Minimum bütçeyle gezebileceğiniz Türkiye’ye yakın lokasyonlar

Yaz sıcakları bastırmadan, şöyle bahar havasında bir yerlere mi kaçsak? Bu karantina günleri hepimizin içini kararttı. Evin duvarları hangimizin üzerine gelmiyor ki? Hem birkaç günlüğüne gidilebilecek, hem çok fazla para harcamayacağımız zahmetsiz bir tatil ne güzel olurdu. Zahmetsizce tatilinizi planlayabilmeniz için minimum bütçeyle gezebileceğiniz Türkiye’ye yakın lokasyonları araştırdık.

Gürcistan

minimum bütçeyle

Güney Kafkasya’da Karadenizin doğu kıyısında yer alan komşumuz Gürcistan oldukça küçük bir ülke olması sayesinde birkaç günde gezebileceğiniz bir ülke aynı zamanda. Ancak küçük olmasına aldanmayın. Gürcistan, Kafkas dağları üzerindeki dağ köyleri ve Karadeniz kıyısındaki kumsallarıyla oldukça güzel bir ülkedir. Ülkenin başkenti Tiflis oldukça zengin bir mimariye sahip. Önemli şehirlerinden biri olan Batum ise Türkiye sınırına en yakın şehri.

Sınır kapısı açıldığında şaşırtacak kadar ucuz olan Gürcistan, para değerinin artmasıyla biraz pahalılaşsa da hala yakın lokasyonlardaki gidilebilecek en ucuz ülkelerden biri. Üstelik kısa tatiller için vize de gerekmiyor. Yeni kimlik kartları veya pasaportla rahatça ülkeye giriş yapabiliyorsunuz.

Ukrayna

minimum bütçeyle

Türklerin çok fazla ziyaret ettiği ülkelerden biri olan Ukrayna bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen vize istemediği için özellikle tercih ediliyor. Üstelik Ukrayna’da tatil yapmak hala ucuz. Pandemi sebebiyle o meşhur çılgın gece hayatını deneyimlemek mümkün olmasa da ziyaret edilebilecek yerlerin fazlalığı Ukrayna’yı minimum bütçeyle gezilebilecek önemli tatil lokasyonlarından biri kılıyor.

Başkenti Kiev, liman şehri Odessa, öğrenci kenti Lviv öne çıkan şehirlerinden bir kaçı. Bolca katedral, kilise, müze, tarihi yapının bulunduğu Ukrayna’da; Sudak Kalesi, Kırım’da bulunan Bahçesaray, St. Sophia Katedrali, Kiev-Pechersk Manastırı, Lviv eski şehir merkezi, Bukovinalı ve Dalmaçyalı Metropolitlerinin Konutu, Hersonisos (Sivastopol), ahşap kiliseler, Chernihiv eski şehir merkezi ve Podilski’deki Kamaniçe Kalesi UNESCO Dünya Mirası kapsamında korunuyor. Üstelik ülkede saydığımız bu dünya mirası tarihi yapılar dışında gezilip görülecek daha birçok yer var…

Prag  

minimum bütçeyle

Avrupa tatili hayali olmayan var mı?  Gitmeyenlerin rüyası, gidenin tekrar gitme hayalini kurduğu bir kıta Avrupa kıtası. Avrupa’nın merkezinde yer alan Prag ise tarihi geçmişi ve muhteşem mimarisiyle adından söz ettiren bir şehir. Şehrin merkezinde yer alan eski tarihi yapılar mükemmel şekilde korunmuş olduğundan oldukça fazla turist çeken bu şehre, İstanbul’dan 2 saatlik bir uçak yolculuğu ile rahatça gidebilirsiniz.  

Napoli 

Baharda aşkınızı tazelemek isterseniz sevgilinizle birlikte aklınıza ilk önce İtalya’nın şehirleri gelir. İtalya’nın en büyük üçüncü şehri olan Napoli de Akdeniz’in en güzel lokasyonlarından biri. Tarihi yapısı, kültür sanat etkinlikleri, mimarisiyle büyüleyen İtalya’nın bu muhteşem şehrine 2 saat 25 dakikalık İstanbul-Napoli uçuşuyla ulaşabilirsiniz.

Venedik 

Sevgiliyle gidilecek tatil yerleri denilince İtalya akla gelir demiştik. Ve tabi İtalya denilince Venedik’i anmamak olmaz. “Aşıklar Şehri” Venedik kuzeydoğu İtalya’da birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kurulmuş büyüleyici bir şehir. Romantik gondol sefalarıyla akla gelen şehir doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleriyle adeta bir açık hava müzesi.  Herkesin tatil hayallerinde yeri olan bu muhteşem Avrupa şehrine İstanbul’dan direkt uçuşla 2 saat 20 dakikada gidebilmek mümkün.

Berova

Bir Balkan ülkesi olan Makedonya’nın doğusunda, Bulgaristan sınırına yakın bir konumda bulunan Berova, belki de daha önce adını duymadığınız bir şehir. Oysa, Maleşevo Dağları manzaralı tertemiz havası, Berova Gölü ve göl civarına kurulu sağlıklı yaşam tesisleriyle 900 metre rakımın üzerinde bir konuma sahip olan şehri, minimum bütçeyle ziyaret etmek sizin için değişik bir tatil alternatifi olabilir.

Ormancılık ve balıkçılık yapılan şehirde ziyaret edebileceğiniz tarihi eserler de var. Kasaba kurulduğundan bu yana Hristiyan etkinlikleri ile anılıyor. Genellikle bu etkinliklerin merkezi, tarihi Aziz Başmelek Mihail Manastırı oluyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun 14. yüzyılda sınırlarına kattığı Berova bölgesi, 20. yüzyıl başlarına kadar Osmanlı idaresinde kalmış.

Girit 

Türkiye’ye yakın lokasyonlardaki tatil bölgelerinden bahsedip Yunanistan’a uğramamak olmaz. Yunanistan’da gezilebilecek pek çok yer var ancak en büyük adası olan Girit gezilecek yerler arasında ayrı bir öneme sahip. Büyüklüğü ve farklı koylarıyla apayrı bir dünya olan efsaneler adası Girit’te Akdeniz kültürünü doyasıya yaşamak mümkün. İstanbul’dan 1 saat 35 dakikalık bir uçak yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Girit yaz tatilcilerinin de vazgeçilmez durağı.

Yunanistan’a giderken hazırlıksız gitmek olmaz. Angelsin’in dantel detaylı özel tasarım şık siyah mayosuyla Yunan adalarını fethetmeye her an hazır olun.

Podgorica  

El değmemiş bakir bölgeleri keşfedeceğiniz bir tatil planı yapmak istiyorsanız atlamamanız gereken şehirlerden biri de Podgorica. Yeni ülkelerden olan Karadağ’ın en büyük şehri olan Podgorica, Adriyatik’in keşfedilmemiş bir yüzü adeta. Gizli koylarda ve tertemiz plajlarda sakin sessiz bir tatilin ve denizin tadını çıkarmayı sevenlerdenseniz; Podgorica, İstanbul’a sadece 1 saat 35 dakikalık bir uzaklıkta.

Beyrut 

Size önerebileceğimiz en güzel tatil destinasyonlarından biri de alabildiğine zengin bir kültüre sahip olan bir Akdeniz ülkesi: Lübnan. Kayalıklardan ve güneşli plajlardan oluşan uzun bir sahile sahip en büyük liman kenti Beyrut, aynı zamanda ülkenin başkenti. Özellikle yeni lezzetler denemeyi seviyorsanız zengin bir kültüre sahip olan Lübnan mutfağı sizi büyüleyecektir. Kendinizi hem Avrupa’da hem de Orta Doğu’da hissedebileceğiniz büyüleyici bir tatil hayaliniz varsa Beyrut size, İstanbul’dan 1 saat 45 dakikalık uçak yolculuğu mesafede…

Uçuşlarınızda ve seyahatlerinizde yanınıza mutlaka almanız gereken Softlife Visco Seyahat Boyun Yastığı ise size bu yolculuklarda ihtiyacınız olan konforu sağlıyor.

Tatil planı için sadece lokasyon değil, konaklayacak yerler de dâhil nokta atışı önerilere ihtiyacınız varsa “Dünyanın dört bir yanından en iyi 10 otel” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.