Port bagaj nedir? Port bagaj seçimi nasıl yapılır?

Sevdiklerinizle yaptığınız uzun yolculuklardaki en önemli aksesuarlardan olan port bagaj ile birçok eşyayı istediğiniz yere götürmek mümkün. 

Özellikle kalabalık bir şekilde seyahat etmekten hoşlanan kişilerin uzun yol öncesi karşısına çıkan büyük sorunlardan biri de bagaj yerleştirmek. Öyle ki; bazı durumlarda tümünün sığması imkansız görünen eşyaları araçlara yerleştirmek için özel bir yeteneğe sahip sürücüler gerekiyor. Ancak istediğiniz eşyayı nereye koyacağınızı düşünmeden rahatlıkla yanınıza almanız mümkün. Otomobilinizin bagaj hacmi ne büyüklükte olursa olsun, aracınıza yerleştireceğiniz port bagaj ile kısıtlı depolama kapasitesini çok daha yukarılara çıkarabilirsiniz. 

Yolda ihtiyaç duyacağınız tüm eşyalar için: Port bagaj

port bagaj

Otomobillerle yapılan şehirler arası yolculuklarda birçok farklı eşyaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Buna karşılık otomobilinizin bagaj hacmi tüm bu eşyaları depolayacak kadar büyük olmayabilir. Bu gibi durumlarda aracın üzerine monte edilebilen port bagaj modelleriyle yükünüzü güvenli ve konforlu bir şekilde taşımak mümkün. 

Uzun yolda oldukça kullanım kolaylığı sağlayan port bagajlar, çeşitli bağlantı aparatlarıyla rahatlıkla monte edilebilmekte. Ruhsata işlenme zorunluluğu da bulunmayan bagajlar basit bir kullanıma sahip. Tüm bunlarla birlikte şehirlerarası seyahatlerde aracınızın bagaj hacmini artırmak için bir port bagaj sahibi olmayı planlıyorsanız satın alım aşamasında bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var. 

Port bagaj satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar 

port bagaj

Her şeyde olduğu gibi port bagajın satın alım aşamasında da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Halihazırda piyasada birçok farklı model yer alsa da ihtiyacınız için en doğru seçeneğe karar verirken çeşitli hususlara değinmeniz gerekli.

Standart araç bagajlarının yetersiz kaldığı durumlarda kullanıcıların imdadına yetişen port bagajlar, her ne kadar hayat kurtarsa da yanlış bir port bagaj seçimi zaman zaman hayal kırıklığı yaratabiliyor. Peki doğru seçimi yapmak için hangi noktalara dikkat etmelisiniz? 

Port bagajın boyutu

Bagaj ve depolama dendiğinde tabii ki ilk akla gelen konu özellik boyut olacaktır. Piyasada birçok farklı boyutta modeller yer almaktadır. İhtiyacınız olandan daha büyük ya da küçük bir model tercih etmek, port bagajdan alacağınız verimi kısıtlayacaktır. Ayrıca satın alım aşamasında aracınızın boyutlarını da göz önüne almakta fayda var. Tavana sığdıramayacağınız bir port bagaj, maalesef ihtiyacınıza cevap veremeyecektir. 

Rich araç üstü port bagaj, 150 cm uzunluk ve 80 cm genişlik boyutlarıyla birçok kompakt araçta dahi rahatlıkla kullanılabilmektedir. Montaj aşaması da oldukça basit olan model, 390 litrelik depolama kapasitesi sunuyor. 

Çeşitli port bagajlar, bazı otomobillere tam olarak uyum sağlayamıyor. Buna karşılık birçok farklı araç modeli ve kasa tipiyle uyumlu modeller de mevcut. Dolayısıyla satın almaya karar verdiğiniz versiyonun aracınızla uyumlu olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Monte edemeyeceğiniz bir port bagaj, ne kadar iyi olursa olsun hiçbir işinize yaramayacaktır. 

 

Hemen hemen tüm araçlarla uyumlu bir şekilde kullanılabilen Cruz araç üstü port bagajını birden fazla otomobilde kullanabilirsiniz. Montaj aşamasında herhangi bir özel ekipman kullanımı gerektirmeyen model, piyasadaki en pratik versiyonlardan biri. 

Malzeme kalitesi

port bagaj

Malzeme kalitesi de bir diğer önemli husus. Uzun yıllar gözünüz arkada kalmadan kullanabileceğiniz bir port bagaj sahibi olmak istiyorsanız, yüksek kaliteli malzemelerden üretilmiş bir model seçmenizde fayda var. Kaliteli malzemeden üretilen bir versiyon seçtiğinizde belki satın alım aşamasında biraz daha fazla para ödeyebilirsiniz ancak seçiminizin uzun yıllar dayanıklı bir modelden yana olduğunu bilmek içinizi rahatlatacaktır. 

Yeni port bagajınızla ilk çıkacağınız rotanın neresi olduğunu planlamak isterseniz, unutulmaz bir deneyim sunacak tatile çıkabilirsiniz. Birbirinden güzel tatil rotaları içinse; “Türkiye’nin En İyi Mavi Tur Rotaları” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.