Terlemenin Vücuda Olan 10 Yararlı Katkısı

Terleme, cildin her noktasında bulunan ter bezlerinin vücut ısısını dengelemek için üre, tuz, mineral, yağ ve sudan oluşan bir sıvı üretmesidir. Terleme sayesinde, hareket anında vücudun aşırı soğuması veya ısınması engellenir. Hayat boyu süren terleme, yaşlılığa geçildikçe azalsa da her zaman devam eder. Spor yaparken terlemenin de vücut için olumlu etkileri vardır. Egzersiz veya spor yapmadan özel kıyafetlerle hiç hareket etmeden terlemek ise sanılanın aksine kilo vermeye yardımcı olmaz ve vücuda zarar verir. Terlemenin faydalı olabilmesi için günlük kıyafetlerle veya spor kıyafetleriyle hareket edilmesi gerekir. Terlemenin vücuda olan katkılarını öğrendiğinizde düzenli olarak spor yapmak ve hareket etmek isteyeceksiniz.

Terlemenin Faydaları

“Sporun saymakla bitmeyen faydaları, terlemeyle bir araya geldiğinde en etkili şekilde vücuda yansır. “

1- Hareket ederek toksinlerden, üreden ve hastalıktan kurtulun

Vücut için zararlı olan bazı maddeler, vücudun doğal çalışma prensibiyle belirli sürelerde atılırlar ancak spor yaparak terlediğinizde toksinler ve üre vücuttan daha hızlı atılır. Terleme, ağır ve kronik hastalıklardan kurtulmada elbette bir çözüm değildir ancak hafif bir soğuk algınlığı gibi, kişiyi çok fazla etkilemeyecek hastalıklarla mücadelede önemli bir yardımcıdır. Kişilerin metabolizmasına göre değişmekle birlikte gün içerisinde terleme yoluyla zararlı maddelerin %30’u vücuttan atılır. Bu oran %25’ten %35’e kadar değişebilir.

2- Terlemek kalbinizin de dostu

Sporun kalp ve damar hastalıklarının oluşma ihtimalini düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek. Spor yaparken terlediğinizde vücut ısısı önce yükselmeye başlar ve kalp ritmi de düzenli olarak artar. Terleme sayesinde ısı dengesini koruyan vücut, kalbin yüksek ritmle atışından daha verimli şekilde faydalanır. Vücudu kardiyo antrenmanına ve terlemeye alışkın hale getirmek, uzun vadede sağlıklı bir yaşamı destekler.

3- Gözeneklerin düzenli çalışması için düzenli terlemek şart

Terlemek, derideki gözeneklerin her zaman açık kalmasına yardımcı olur. Vücudu forma sokup organların ve kasların düzenli çalışmasını sağlayan spor, terleme yoluyla da gözeneklere antrenman yaptırır ve deri her zaman taze kalır. Vücutta sadece kıyafetler üzerinde ter izlerinin görüldüğü kısımlar değil, derinin tamamı terleme yapar. Bu sayede cildi baştan aşağı canlı tutmak için spor anında terlemekten asla kaçınmayın.

“Ter bezlerindeki dermcidin maddesinin cilt yaralarına karşı antibiyotik etkisi de bulunur.”

4- Mikropların ve zararlı bakterilerin düşmanı

Terdeki bazı maddelerin cildinize tutunan mikropları ve bakterileri uzaklaştırıcı etkisi de vardır. Ter, vücuttan buharlaşarak uzaklaştığı için derideki bakteri ve mikropların bir kısmı terle beraber vücuttan ayrılır. Terlediğiniz zaman terin vücuttan hemen atılması yerine belirli bir süre vücutta kalması daha faydalıdır. Spor yaparken teri sürekli silmek yerine havlu kullanımını belirli zaman aralıklarına yaymak cilt ve sağlık açısından önemlidir. Havluyu ne zaman kullanacağınız ise oldukça basit bir şekilde belirlenir: Vücuttaki terin deriyi soğutup azalmaya başladığınız hissetmeniz yeterli. Hangi aralıklarla terlediğinizi ve terin ne kadar sürede buharlaşmaya başladığını birkaç antrenmanda kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Antrenman sırasında oluşan fazla teri temizlemek için ihtiyacınız olan aksesuarları Hepsiburada’nın Sporcu Sağlığı Ürünleri sayfasına buradan ulaşarak satın alabilirsiniz.

5- Terlemek ne işe yarar ? Sıvı dengesini korur

Vücuttaki sıvının hayat boyunca bir devir daim içinde olması gerekir. Çok az terleyerek sıvı kaybını önlemeye çalışmak birçok zararlı maddeden kurtulmayı da engeller. Aşırı terlemek de bir sorun olduğu için doktora görünmek gerekir ama düzenli terleyen biriyseniz kaybettiğiniz sıvı kadarını günlük olarak vücuda eklemeniz ideal sıvı dengesini kurmanızı sağlar. Günlük su tüketiminin %10’luk bir kısmı, vücut tarafından terleme amaçlı kullanılır. Gün içerisinde normalden daha fazla terlediğinizde ya da terlemenin yoğun yaşandığı bir spor dalıyla uğraşırken mutlaka o günkü sıvı kullanımını artırmalısınız.

6- Alzheimer riskini terlemeyle azaltabilirsiniz

Alzheimer hastalığının belirli bir tedavisi olmamasına karşın etkilerini ve oluşma riskini azaltmak sizin elinizde. Terlemenin ağır metalleri vücuttan atması, rahatlama sağlaması ve vücudu ideal düzende tutmaya yardımcı olması sayesinde alzheimer riski de azalma gösterir. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre haftada bir kez saunada düzenli olarak terleyen insanlarda alzheimer görülme riski %65 oranında azalıyor. Sauna yerine spor yaparak düzenli terlemek de aynı olumlu etkiyi gösteriyor.

7- Egzersiz sonrası yenilenmeyi destekler

Terleme sırasında kan akışının hızlanması sadece kalp damar sisteminin sağlığına yardımcı olmakla kalmaz, vücudun egzersizlerden sonraki yenilenme sürecini de hızlandırır. Kas ağrıları ve küçük sakatlıkların iyileşmesi de terlemenin yenilenmeye ve vücudu korumaya sağladığı destekler arasındadır. Bazı araştırmalar, vücudun yenilenmesinde temel rol oynayan büyüme hormonunun terlemeyle daha fazla salgılandığını ortaya koyuyor.

“Terlemek ve spor yapmak bir araya geldiğinde zihnen mutlu olmama ihtimaliniz yok.”

8- Terlemekle mutlu olmak mümkün

Antrenman yapmak vücudun yanı sıra zihne de olumlu etki eder ve mutluluk hormonu salgılanır. Ancak terlemeden ve yorulmadan yapılacak antrenmanlar beklenen katkıyı vermez. Antrenman sırasında terlemiyorsanız bir şeylerin ters gittiği açık. Antrenman dozunuzu yükseltip terlemeye başladığınız zaman ruh haliniz iyiye gider, vücut bir şeyleri başarmanın etkisiyle endorfin hormonunun dozunu artırır ve böylece beyin de kişinin daha mutlu olmasını sağlar.

9- Böbrek taşı riskini terlemeyle azaltmaya hazır olun

Zararlı maddelerden daha hızlı şekilde kurtulacağınız için, bu işlemle görevli böbrekler de daha az yorulur. Vücuttaki zararlı maddeler ve ağır metallerin yanı sıra tuz da yeterli miktarda atılamazsa böbreklerde taş oluşumu gözlenir. Vücudun ihtiyacı olandan daha fazla tüketilen tuz, idrar yoluyla atılacağı için böbreklerden geçer ve fazla tuzun neden olduğu böbrek taşı yüzünden sağlık sorunları kaçınılmaz hale gelir. Tuzu vücuttan atmanın bir diğer yolu da terlemek olduğu için antrenman sırasında veya günlük yaşamda terlemekten asla kaçınmayın. Koltuk altı veya ayak tabanında terlemeyi ve kötü kokuları engelleyici ürünler kullanmak hijyen açısından önemlidir ancak bu tip ürünlerde mümkün olduğunca doğal içeriklere yönelmelisiniz ki böbrekleriniz diğer kimyasallardan kurtulmak için fazla mesai yapmasınlar.

10- Terlemenin saça faydaları

Saç derisinde oluşan terleme de tıpkı vücudun diğer bölümlerinde olduğu gibi olumlu etkiye sahiptir. Terleme sayesinde sadece saç derisindeki gözenekler açılmaz, aynı zamanda saç kökleri de rahatlar. Gözenekleri açık ve saç kökleri sağlıklı bir saç derisi sayesinde saçınız daha canlı bir hal alır ama bu daha fazla saç çıkacağı anlamına gelmez sadece mevcut saçlar daha iyi hale gelir. Saç derisindeki terlemeyi tamamen olumlu hale getirmek için dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Terdeki tuz ve antrenman sırasında çıkan laktik asit, saçta bulunan keratinle birleştiği zaman saça olumsuz etki eder. Antrenman sonrasında kafadaki ter kuruyup tuzu saça bırakmadan duş alırsanız saçtaki terlemeden fayda sağlarsınız. Terlemenin olumlu etkilerinden faydalanmak için bir an önce harekete geçin ve antrenmanlara başlayın!