Seyahat çantası hazırlama tüyoları

Seyahat etmek kimsenin hayır diyemeyeceği bir etkinlik; huzur, dinlenme, deniz, kum, güneş… Peki seyahat çantası hazırlamak?

Seyahatlerin keyifli geçmesini sağlayan gerekliliklerin başında belki de ihtiyaç duyulan tüm eşyaları yanınızda bulundurmak, ağırlık ve dağınıklık yaratacak eşyaları ise taşımamak geliyor.

Bunun için seyahat çantası hazırlama kısmına geniş bir mesai harcamak şart. Plan yapmak, çantayı hazırlarken bu plana uygun hareket etmek ve birkaç tane de yerden kazanma hilesi uygulamak gerekiyor. Bu tüyoları öğrenip doğru uyguladıktan sonra konforlu ve keyifli bir seyahat kaçınılmaz oluyor. İhtiyacınız olan her şeyi yanınıza alırken çantanızı kolayca kapatmanızı sağlayacak bu tüyoları öğrenmek için doğru yazıyı okuyorsunuz!

Planlı hareket edin

Kolay kapanan, pratik ve tüm gereklilikleri içeren çantaların yolu planlama yapmaktan geçiyor. Çantanızda mutlaka bulunması gereken eşyaları günler önceden listelemeye başlayabilirsiniz. Seyahat çantanızı listenizdeki eşyaları işaretleyerek doldurmanız “Acaba ne unuttum?” endişesini yaşamanızın da önüne geçer. Ardından listelediğiniz eşyaları hangi düzenle koyacağınızı belirlemek geliyor. Hangi eşyanın ne kadar yer kapladığının öngörüsüyle hareket ederseniz seyahat çantası hazırlama süreniz neredeyse yarı yarıya azalır.

Kombinleriniz hazır olsun

Eğer hedef hafif, rahat ve huzur veren bir seyahat çantası ise o çantada fazlalığa yer yok. “Bunu giyer miyim?” diye sorgulayarak başladığınız bir tişörtü çok büyük ihtimalle giymeyeceksinizdir. Üstelik, “Neyse, yine de yanıma alayım” yaklaşımı size pahalıya patlayabilir. Hiç kimse neşeyle başlayan seyahatine henüz hava yolundayken gölge düşmesini istemez. Evet, kilo sınırından bahsediyoruz! Kilo sınırına takılmamak ve daha verimli bir seyahat çantası hazırlamak için mutlaka ne giyeceğinizi önceden planlayın.

Ardından gelen adım çantaya koyacağınız kombinleri tek tek grup haline getirmeniz. Bu, seyahat boyunca da rahat etmenizi sağlayacaktır. Pantolon, tişört; hatta iç çamaşırı ve çoraptan oluşan kombin rulolarını belli bir düzenle çantanıza yerleştirebilirsiniz. Böylece seyahatiniz boyunca “Ne giyeceğim” derdi yaşamayacağınız gibi hangi tişörtü nereye koyduğunuzu sorgulamanın da önüne geçebilirsiniz.

Kış seyahatleri daha fazla hazırlık gerektiriyor

Yazlık geziler için seyahat çantalarını hazırlamak nispeten daha kolay: Pantolonların yerini şortlar, kalın ve hacimli kazakların yerini tişörtler, havluların yerini ise peştamallar alıyor. Ancak bu kışın çantaları büyütmek gerektiği anlamına gelmiyor tabii ki. Çözüm çok basit, vakumlu poşetler!

Vakumlu poşetler sayesinde kalın kazaklarınızı ufaltarak kapladıkları hacmi küçültmeniz mümkün. Üstelik kombinlerinizi beraber paketleyip vakumlamak yer sıkıntısını azaltırken düzenli olmanızı da sağlayacak.

Kişisel bakım ürünlerine dikkat

Kişisel bakım ürünlerinizin hepsini bir anda yanınızda taşımanız pek mümkün değil. Hem hava yollarının uçuş politikaları gereği hem de daha az yer kaplamalarını sağlamak amacıyla şampuan, duş jeli, krem gibi ihtiyaçlarınızı küçük şişelere doldurabilirsiniz.

Şişelerin dökülmesine engel olmak amacıyla kapaklarını takmadan önce ağızlarını streç filmle kaplamanız gerekli bir önlem. Ardından tüm bu ürünleri kilitli bir poşete yerleştirmeniz de işinizi sağlama almanız için şart.

Kişisel kremleri yanınızda taşımanın kolay yolu ise lens kutuları! Kısa seyahatleriniz için değerli kremlerinize daha güvenilir bir kutu bulmanız mümkün değil. Hazırladığınız bu ufak kişisel bakım malzemelerini yerden daha da çok kazanabilmek için eşya içlerine yerleştirerek seyahat çantanıza o şekilde koyabilirsiniz.

İç içe koyarak yerden kazanın

Seyahat çantası hazırlarken uygulanabilecek en büyük tüyo hangi eşyayı neyin içine koyacağınızı bilmek! Üstelik eşyaları iç içe koyarak yalnızca yerden tasarruf etmekle kalmazsınız, aynı zamanda kıyafetlerin formunu da koruyabilirsiniz.

Örneğin, gömlek yakası içerisine yerleştireceğiniz bir kemer hem kemerin hem gömlek yakasının formunu korumasını sağlar; tüm bunları yaparken farklı eşyalara da yer açar. Yine sutyen içine yerleştirilen külotlar sutyenin bozulmasına engel olurken iç çamaşırlarının da bir arada kalmasına yardımcı olur.

Yer kazanmak için başka bir tüyo da çorapları ayakkabıların içerisine koyduktan sonra seyahat çantasına yerleştirmek. Çorap dışında uygun boyutlu farklı eşyaları da, örneğin içine krem koyduğunuz lens kutunuzu, ayakkabınızın içine koyabilirsiniz.

Güvenlik şart

Valizinizin kaybolma ya da karışma ihtimaline karşı üzerine isminizin ve telefonunuzun yazılı olduğu bir etiket takmak, istenmeyen bir durumla karşılaştığınızda oldukça işinize yarayacaktır. Yine böyle bir durumda valizinizin açılmaması için fermuarına kilit takabilirsiniz.

Her ihtimali göz önünde bulundurarak hazırladığınız valizinizi kaybetmeniz büyük problemleri beraberinde getirmesin diye pasaport, cüzdan gibi eşyalarınızı mutlaka ama mutlaka yanınızda bulundurun. Seyahat çantanızda ise cüzdanınızı kaybettiğiniz durumda kullanabileceğiniz bir miktar para bulundurabilirsiniz. Bu paranın göze çarpmayacak bir şekilde konduğundan emin olun. Tüm bu tüyolardan faydalanarak hazırladığınız seyahat çantanızla huzurlu, dingin ve keyifli bir tatile hazırsınız. Tek yapmanız gereken şık bir seyahat çantası edinmek ve bunun için de Hepsiburada’nın ilgili sayfasını ziyaret etmek. İyi tatiller!