Spor Salonuna Başlayanlar İçin Rehber

Spora başlamak, birçok kişi için sağlanması zor bir motivasyon olsa da ön hazırlıkları doğru yapıp kendinizi şartlayarak ilk adımları atabilirsiniz. Spor alışkanlığını kazanmaya başladıktan sonra siz yerinizde durmak ve bırakmak isteseniz de vücudunuz sizi harekete geçirmek için tetikleyecek. Peki sağlıklı ve daha kaliteli bir yaşama merhaba demek için spora başlarken nelere ihtiyacınız olduğunu ve hangi doğrulara uymanız gerektiğini biliyor musunuz?

Kadınlar için vücudu saran, erkekler için ise daha bol kesim kıyafetler ön planda.

Spora başlayan kadınların ve erkeklerin kıyafetlerindeki farklar

Kaynak: cdn.stocksnap.io

Kadınlar ve erkekler için spora başlangıçta gereken malzemeler giyim dışında farksızdır. Sporu salonda mı yoksa evde mi yapacağınıza göre de ihtiyaç listeniz değişime uğrayacaktır. İlk olarak yapmanız gereken spor yapmaya uygun kıyafetler seçmektir. Günlük kıyafetlerle spor yapmaya çalışırsanız, antrenmandan ve egzersizden alacağınız verim büyük oranda düşer. Kıyafet seçiminde kadınlar öncelikle tayt ve sporcu sütyeni ile alışverişe başlamalıdır. Taytların ve sporcu sütyenlerinin amacı vücudu tamamen sarmaları ve vücutla beraber esnemeleridir. Bu şekilde daha rahat hareket edilir ve tüm hareketler en doğru şekilde yapılır. Taytın boyu ve termal özellikleri mevsime göre seçilmelidir. Yaz aylarında uzun taytlar vücudu daha fazla terleteceği için ya esnek şortlar ya da en kısa boyda taytlar önerilir. Erkekler için ise spor salonlarında ve yaz aylarında şortlar ve vücudu sarmayan, rahat hareket sağlayan tişörtler daha uygundur. Erkeklerin kış aylarında dışarıda spor yapmayı tercih etmeleri durumunda ise ilk tercih uzun eşofman altları ve vücudun üst kısmını saran ve sıcak tutan uzun kollu esnek tişörtler olmalıdır. Kış aylarında, yaz aylarındaki gibi klasik kesimli ve spora uygun kumaştan tişörtler önerilmez. Vücut ısısının korunması önemlidir.

Doğa, salon ve ev arasında yapacağınız seçim kıyafetlerde ve malzemelerde hangi detaylara dikkat edeceğinizi belirler.

Kıyafet seçimini spor malzemeleri ile destekleyin

Kadınların ve erkeklerin giyimlerindeki farklılıkları biliyorsanız sırada kadın-erkek fark etmeksizin mutlaka edinmeniz gereken malzemeler var. Spor yaparken giyeceğiniz iç çamaşırları kesinlikle ter tutmayan kumaşlardan üretilmelidir. Soğuk ortamlarda spor yapacaksanız termal özellikli olmasına da dikkat edebilirsiniz. İç çamaşırında veya diğer kıyafetlerde pamuklu veya yünlü modeller tercih etmek çok fazla sıvı tutulmasına neden olur. Yünlü aksesuar alarak sadece en zorlu kış şartlarından kullanmak üzere bere alabilirsiniz ki burada da yünden ziyade polar kumaşlar daha fazla tercih edilir. Spor yaparken hareketinizin veya dengenizin büyük bölümünü sağlayacak olan ayaklarınız için de rahat, ayağı saran ve nefes alabilen ayakkabılar seçmelisiniz. Kış aylarında alacağınız ayakkabı sıcak tutarken aynı zamanda nefes alabilen yapıda olmalıdır. Yaz aylarında ise en öne çıkan özelliği nefes almak olan ayakkabıların dışında bir seçim yapmamalısınız. Yine mevsim şartlarına göre elinizi soğuktan korumak için eldiven veya saç bandı, bileklik, havlu gibi terinizi silebileceğiniz aksesuarlar seçilebilir. Soğuk veya rüzgarlı havalarda mutlaka koruyucu bir mont giymeniz önerilir. Hafif olduğunu düşündüğünüz bir esinti, serin havayla birleştiği zaman vücudunuza zarar verir. Eğer spor salonunda veya evinizde ağırlık çalışıyorsanız özellikle avuç içinizi koruyan sporcu eldivenleri mutlaka yanınızda bulunmalı. Tüm malzemelerinizi bir arada tutacak ve istediğiniz yere taşıyacak bir spor çantası da alışveriş listenizin olmazsa olmazları arasında yer almalıdır. Buraya tıklayarak Hepsiburada’nın spor malzemeleri ve kıyafetleri kategorisine ulaşabilir ve spora başlarken ihtiyacınız olacak tüm ekipmanları bir arada bulabilirsiniz.

Spor yaparken bir plana sadık kalırsanız gelişiminiz ve motivasyonunuz üst seviyeye çıkar.

Mental olarak güçlü olun: Hedefsiz kalmayın ve başarıya odaklanın

Spor yaparken gelişigüzel başlayıp duruma göre bir plan çizmeyi düşünürseniz hem keyif hem de verim alamazsınız. Spora başlamadan önce neyi istediğinizi mutlaka bilmelisiniz. Kaç kilometre koşacağınızı, bisikletle ne kadar mesafe katedeceğinizi, ne kadar ağırlık kaldıracağınızı veya kaç kilo alıp vereceğinizi mutlaka planlayın. Bir hedefle spora başlamak hem motivasyon sağlar hem de istikrar kazandırır. Hedefinize ulaştığınızda ise sizi eşsiz bir başarı ve mutluluk hissi bekler. Koyduğunuz hedefe ulaşırken zorlandığınız anlar da olabilir ama bir kere o yola çıktığınızda zamanla tüm zorluklar sizin için aşması kolay engellere dönüşür. Üstesinden geldiğiniz her zorluğun sonunda hedefe bir adım daha yaklaşmış olma hissi, yeni hedefler belirlemede ve sporu hayatınızın bir parçası yapmada son derece etkili olur.

Spor salonuna gitmeden önce doğru beslenmeli ve hedefinize odaklı olmalısınız.

Spor salonunda nasıl daha verimli çalışırsınız?

Spora başladığınızda evinizde, doğada ve salonda olmayı hedefinize ve yaptığınız planlara paralel şekilde belirlersiniz. Eğer spor salonuna gitmeye karar verdiyseniz ağırlık ve kardiyo egzersizlerinizin nasıl daha verimli hale geleceğini de bilmelisiniz. İlk olarak salona adım attığınız anda sadece yapacağınız antrenmana odaklı olmalısınız. Size odaklanma problemi yaşatacak dış faktörlerden uzak durmanız gerek. Antrenmana daha iyi odaklanmak ve bir yandan da enerjinizi yükseltip ruh halinizi yüksekte tutmak için sevdiğiniz müziklere başvurabilirsiniz. Antrenman temponuza uygun müzik türünü belirleyip o türde sizi en mutlu eden şarkıları antrenmana dahil etmeniz, odaklanma problemini tamamen ortadan kaldırır ve antrenmanınız müziğin ritmiyle daha iyi sonuç verir.

Sadece salonda değil hangi ortamda olursanız olun beslenme ve sıvı tüketimi, verimli bir antrenmanın en önemli detayıdır. Antrenmana tamamen dolu veya boş bir mideyle başlamak asla tavsiye edilmez. Yaklaşık iki saat önce doymuş ve antrenmana kadar geçen sürede sık aralıklarla az miktarda sıvı tüketmiş olmanız gerekir. Öncesinde asla yağlı ve ağır yiyecekler tüketmeyin ve süt içmeyin. Süt, şişkinlik yaratacağı için yoğun hareket anında sindirim sorunlarına sebep olur ve performansınızı olumsuz etkiler. Süt tüketmeyi seviyorsanız protein desteği almak için antrenmandan birkaç saat sonra, uyumadan önce bir bardak içebilirsiniz. Antrenman sırasında düzenli sıvı tüketimi, performansınızı doğrudan etkiler. Antrenmanda ne kadar terlediğinizi tecrübe edip sıvı tüketiminizi kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Antrenman öncesinde olduğu kadar sonrasında da düzenli sıvı tüketmeniz gerektiğini asla unutmayın. Mineral bakımından zengin izotonik sporcu içecekleri veya maden suyu, mutlaka antrenmanın son dakikalarında ya da hemen sonrasında tüketilmelidir. Spor yaparken hangi malzemelerde işe başlayacağınızı, zihninizi nasıl hazırlayacağınızı ve spor salonuna ilk adımı attığınızda öncelikli olarak nelere dikkat ettiğinizi öğrendiğinizde harekete geçmek için önünüzde hiçbir engel kalmayacak.