Motosiklet tutkunları için en keyifli 5 rota

Şehir içinde hızlı ve kolay ulaşım konusu bir yana; motosiklet ile keyifli bir sürüş yapmak isteyenler için en keyifli 5 rotayı bir araya getirdik.

Hangi amaçla kullanıyor olursanız olun; motosiklet demek keyifli yolculuklar demek. Bu yolculuklar önceden planlandı ise, hele ki birkaç motosiklet ile aynı anda yapılacaksa tadından yenmez. Fakat gidilecek rotalar azalmaya başladıysa veya bu konuda yeniyseniz rota konusunda tavsiye almanız şart.

1.Eşsiz bir motosiklet deneyimi: Tekirdağ – Uçmakdere

motosiklet

Uçmakdere’yi daha önce duymuş olma ihtimaliniz yüksek olsa da seyir zevki yüksek Tekirdağ-Uçmakdere rotasını listelere almamak olmaz. Trakya Yarımadası’nın güneyinde yer alan ve Tekirdağ sınırları içerisinde kalan Uçmakdere rotası, sizi Tekirdağ şehir merkezinden alıp, enfes manzaralar eşliğinde Çanakkale Yarımadası’na ulaştıracak.

Tekirdağ şehir merkezinden Kumbağ yönüne doğru dönerek dahil olduğunuz bu rota, bol virajlı Uçmakdere sektöründe sizi yamaç paraşütü manzaralarıyla karşılıyor. Bölgenin yüksek noktalarında göz alabildiğine deniz manzarası ile bolca mola vermek kaçınılmaz. Yolun deniz seviyesine ulaştığı noktalarda ise kadrajınıza çok daha iyi görüntüler sığdırabilirsiniz.

Rotanın tam ortasına 1 günlük kamp sığdırmak isteyenler için birçok uygun alan barındıran Uçmakdere rotası, aynı zamanda şarap konusunda adı sıkça duyulan Şarköy’den de geçiyor. Şarköy’ün devamında ise ayçiçeği tarlalarının arasından geçerek Çanakkale Yarımadası’nın eşsiz güzelliklerine ulaşmanız mümkün.

2.Kırklareli – Kıyıköy

motosiklet

Trakya Yarımadası’nın bir diğer önemli rotası da İstanbul’un kuzeyinden başlayıp Kırklareli’ne kadar uzanan Kıyıköy rotası. Orman manzaraları, tabiat parkları ve Karadeniz üçlüsünün etkisinde tamamlanan bu rota, motosiklet tutkunlarına İstanbul Havalimanı ile gündeme gelen İstanbul’un kuzey bölümlerini ve Trakya’nın kuzeyini tanıma fırsatı sunuyor.

İğneada Longoz Ormanları gibi nadir görülebilecek ve eşsiz görüntüler sunan doğal güzellikleri içerisinde barındıran Kıyıköy rotası, Dupnisa Mağarası ve Çilingoz Tabiat Parkı gibi ara duraklara da sahip. Limanköy’e kadar ortalama 250 kilometrelik mesafe kat etmeniz gereken bu rotada Kıyıköy’de konaklamaya uygun yerler bulmak mümkün.

Ayrıca yolculuğunuzda yanınızda taşıyacağınız eşyalar için size bir önerimiz var! Carneil Heybe Çanta ile artık almak istediğiniz eşyalarınızı motosikletinize rahatça sığdırabileceksiniz. Su geçirmez ve kolay temizlenebilir yapısı sayesinde yolculuklarınız artık daha güvenli ve rahat olacak.

 3.Bayburt/Trabzon – Soğanlı Geçidi

Motosiklet sürüşlerine biraz aksiyon ve heyecan eklemek isteyenler için en cezbedici rotaların başında gelen Soğanlı Geçidi, halihazırda Türkiye’de sürüş yapabileceğiniz en tehlikeli yollardan birisi. Bayburt’tan başlayıp Trabzon’a ulaşan bu rota, özellikle Derebaşı virajları olarak bilinen sektörde, adrenalin bağımlılarını mest etmeyi başarıyor.

Birbirini takip eden U virajlardan oluşan Derebaşı virajları, yolun dar yapısı ve uçurum faktörü devreye girdiğinde tehlikeli yüzünü gösteriyor. Yılın büyük bölümünde kullanılamayan bu bölümü eğer şansınız varsa ve yol henüz heyelandan kapanmadıysa eşsiz manzaralar eşliğinde geçebilirsiniz. Rotanın devamında ise birçok yaylada mola verebilir, yeşile doyarak Karadeniz’e kadar ulaşabilirsiniz. Bu güzel rotanın tadını bu yaz mutlaka çıkarın!

4.Bozkırların içinde bir motosiklet rotası: Tuz Gölü

Deniz ve orman manzaralarından sıkılanlar için Anadolu rotaları biçilmiş kaftan. Tuz Gölü gibi gerçek anlamda eşsiz yerler barındıran bu bölümlerde, yaz sıcakları zorlayıcı şartlar oluştursa da sadece beyaz rengin ele geçirdiği devasa bir alanda motosiklet sürmek her zaman yapamayacağınız türden bir aktivite.

Ankara, Konya, Kayseri üçgeninin içerisinde yer alan Tuz Gölü rotası ve benzer rotalar, içerisinde birçok göl ve baraj barındırıyor. Bozkırların arasından geçen düz yollar sizi aynı zamanda Nevşehir gibi bir masallar diyarına çıkarabilir. Aynı üçgen içerisinde yer alan birçok farklı güzelliği keşfetmek de size kalmış.

Bu geziyi daha keyifli hale getirmek için Sway Açık Kask iyi bir yol arkadaşı olabilir. Ece güvenlik sertifikasına sahip bu kask kdemeli ayarlanabilir çene bağlantı aparatıyla konforlu bir sürüş için ihtiyacınız olan birçok özelliği içinde barındırıyor.

5.Gökçeada/Bozcaada

Ege sahillerinin iki incisi Gökçeada ve Bozcaada, Türkiye sınırları içerisinde yer alan ve motosikletinizle ziyaret edebileceğiniz adalar. Çanakkale’den kalkan arabalı vapurlarla ulaşabileceğiniz bu iki ada, motosiklet kullanıcılarına hem seyir zevki yüksek yollar hem de doğal güzellikler vaat ediyor.

Üzüm bağları, rüzgar gülleri, Rum köyleri ve bolca şarap ile sizi karşılayan adalar, eğer doğru mevsimi tercih ettiyseniz sakin ve huzurlu haliyle sizi ele geçirebilir. Yüzmeyi sevenler için masmavi fakat bir o kadar soğuk sulara sahip adalar özellikle Gökçeada Sualtı Deniz Parkı ile sualtı meraklıları için cennet özelliği taşıyor. Deniz ve doğal güzelliklerden hoşlanıyorsanız Gökçeada-Bozcaada rotası tam size göre!

Yaz sıcaklarının etkisini fazlasıyla hissettirdiği şu günlerde yolculuğa çıkmadan önce doğru ekipmanları hazırlamak şart. Ekipmanlar konusunda biraz yardıma ihtiyacınız varsa yaz ekipmanlarını listelediğimiz “motosikletler için yaz ekipmanları” makalemizi okuyabilir, Hepsiburada.com’un ‘Motosiklet’ kategorisi altında listelediği binlerce ürüne hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.