Suda Yapılan Egzersizler

 

Egzersizlerinizin daha eğlenceli ve serinletici hale gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Spor salonlarında veya evde yaptığınız egzersizleri suyla bir araya getirerek daha güçlü, sıkı ve enerjik bir vücuda sahip olabilirsiniz. Suyun kaldırma kuvvetine ve su basıncına karşı koyarak yapacağınız egzersizlerle vücudunuzda normal bir antrenmanın bırakacağı etkiyi çok daha kısa sürede hissedebilirsiniz. Su içindeki egzersizler, hareketlerin türüne göre normalden üç veya dört kata kadar daha yoğun efor gerektirir. Yaz aylarında havuzlarda ve dalganın az olduğu sığ denizde yapabileceğiniz hareketleri kış aylarında da kapalı havuzlarda veya havuzu bulunan spor salonlarında devam ettirebilirsiniz. Ağır aletler gerektiren hareketler su altına çok uygun olmasa da vücut ağırlığınızı kullandığınız birçok hareketi suya taşıyabilirsiniz. Su egzersizleri, kısa sürede daha etkili gelişim vadettiği gibi spor sırasında terlemek de problem olmaktan çıkar. Spor yapma isteğiniz azaldığında ya da kaybolmaya başladığında antrenmanlarınızı havuza ve denize taşıyarak gerekli motivasyonu sağlayabilirsiniz. Suda yapılan egzersizlerin türleri ve hareketlerin vücudunuza olan etkileri, su egzersizleriyle tanışmak için sizi bir an önce harekete geçirecek.

“Suda en yoğun efor harcanan antrenman programlarından biri.”

 

Aqua Jogging ile fitness hareketlerini suya taşıyın

Kaynak: cloudfront

Aqua Jogging, yüzmenin ve fitness hareketlerinin etkilerini tek bir antrenmanda toplar, çalışma süresini azaltır ve gelişimi hızlandırır. Aqua Jogging’de suyun içinde ayakta (dikey pozisyonda) durulur ve verilen hareketler belirli bir düzen eşliğinde tekrar edilir. Antrenmanın hedefi vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştırmaya yöneliktir. Aqua Jogging yaptıktan sonra vücudun çalışmayan bir bölgesi kalmaz, bu sayede dengeli ve sağlıklı bir gelişim sağlanır. Bir saatte en az 600 kalori yaktığınız antrenmanları, tempoyu yükselterek 900-1000 kalori seviyesine yükseltebilirsiniz. Ancak bunun için bir süredir Aqua Jogging deneyiminiz olması ve kalp ritminizin yüksek tempolu idmanlara uyum sağlaması gerekir. Aqua Jogging’in bir diğer faydası da su içindeki hareketlerin yorucu ve güçlendirici olduğu kadar rahatlatıcı bir etki sunmasıdır. Birçok antrenmandan sonra dinlenme süreci için de vakit ayırmanız gerekir ama suyun verdiği rahatlama ve ferahlık hissi sayesinde dinlenme süreciniz hızlanır. Aqua Jogging sayesinde zayıflamak, selülitlerden kurtulmak, sıkılaşmak, sadece bölgesel olarak yapılan çalışmaların getirdiği ağrılardan kurtulmak ve eklemlere bağlı bazı rahatsızlıkların önüne geçmek mümkündür. Düşme tehlikenizin olmadığı antrenmanlar, spor alışkanlığınıza eğlenceli bir dokunuş yapar.

“Pilatesin suyla keyifli ve enerjik buluşmasına hazır mısınız?”

Pilatesin suyla dansı: Aqua Pilates

Kaynak: cloudfront

Aqua Jogging’de olduğu gibi Aqua Pilates de normal pilatesin vücuda olan tüm olumlu etkilerini artırmak ve daha kısa sürede daha iyi verim almak için tercih edilir. Aqua Pilates’i Aqua Jogging’den ayıran temel fark sürekli zemine temas etmemektir. Pilates hareketleri esnemeyi de içinde barındırdığı için bazı pozisyonlarda kendinizi suyun kaldırma kuvvetine teslim edersiniz. Aqua Pilates yaparken havuzun veya denizin derinliğinin göğüs hizanızı geçmesi tavsiye edilir. Hareketlerden en yüksek verimi alabilmek için bu kurala uymaya özen göstermelisiniz. Aqua Pilates’te uygulanan temel hareketler, bacaklara odaklanan klasik pilates hareketine benzer. Bir bacağınızı gergin ve zemine temas edecek pozisyona getirip dizinizi karnınıza çekebilir ya da bacaklarınızı yana, öne ve arkaya açabilirsiniz. Dayanmak ve destek almak gerektiğinde havuzda yapılan hareketler kolaylık sağlar çünkü havuz kenarları imdadınıza koşar. Eğer denizde çalışıyorsanız bir noktadan güç almayı veya desteğe tutunmayı makarna yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Makarnayı suya batırarak veya yüzeyde tutarak Aqua Pilates’teki birçok hareketi kolaylıkla yapabilirsiniz. Aqua Pilates, vücudunuza normal pilates gibi katkı sağlar ancak suyun içinde olduğunuz için salonda çalışmaya harcayacağınız sürenin üçte biriyle veya yarısıyla aynı etkiye ulaşabilirsiniz.

“Su içinde kendinizi en iyi hissedeceğiniz antrenman programını hazırlayın.”

 

Suda antrenman yapmanın sınırı yok!

Kaynak: mensjournal

Suda egzersiz yaparken Aqua Jogging veya Aqua Pilates gibi belirli programlara bağlı kalmak istemiyorsanız kendi programınızı yaratabilirsiniz. Spor salonundaki birçok hareketi kendi isteğinize göre belirli aralıklarla havuzda ve denizde tekrar edebilirsiniz. Suda dengede durmak kimi zaman zor olacağından belinize bağlayacağınız özel kemerlerle ekstra ağırlık yaratıp zemine daha sağlam basabilirsiniz. Havuzun kenarına veya makarnaya tutunarak bacaklarınız arkada kollarını önde pozisyonda zemine basarak dizlerinizi karnınıza doğru çekebilir ya da koşabilirsiniz. Tamamen dikey pozisyonda sıçrayarak da etkili bir çalışma sağlayabilirsiniz ancak ilk etapta bunu yapmak pek kolay olmaz. Birkaç denemenin ardından dengenizi kurmayı başardığınızda en iyi sonucu almaya başlarsınız. Su içinde ağırlık hareketlerini tekrarlamak istiyorsanız başlangıç aşamasında dambılların farklı bir versiyonunu kullanmanız gerekir. Metal yerine plastik veya benzeri hafif malzemeden üretilmiş bar kullanılır. Barın ucunda ise ağırlıkların yerini olabildiğince hafif, suyu emmeyen yapıdaki süngerler alır. Spor salonunda ağırlıkları kaldırırken harcadığınız eforu bu defa suyun üzerinde yüzmeye çalışan süngerleri suyun dibine itmekte kullanırsınız. Eğer kondisyonunuz yeterli düzeydeyse normal dambıllara geçerek antrenmanınızı olabilecek en etkili hale getirebilirsiniz. Su içinde yapılabilecek en etkili ve kolay hareketlerden biri de pedal çevirmektir. Yüzerken yatak değil dikey pozisyonda durduğunuzda farkında olmadan pedal çevirme hareketi yaparsınız. Havuzda ve denizde de aynı hareketi bir yere veya makarnaya tutunarak daha hızlı şekilde tekrarladığınızda bacaklarınız en iyi şekilde çalışır. Kollarla yapılan hareketlerde ise parmaklarınızın birbirine yapışık pozisyonda durması ve elinizin tamamen açık olması gerekir. Bu sayede su direnciyle karşılaşacağınız için ağırlık kullanmadığınız kol hareketleri bile dambılla çalışma etkisi yaratır. Spor salonlarının en yaygın hareketlerinden olan squat da makarna yardımıyla kolaylıkla yapılabilir. Squat poziyonu alıp ellerinizle makarnayı tutarak su içinde squat hareketini kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Sudaki tüm hareketler, diğer antrenman programlarında olduğu gibi spor salonundaki etkiyi birkaç kat artırır. Suya girip çalışmaya başladığınızda yapabileceğiniz hareketlerin sınırı yoktur. Hangi yoğunlukta ve tempoda çalışacağınızı sadece kendiniz belirlersiniz. Buradan Hepsiburada’nın Yüzme Malzemeleri kategorisine giderek yüzücü mayoları, deniz ayakkabısı ve yüzücü antrenman malzemeleri gibi su egzersizine uygun birçok ürünü seçebilirsiniz.