Motosiklet hırsızlığı ve alınabilecek önlemler

İki teker kullanıcılarının “kabuslarına giren” motosiklet hırsızlığı, birçok farklı yaratıcı önlemin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Siz de motosikletinizin güvenliğinden emin olmak için bu tedbirleri alabilirsiniz.

Özellikle büyük şehirlerde yaşanan hırsızlık vakaları tüm motosiklet kullanıcılarının korkulu rüyası. Öyle ki bazı kullanıcılar motosikletlerinin güvenliğinden emin olmak için her gece aracını kontrol ediyor. “Hırsıza kilit dayanmaz” sözü zaman zaman geçerli olsa da hala iki tekerlekli yol arkadaşınızın istenmeyen kişilerin eline geçmesini önlemek için alabileceğiniz birkaç önlem var.

Motosikletlilerin günlük hayatta karşılarına çıkan diğer sorunlara göz atmak için; “Motosiklet Kullanıcılarının Sık Karşılaştığı Problemler” başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kaskosuz olmaz

motosiklet

Mümkünse aracınıza kasko yaptırmak en güvenli yollardan biri olarak görünüyor. Kasko belki motosikletinizin çalınmasını önleyemez ancak sigorta şirketinden alacağınız ödemeyle zararınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca kaskoyla motosiklet hırsızlığı dışında birçok farklı riske karşı da motosikletinizi güvence altına alabilirsiniz.

Tedbirin altın kuralı: İmmobilizer

motosiklet

İmmobilizer (anahtar tanıma sistemi) ile motosikletinizin sadece sizin kontak anahtarınızla çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kontak anahtarının iç kısmına yerleştirilen bir düzenekle çalışan immobilizer sistemi, iki tekerinizin “düz kontak” yöntemiyle çalınmasının önüne geçebilir.

Göz önünde olmakta fayda var

motosiklet

Tenha bir ara sokak veya kimsenin uğramadığı bir alan motosiklet hırsızlarının favori ortamlarındandır. Bu sebeple motosikletinizi park ettiğiniz yeri dikkatli seçmenizde fayda var. İşlek, güvenli ve insanlar tarafından görülebilen bir alana motosikletinizi park etmek, aracınızın çalınma ihtimalini oldukça düşürecektir.

Dikkatleri motosiklete çekmeyin

Göz önünde olmakta fayda var doğru ancak bunu yaparken motosikletinizin fazla dikkat çekmemesine de özen göstermelisiniz. Yüksek modelli ve pahalı bir aracınız varsa brandayla üzerini örtebilirsiniz. Böylelikle motosikletinizin pahalı bir model olduğu dışarıdan anlaşılamayacaktır. Motosikletiniz için en uygun branda modellerine; “Branda & Sele Örtüsü” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

“Eşeği sağlam kazığa bağlamak”

İyi bir, hatta iki kilit motosiklet hırsızlarının en sevmediği önlemlerdendir. İki tekerliler için özel olarak üretilen direksiyon ve disk kilit sistemleriyle istenmeyen olayların önüne geçebilirsiniz. Güvenlik seviyesini hatırı sayılır ölçüde artıran kilit sistemler, satın alımda yüksek fiyat etiketlerine sahip olsalar da motosiklet hırsızlığı ile ilgili ileride başınıza gelebilecek kötü tecrübelerin önüne geçmek için olmazsa olmazlardan.

Abus 8008 Granit Detecto X-Plus, 3D algılama sistemi ve 16 mm’lik çelik cıvatasıyla park halindeki motosikletinizin koruyucu meleklerinden biri olabilir.

Takip cihazlarıyla 7/24 kontrol mümkün

GPS destekli takip cihazlarıyla her an motosikletinizin nerede olduğunu kontrol edebilirsiniz. Bu, belki motosikletinizin çalınmasının önüne geçemeyebilir ancak olası bir hırsızlık vakasında aracınızın nerede olduğunu hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz. Ancak bu cihazı rahatlıkla tespit edilebilecek bir yere koymamanızı tavsiye ederiz. Motosiklet hırsızları kolay tespit edebildikleri takip cihazlarını rahatlıkla sökebiliyor.

RoadGuard GPS araç takip cihazı, kolay kullanımı ve basit montajıyla motosikletinizi rahat bir şekilde anlık olarak takip etmenizi sağlayacaktır.

Tüm bu yöntemlerle motosikletinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz, peki ya kendi emniyetiniz? Motosiklet kullanıcılarının işine yarayacak güvenlik ekipmanları için; “Motosiklet Tamam, Peki ya Güvenlik İçin Gerekenler?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.