Spinning Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son ses müzik, eğlenceli bir grup ve pedallar… İşte karşınızda spor salonlarının yeni trendi: Spinning! Ofiste geçirdiğimiz uzun saatler, trafikte kaybedilen zaman, sağlık beslenmeye fırsat bulamadığımızda aldığımız bol sıfırlı kaloriler… Modern insanın günlük yaşam rutininde spor seanslarına ayıracak çok fazla zamanın olmadığı aşikar. İşte tam da bu noktada kısa bir zaman diliminde en etkili kalori yakma yöntemlerinden biri olan spinning devreye giriyor. Spinning, diğer adıyla indoor cycling, yüksek ve ritimli müzik eşliğinde gerçekleştirilen bisikletli bir kardiyo antrenmanı anlamına geliyor. Ünlü bisikletçi John G. Goldberg tarafından bisiklet yarışları öncesinde hazırlık antrenmanı olarak geliştirilen bu konsept, bir eğitmen eşliğinde grup halinde yapılıyor. Artık metrelerce yükseklikte zirvelere tırmanmak veya kalbinizi yerinden oynatan inişlerdeki heyecanı iliklerinizde hissetmek için hafta sonlarını veya ideal havaları beklemenize hiç de gerek yok! Bu soluksuz heyecan, evinize veya iş yerinize birkaç adım uzaklıktaki spor salonlarınızda sizi bekliyor.

Son zamanların gözdesi spinning ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Gelin spor dünyasının bu yepyeni trendini birlikte keşfedelim.

  • Fiziki durumunuzun egzersiz için uygun olduğuna emin olun.

Kaynak: i.elmaelma

Spinning, nabzınızın ivmeli olarak düşüp yükselmesi esasına odaklanarak metabolizma hızınızı artıran ve yağ yakımını kolaylaştıran bir egzersiz türü. Her ne kadar spinning egzersizinin sizin ihtiyacınız olan şey olduğuna inansanız da bu egzersize başlamaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken bir sağlık kontrolünden geçmek olmalıdır. Doktorunuz onay verdiğinde salondaki tüm bisiklet sizin! Bir kritik uyarı daha: Eğer kronik bir rahatsızlığınız veya sakatlığınız varsa egzersiz öncesinde spinning eğitmeninize bilgi vermeli ve onun yönlendirmelerini dikkate almalısınız.

  • Kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kaynak: seeninthecity.co.uk

Bir spinning antremanına, ısınma ve esneme egzersizleriyle birlikte yalnızca 1 saatinizi ayırmanız yeterli!

Elbette spinning seanslarında yakılan kalori miktarı, boya, kiloya, cinsiyete ve metabolik hıza göre değişiyor. Fakat genel bir ortalama verecek olursak, yaklaşık 45 dakikalık bir spinning antrenmanında 700 ila 1000 arasında yakılıyor. Evet yanlış duymadınız! Yalnızca 45 dakika süren bir spinning antrenmanı, diğer antrenman çeşitlerine göre çok daha hızlı kalori yakımını sağlıyor. Yoğun iş hayatınız sebebiyle spora çok da fazla zaman ayıramadığınızı düşünüyordunuz değil mi? İşte sizin için nokta atışı egzersizlerden biri. Bir spinning antremanına, ısınma ve esneme egzersizleriyle birlikte yalnızca 1 saatinizi ayırmanız yeterli! En çok üst bacak ve basen bölgelerinizde bulunan kasları çalıştıran spinning egzersizi ile yaklaşık 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde vücudunuzdaki değişiklikleri gözlemlemeniz mümkün.

  • Dengeli bir antrenman programı oluşturmalısınız.

Kaynak: hhp-blog.s3.amazonaws

Kısa sürede tam bir spinning sevdalısı mı oldunuz? Bu harika! Ama yine de siz o spinning bisikletinden yavaşça inin ve vücudunuza fazla yüklenmeden önce dengeli bir antrenman planı oluşturun. Unutmayın ki spinning, kalbe fazlasıyla yüklenen ve kasları yoran bir egzersiz türü. Bu yüzden sistemli ilerleyen bir antrenman programı oluşturmanız, olası sakatlıkların önüne geçerek daha etkili bir form tutma süreci sağlayacaktır. Haftada 3 gün 45’er dakikalık spinning antrenmanları, vücudunuza kesinlikle istediğini verecektir. Bunun yanında spinning egzersizlerini yüzme, pilates ve yoga gibi egzersizlerle desteklerseniz zihin ve beden sağlığınız için harika bir kombinasyon yapmış olursunuz.

  • Egzersiz öncesinde vücudunuzu susuz bırakmayın.

Unutmayın: Çok terleyeceksiniz!

Egzersiz öncesinde ve hatta esnasında yeterli miktarda su tüketimi, spinning egzersizlerinin olmazsa olmazı! Elbette her antrenman öncesinde su tüketimi kritik derecede önemli. Fakat spinning gibi yüksek tempolu egzersizlerde bir tık daha fazla önem taşıyor. Spinning demek vücudunuzun aşırı miktarda su kaybetmesi demek. Unutmayın: Çok terleyeceksiniz! Dolayısıyla vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını almalısınız. Spinning öncesinde 500 ml civarında su içmeli ve antrenman sırasında mutlaka yanınızda su bulundurmalısınız. Hepsiburada’daki birbirinden şık matara çeşitlerine göz atarak spinning derslerinize renk katabilirsiniz.

  • Bisiklet kadro boyunun vücut ölçülerinize göre olduğundan emin olun.

Antrenman öncesinde bisikletinizin yüksekliğini kendi vücut ölçülerinize göre ayarlamalı ve ardından ayarın doğru olup olmadığını test etmelisiniz. Selenin fazla yukarıda veya aşağıda oluşu, dizinize fazla yük bindirerek eklemlerinize zarar verebilir. Doğru ölçüyü bulmak için dersin eğitmeninden yardım alabilirsiniz.

  • Fit ve sıkı bir vücut hayal ediyorsanız doğru yerdesiniz!

Kaslı ve şişkin bir vücut değil de; fit ve sıkı bir vücut hayal ediyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Etkili yağ yakımına odaklanarak vücudu kısa sürede şekle sokan bir kardiyo antrenmanı olan spinning egzersizini düzenli olarak yaptığınız takdirde fit bir görünüm hiç de uzak değil! Özellikle kalça, bacak ve basen bölgesindeki yağlanmalardan şikayetçi olan kadınlar, spinning egzersizi ile kısa sürede çok etkili sonuçlara ulaşabiliyor.

  • Isınma ve esneme hareketlerini ihmal etmeyin!

En kritik noktalardan biri! Antrenmana başlamadan önce ısınmanız ve antrenman sonrasında fazlasıyla çalışan ve yorulan kaslarınızı esnetmeniz hayati derecede önem taşıyor. Isınma ve esneme hareketlerini ihmal ettiğiniz takdirde, yüksek beklentilerle giriştiğiniz spinning egzersizinden umduğunuzu alamamanız ve hatta olası sakatlıklara davetiye çıkarmanız muhtemeldir. Dolayısıyla antrenörünüzün yönlendirmesiyle ısınma ve esneme egzersizlerini tam olarak uygulayın.

  • Ani nabız değişikliklerine izin vermeyin.

  Sp​​inni​​​​ng egzersizi boyunca nabzınız kademeli olarak düşecek ve yükselecek. Korkmanıza hiç gerek yok. Bu durum, antrenmanın bir parçası. Fakat özellikle yeni başladıysanız grubun ritmine ayak uyduramadığınız ve mola vermek istediğiniz anlar olabilir. Bu gibi durumlarda bisikleti tamamen durdurmak yerine; yavaş bir tempoda pedal çevirmeye devam ederek nabzınızı kontrollü bir şekilde düşürebilir, hazır hissettiğinizde grubun ritmini tekrar yakalayarak antrenmana devam edebilirsiniz.