Seramid nedir? Seramid içeren en popüler ürünler

Seramidler, cilt bariyerini oluşturmaya ve cildin nemi korumasına yardımcı olan lipitlerdir. Seramidler ayrıca cildin tahriş edici maddeler ve kirlilik gibi çevresel saldırganlara karşı korunmasına yardımcı olur. Ciltte uygun seramid oranı sağlanmadığında, cilt bariyeri tehlikeye girerek kuruluğa, kaşınmaya ve tahrişe neden olabilir.

Seramidler cilt tarafından doğal olarak üretilse de sıcak suya, sabuna, bazı kimyasallara ve diğer çevresel faktörlere maruz kaldıklarında tükenebilirler. Cildin seramidlerle formüle edilmiş cilt bakımı ürünleri ile yenilenmesi, cilt bariyerini eski haline getirmeye yardımcı olur ve bu da cildin nem seviyesini istenen oranlara getirebilir.

Yüz ve vücut temizleyicileri, nemlendiriciler ve güneş kremlerinden egzama, sedef hastalığı ve daha fazlası için tedavi edici ürünlere kadar seramid içeren birçok ürün cilt bariyeri düşünülerek formüle edilmiştir. Seramidler ciltte doğal olarak bulunduklarından ötürü, yağlı, akne eğilimli ve hassas ciltler dahil tüm cilt tipleri için uygundur.

Seramidler ne yapar?

seramid

Seramidleri, tuğlalar cilt hücrelerinizse tuğlalar arasındaki harç olarak düşünün. Bu lipitler, nem kaybını durduran ve diğer çevresel stres faktörlerinden kaynaklanan gözle görülür hasarlara karşı koruyan koruyucu bir tabaka oluşturarak cildi bir arada tutmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, seramidler cildin dinamik yapısını desteklemekten sorumlu yaşlanma karşıtı “güç merkezlerinden” biridir. İki özel seramid öncüsü olan fitosfingozin ve sfingolipidler, aslında cildin daha fazla seramid üretmesine yardımcı olur.

Cildimde seramid varsa neden cilt bakımı ürünlerimde bunlara ihtiyacım var?

seramid

Yaşınızın ilerlemesi ve güneşin verdiği hasar, cildinizin doğal seramidlerinin etkinliğini azaltır ve sonunda onları tamamen tüketebilir, bu da cilt bariyerini zayıflatır. Sonuç olarak daha kuru, daha sert bir cilt, kırışıklıklar, tahriş, kızarıklık ve gözle görülür su kaybı oluşur. Cilt bakımı bilgisinin devreye girdiği yer burasıdır çünkü azalmış ve kaybolan özellikleri cilde geri kazandırabilmek gerçekten mümkündür.

Seramid kaybını nasıl önleyebilirsiniz?

Doğal yaşlanmanın dışında, cildinizle uygun şekilde ilgilenmezseniz cildiniz varolan seramidi çok daha erken kaybedebilir.

Cildi aşırı ovalama, yanlış türde sabun kullanımı ve hatta aşırı hava koşullarında (örneğin soğuk ve kuru hava) ciltteki seramidlerin tükenmesine neden olabilir.

Seramidlerin cildinizde azalmasını önlemek için:

-Duşları kısa tutun (en fazla 10 dakika), ılık su ile birlikte yumuşak bir sabun veya temizleyici kullanın.

-Duştan sonra, cildi tahriş etmemek için ovalayarak kurulamak yerine nazikçe kurulayın.

-Duştan hemen sonra cildiniz hala biraz nemliyken nemlendiricinizi uygulayın, çünkü cildiniz bu şekilde nemi daha fazla tutacaktır.

-Kışın cildinizin kuru olduğunu ve bu kuruluğa bağlı olarak kaşındığını fark ederseniz, kuru havayla mücadele etmek için evinizde hava nemlendirici bulundurun.

-Özellikle hassas bir cildiniz varsa, cilt bakımı rutininize seramid bakımından zengin bir nemlendirici ekleyin.

Seramid içeren ürünleri herkes kullanabilir mi?

30 yaş üzerinde, seramid içeren ürünler rahatlıkla kullanılabilir ve seramidler ciltte doğal olarak bulunan bir lipid olduklarından, tüm cilt tiplerinde kullanımının güvenli olduğunu bilinmektedir. Serum ve krem gibi ürünler maksimum emilim sağlar.

Nemlendiriciden yüz temizleyicilerine seramid içeren en popüler ürünleri sizler için araştırdık.

Kuru ciltler için Cerave nemlendirici krem

Kuru ve çok kuru cilt tipleri için uygun olan Cerave Nemlendirici Krem, dermatologlar tarafından geliştirilen formülüyle cilt için gerekli 3 temel seramid ve hyalüronik asidi içerir. Cildi nemlendirir ve cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olur. Çok fazlı yapıya sahip kontrollü salınım teknolojisi, aktif bileşenlerin uzun süre cilt üzerinde kalmasını sağlar, böylece nemlendirme etkisi gün boyu devam eder. Yağlılık hissi bırakmaz ve komedojenik olmadığından ötürü gözenekleri tıkamaz. Ayrıca parfüm içermemesinden dolayı hassas ciltler için uygundur. Bu kremi 3 yaş ve üzeri tüm ailenizde güvenle kullanabilirsiniz.

Cerave köpüren temizleyici

Köpüren jel dokusuna sahip Cerave köpüren temizleyici cilt için gerekli 3 temel seramidi barındırır. Ayrıca niasinamid (Vitamin B3) ile cildin yatışmasını sağlar. Cildin koruyucu bariyerine zarar vermeden cildi fazla yağdan arındırır ve temizler. Bu temizleyici de parfüm içermez böylelikle hassas ciltler için de uygundur. Üstelik sadece yüzünüzde değil vücudunuzda da kullanabilirsiniz. Ilık su ile ıslak cildinize nazik ve dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın ve köpüklerin tadını çıkarın.

Charmzone Dr.Frog Aqua Seramid cilt bakım ampulü

seramid

Kırışıklık karşıtı Charmzone bakım ampulü içerdiği aqua seramid ile cildi dış etkenlere karşı korur. %80’den fazla zengin mineral içeren çiçek suyu bileşimi, cildi anında yatıştırıp nemlendirir, aynı zamanda besleyip aydınlatır. Cildi derinlemesine temizleyen bu ampul; içerdiği bileşenler ile arındırıcı etkiye sahiptir. Tüm cilt tipleri için uygun olduğundan güvenle kullanılabilir. Cilt bakımı rutininizde sabah akşam, tonik kullanımından sonra uygun miktarda nazikçe cildinize uygulayın ve yüzün her tarafına yayın. Daha sonra az miktarda su ile nazikçe köpürterek masaj hareketiyle uygulayın ve en son ılık suyla iyice durulayın.

Humay seramid cilt bakım kremi

Cilt için önemli olan aloe vera ve yeşil çay ekstraktı içeren Humay cilt bakım kremi aynı zamanda içinde seramid de bulundurduğu için 15 dakikada yatıştırıcı bir etki sağlar. D panthenol ve allantoin oranı yüksek bu krem aynı zamanda içeriğinde bulunan niozom teknolojisi ile niozom kürecikleri içine hapsedilmiş olan hyaluronik asit sayesinde, cilt altına emilimini kolaylaştırır. Su tutma kapasitesi yüksek olduğundan ötürü güçlü bir nemlendirici özelliği vardır.

Cilt yaşlanmasını önlemek için bilmeniz gerekenler” başlıklı yazımızda cilt bakımı ile ilgili kulağınıza küpe olması gerekenleri listeledik. Cilt bakımı rutininiz ile ilgili dikkat etmeniz gerekenleri okumayı unutmayın!