılabilir. Evde yapabileceğiniz özenli bir manikür, pedikür işlemi oje için tırnaklarınızı istenen bakıma ulaştırabilir.

Rutin aralıklarla manikür ve pedikür yaptırmayı ihmal etmeyin. 

Ellerinizi sıcak şampuanlı suyun içinde bekleterek deriyi yumuşatabilirsiniz. Ardından tırnak çatalı ile tırnak kenarlarındaki deriyi ayırabilir, bir manikür makası ile keserek işlemi tamamlayabilirsiniz. Tırnak diplerinin temizliği bittiğinde sırayı törpü alır. Tırnaklarınızı törpü ile oval, küt veya sivri şekle kavuşturabilirsiniz. Tırnak üstünü de sünger törpüler ile temizleyerek oje için temiz bir baz hazırlayabilirsiniz. 

Ojenin de Baza İhtiyacı Var

Oje sürmeye başlamadan önce astar veya baz adıyla satılan ürünlerden kullanmalısınız. Şeffaf renkteki, besleyici etki sunan oje bazları, tırnakların ojedeki kimyasallardan zarar görmesini engellerken, onlara gerek duydukları nemi ve vitamini kazandırır. Tırnak ile oje arasına adeta şeffaf bir duvar ören bazlar sayesinde tırnaklarda sararma ve kırılma sorunu daha az görülür.

Bazların içinde yer alan silikon, tırnağı koruyarak soyulmasını engeller.

Baz üzerine sürülen ojelerin daha kalıcı olduğunu da deneyimleyebilirsiniz. Bazların içerikleri markalara, ürünlere göre değişiklik gösterebilir. E vitamini, C vitamini destekli tırnak bazlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Doğru Ojeyi Seçtiniz mi? 

Ojenin kusursuzluğu elbette stil ile uyumu üzerinden değerlendirilir. Ojenizin rengini seçerken ten renginizi, kıyafetinizin rengini, tarzınızı göz önünde bulundurmalısınız. Beyaz tenliyseniz pudra rengi, kızıl pigmentli renkler size daha çok yakışacaktır. Esmer tene sahipseniz Fransız manikürü ve gold tonları tercih etmelisiniz. Kıyafetinizde siyahları tercih ettiyseniz, ojede renkli bir seçim yapabilirsiniz. Ancak çok renkli bir kıyafet seçtiyseniz, ojede nude tonlar kullanmalısınız. Oje seçerken, kozmetik ürünün içeriğini de dikkate almalısınız. Formaldehit, dibütil oftalat ve tolüen gibi kimyasal maddeler sağlığa zarar verebilir, bu maddeleri içermeyen, güvenilir markaların ojelerini tercih etmelisiniz. Ojeyi sürmeden önce son kullanma tarihine bakmalı ve ojenin akışkanlığını koruduğundan emin olmalısınız. Hazırsanız, artık sürme işlemine geçebilirsiniz. 

Oje Sürmeden Önce Derin Bir Nefes Alın

Oje konusunda en çok duyulan hayıflanma el titremesidir. Heyecandan, gerginlikten, taşırma korkusundan dolayı, hiç titremeyen eller bile oje sürerken titremeye başlar. Eğer böyle bir probleminiz varsa, tek sürüşte ojeyi tüm tırnağa yayan yelpaze fırçalı ojeleri tercih etmelisiniz.

Derin bir nefes alıp sakinleşerek oje sürmeye başlayabilirsiniz.

Yanınızda asetonu ve kulak çubuklarını hazır bulundurmak, ojenin taştığı an silmenizi kolaylaştıracağından, sizi biraz olsun rahatlatabilir. Ojeyi dik tutarak ellerinizin arasında ileri geri yuvarlamalı ve hafifçe ısıttıktan sonra açmalısınız. Ojenin net kıvamını böylelikle görebilirsiniz. Eğer tüm önlemlere rağmen ojeyi taşırarak sürmeye devam ediyorsanız, kırtasiye bantlarını tırnaklarınızın kenarına yapıştırarak taşmayı önleyebilir veya tırnak etlerini vazelin ile nemlendirerek etin boyanmasını önleyebilirsiniz. 

İnce Katlar, Ağır Hareketler

Uzmanlar mükemmel ojenin, tırnağa üç harekette sürüldüğünü söyler. Tırnağın en solu, ortası ve sağ tarafı üç hamlede boyanabilir, Oje şişeden hafifçe alınmalı ve tırnak ince katlarla boyanmalıdır. Bol alınan ojeler daha zor kurur, daha çabuk bozulur ve baloncuklu görülebilir. Oje kurudukça ikinci katı sürerek pürüzsüz görünümü net renklerle tamamlayabilirsiniz. 

Ojeler Karışır, Aman Dikkat!

Çok sevilen ve beğenilen ojelerin markaları ve numaralarını muhakkak not almalısınız. Unutmayın, renkler birbirine benzer ve şişeler kolaylıkla karıştırılabilir. Favori renklerinizi ve markaları aklınızda tutmanız neredeyse imkansızdır. Ojelerde en rahat sürdüklerinizi not almalısınız.

Elinizde olan şişeleri, oda sıcaklığında ve karanlık yerlerde muhafaza ederek daha uzun süre dayanmalarını sağlayabilirsiniz.

Nail Art’tan Korkmayın

Oje sürme konusunda iyi olan pek çok kişi bile, söz konusu tırnak süsleme olduğunda temkinli davranır. Nail art konusunda o kadar da kaygılanmayın. Yaratıcılığınızı konuşturacağınız tasarımları boş zamanlarınızda deneyerek elinizi yatkınlaştırabilirsiniz. İşe, renkli Fransız manikürleri ya da bant ve yapışkanlı sticker’lar ile yapılan desenler ile başlayabilir, ilerleyen zamanlarla fırça ile desenler çizmeye geçebilirsiniz. Tırnak süsleme sanatı için özel satılan plakalar, desenler, fırça ve ojeler size yardımcı olmak için var. Onları kullanarak tırnaklarınızı kolaylıkla şekillendirebilir, katıldığınız davetlerde fark yaratabilirsiniz.  

Ojeleriniz Kurumuyorsa

Ojenizi mükemmel sürdünüz ancak bir türlü kurumuyor ve siz o kuruyana kadar ojeyi bozuyorsanız, önerilerimize kulak vermelisiniz. Ojeyi, ellerinizi soğuk suyun altına tutarak daha hızlı kurutabilirsiniz. Tırnak kurutucu makinelerden alabilir veya oje kurutucu spreylerden yararlanabilirsiniz.

Oje ürünleri arasında hızlı kuruma özellikli seçeneklere rastlayabilirsiniz. 

İlk katı tamamen kurutmadan ikinci katı sürdüğünüzde de kurumama sorunu görülebilir. Ojenizi kurutmaya çalışmadan önce ilk katı sürdükten sonra sabırla bekleyin ya da hızlı kurutma özelliği olan ürünlerden edinin. 

Oje ve tırnak bakımı hakkında aradığınız ürünleri ve merak ettiğiniz her şeyi Hepsiburada’da bulabilirsiniz.