Tek şehir 10 alternatif: Muğla ve cazibe merkezleri

Size hiç düşünmeden tatil yapmak istediğiniz yeri söyleyin desek muhtemelen Ege Bölgesi’nden bir yer söyleyeceksiniz. Hatta biraz daha iddialı olalım; sizin hayalinizdeki tatil Muğla il sınırları içinde.

Doğru tahmin ettik değil mi? Siz de haklısınız. Deniz, kum, güneş hatta yaz deyince akla başka neresi gelebilirdi ki? Ege’nin en nadide kentlerinden olan bu şehir, doğasıyla dikkat çekerken, tarihin ilk zamanlarına dayanan geçmişiyle de adeta bir açık hava müzesi. Siz de hem yazın tadını çıkarmak hem de biraz tarihe doymak isterseniz burası tam size göre. Siz bir yandan Muğla uçuşlarına bakarken, biz de size bu muhteşem şehri biraz daha tanıtalım. 

Tarihi kent Muğla  

Türkiye’nin güneybatısında yer alan bu kent, Ege ve Akdeniz kavuştuğu noktada. Bu coğrafi konum onu tarih boyunca hep önemli kentlerden bir haline getirmiş.

Antik Karya Bölgesi’nin en eski yerleşim yeri olan Muğla’nın ilk ismi de Karya. Zaman ilerledikçe farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü Muğla, Mısır, İskit, Medler, Persler ve Büyük İskender’in konakları olmuş. 

Bodrum

muğla

Tatil için ilk akla gelen yer kesinlikle bu büyüleyici belde. Sadece denizinin mavisiyle değil; bembeyaz evleri ve Ege’nin enfes mutfağıyla sizi baştan çıkaracak. Bodrum Kalesi’nin görkemli görüntüsün altında güneşin ve kumun tadını çıkarmak isteyenlerin uğrak yeri Bodrum. 

Marmaris

muğla

Marmaris’i anlatmaya başlamadan önce size gördüklerinizin gerçek olduğunu hatırlatalım. Hayır, o tekne havada durmuyor. Marmaris’in eşsiz turkuaz suları sadece sizin gözlerinizde bir yanılsama yaratıyor. Bizce bu yanılsamanın tadını sonuna kadar çıkarmalısınız. Dünyanın en uzun doğal limanı olan Marmaris, sanki bu dünyadan değil gibi.

Akyaka

muğla

Su sporlarına bir ilginiz varsa Ula’ya bağlı bu beldeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Su sporları, kano ve çeşitli doğa sporu meraklıları için tam bir cazibe merkezi olan Akyaka; Akbük Koyu, Azmak Nehri gibi popüler tatil lokasyonlarının da adresi. 

Datça 

muğla

Gözlerinizi kapatın ve arnavut bir kaldırımda, begonvil kokuları eşliğinde yürüdüğünüzü hayal edin; ya da hayali bırakın ve hemen Datça’ya giderek bu yürüyüşü gerçeğe çevirin. Her daim güneşli ve ılık olan Datça, sizi bambaşka birine çevirebilir.

Fethiye

Ölü Deniz’in muhteşem manzarasıyla huzur dolmamak elde değil. Faralya Köyü, Saklıkent Kanyonu, sizi bambaşka maceralara çağırıyor. Dünya çapında ünlü plajlara sahip bu Muğla beldesinde bolca doğa sporu da yapabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi

Aslına bakarsanız Kelebekler Vadisi, Fethiye’de ama kendine has güzelliğiyle ayrıcalıklı bir yeri var. 350 metreyi bulan sarp kayalıklarla çevrili bu vadi, 80 kelebek türüne ve Kaplan Kelebeği’ne ev sahipliği yapıyor. Birbirinden muhteşem kamp alanlarının olduğu Kelebekler Vadisi, alternatif tatilciler içinde cazip bir merkez. 

Özgür tatilin adresi olan Kelebekler Vadisi’ne giderken yanınıza alacağınız Buyfun Çadır’la tatilinize konfor katabilirsiniz.  

Dalaman 

Tatile biraz heyecan katmak isteyenler için bu belde biçilmiş bir kaftan oldu. Dalaman, hızla akan sularıyla macera dolu bir rafting merkezi. Çam ormanlarının arasında akıp giden azgın nehirle boğuşmak sizi bir adrenalin bombası haline getirecek.

Milas

Antik bir rüyaya hoş geldiniz. Milas, antik kalıntılarıyla sizi her köşesinde şaşkına çevirecek. Halılarıyla ünlü olan bu belde, Augustus Tapınağı’yla da nefesinizi kesebilir. 

Muğla merkez

Sadece beldeleriyle değil; merkeziyle de bir cazibe merkezi Muğla… Yürüyerek birçok yere hızlıca ulaşabileceğiniz şehir merkezinde, Osmanlı mimarisinin en iyi örneği olan Kurşunlu Cami’ni ve Yağcılar Hanı’nı mutlaka görmelisiniz. 

Yunan adaları

Evet, Yunan Adaları adı üzerinde Yunanistan’da. Ne alakası var demeyin. Muğla’ya birkaç kulaç mesafesinde. Yani bu adalara ulaşım Muğla’dan oldukça kolay. Tatil belki bu kıyıda başlar; karşı kıyıda devam eder.

Tatile çıkarken yanınıza güneş kremi almayı unutmayın! Güneşlenmek ve bronz bir ten elbette şahane ama güneşin zararlı etkilerini aklınızdan çıkarmamakta fayda var.  La Roche-Posay Güneş Koruma Kremi, siz güneşin tadını çıkarıyorken, cildinizi güneşin olumsuz etkilerinden koruyacaktır. 

Ben bu sezon şöyle biraz ülke dışına çıkmak istiyorum ama bütçe meselesi gözümde büyüyor diyorsanız “Türk lirasının değerli olduğu ülkeler yazımıza mutlaka bir göz atın.